Szatmárnémeti

Szia! Hogy vagy? — Átvertelek!

Sajnos egyre kevésbé lehet nyugodtan mobiltelefont használni, ugyanis csalások egész tárházát lehet ezen a fajta technológián alkalmazni / Fotó: androidauthority.com
2021.06.18 - 16:00

Nem azzá lett a mobilforradalom, amivé szerettük volna, hogy legyen; ahelyett, hogy a teljes szabadság időszakát hozta volna el, az átverések és a gyanakvás korává lett. Számtalan példa van arra, hogyan csapják be és lopják meg az embereket a mobiltechnológia lehetőségeit kihasználva a csalók, egyre többen védekeznek is a maguk módján az ilyesmi ellen, de a legújabb módszer még a legóvatosabbakon is kifog.

Egy egyszerű hétköznapi kérdésre adott válasz is áldozattá teheti az embert, de ma már csalás áldozatává válhat az is, aki jóhiszeműen válaszol egy olyan SMS-re, amelyik valamilyen fontos információt tartalmaz, de úgy tűnik, hogy rossz számra lett elküldve, és válaszüzenetben figyelmezteti erre a küldőt.

Egy kérdés, egy átverés

Ismeretlen, de nem rejtett számról — Szia! Mit csinálsz? és — Szia, hogy vagy? — illetve ehhez hasonló, egyszerű üzenet érkezik, amelyikre ha a címzett válaszol, már meg is lopták. A válasz-SMS írására késztető üzenet emelt díjas számról jön, és bár az ilyen üzenetek fogadása nem kerül semmibe a címzettnek, de ha válaszol ezekre, akkor az már pénzébe kerül. A tarifa megjelenik plusz költségként a mobilelőfizetés számláján, vagy levonódik a pre-pay alapból. Az üzenet lehet olyasmi is, hogy hol és hány órakor lesz egy találkozó, vagy egy gyerekkel kapcsolatos információ, vagy kérdés, és sajnos bármelyik, ismeretlen számról érkező üzenet mögött emelt díjas lehet a telefonszám.

Van árkorlát

Szerencsére ma Romániában nem lehet bármilyen összegben megállapítani egy-egy emelt díjas hívás vagy SMS tarifáját, tehát nem lehet egységnyi ilyen ára 100 vagy 1000 euró. Emelt díjas szám valamelyik engedélyezett mobiltársaság készletéből származik, de az emelt díjas rendszer kidolgozásával külsős cég foglalkozik.

Egy ilyet kerestünk meg az újfajta csalást és a lehetséges tarifákat illetően, és hogy el tudnak-e rejtőzni a rendőrség elől a csalók. A cég munkatársa készségesen állt rendelkezésünkre, és elmondta, hogy a romániai szabályozás értelmében 20 eurónál többe nem kerülhet egy emelt díjas számra küldött SMS, tehát ha valaki ilyenfajta csalás áldozatául esik, nem fog több száz lejnyi kárt szenvedni, hacsak nem kezd SMS-párbajba a provokáló üzeneteket küldő csalóval.

A helyzetet főleg a fiatalokban kell tudatosítani, ők sokkal hajlamosabbak ártatlannak, esetleg poénosnak tűnő csevegésbe bocsátkozni idegenekkel is, és 10 meg 20 eurókat kóstáló SMS-ekből többet küldeni már végzetes lehet a család költségvetése számára.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Potom pénzért kínálják a postai csomagokat

A Román Posta nevével élnek vissza csalók az interneten: tíz lejt kérnek át nem vett csomagok után zsákbamacska gyanánt, de a bejegyzésekben megadott link egy, a postáétól teljesen eltérő oldalra vezet.
Szatmárnémeti

Kamu nyereményjáték az Instagramon

Az Instagram napjaink egyik legfelkapottabb közösségi hálózata, ahol kedvünkre oszthatunk meg képeket, videókat és különböző tartalmakat. Többféle nyereményjátékban is részt vehetünk, amikre rendszerint úgy tudunk benevezni, ha teljesítünk bizonyos feltételeket.
Szatmárnémeti

Trükkös tolvaj vert át egy szatmári céget

Alaposan csőbe húzta az egyik szatmárnémeti elektronikai szaküzletet egy 30 éves kolozsvári férfi — az érintett üzletből hamis személyazonossággal két, összesen 10 600 lej értékű mobiltelefont vásárolt.