Belföld

Szeptember 10-én derül ki, melyik suli nyit

2020.08.20 - 11:05

Az óvodásoknak nem, ellenben az iskolásoknak és tanítóiknak, tanáraiknak kötelező lesz a maszkviselés a tanítás ideje alatt, érkezéskor és távozáskor, valamint a szünetekben a pedagógusoknak kell felügyelniük azt, hogy a tanulók betartsák a társadalmi távolságtartás szabályait, és ne cseréljenek egymás között személyes tárgyakat. Az osztályközösségek tagjainak a személyes tárgyakon túl padot sem szabad cserélniük. Az elhasznált maszkoknak külön, fedeles, lábbal nyitható tárolókat kell kihelyezni jól látható helyen. Amennyiben megoldható, az érkezést, távozást és a szüneteket csúsztatva kell megszervezni, hogy azok ne legyenek egy időben minden osztálynak.

„A hallgatókat arra kell utasítani, hogy fizikailag ne lépjenek kapcsolatba egymással (ne öleljék meg, ne érintsék egymást, és ne álljanak közel egymáshoz), ne játsszanak labdajátékokat, vagy végezzenek olyan tevékenységet, amelyikben tárgyakat kell cserélniük; kerülni kell azoknak a játékoknak, játékszereknek a használatát, melyeket nem lehet fertőtleníteni. A diákoknak rendszeresen fertőtleníteniük kell a kezeiket, kerülni kell a közös étel- és italfogyasztást, a személyes használatú tárgyak — telefonok, táblagépek, íróeszközök, játékok — cseréjét” — olvasható a dokumentumban.

 

Előírások az oktatóknak

 

A tanároknak a maszkviselés mellett a tanári szobába való belépéskor fertőtleníteniük kell a kezeiket, valamint minden alkalommal, mielőtt kezükbe vennék egy osztály naplóját.

A magas rizikófaktorú oktatók, iskolai alkalmazottak — idősek, cukorbetegek, krónikus betegségben szenvedők — csak a munkaorvostani vizsgálatot követően, a szakember jóváhagyásával mehetnek dolgozni.

Ha pedagógus fertőződik meg, kötelessége tájékoztatni erről az iskola vezetőségét, amely értesíti a közegészségügyi igazgatóságot, ez pedig elkezdi a járványügyi vizsgálatot, majd az iskolaigazgatóval együtt megvizsgálják a tanintézmény helyzetét, és annak függvényében, hogy hány osztályban tartott órát a pedagógus, és hány kollégájával lépett kapcsolatba, felfüggeszthetik az oktatást egy vagy több osztályban, illetve az egész iskolában.

 

Szabályok szülőknek

 

Szintén a SARS-CoV-2 vírussal való megfertőződés esélyének minimálisra csökkentését szolgálja az a szabály, mely szerint azokat a diákokat, akiknél koronavírus-fertőzöttségre utaló tünetek — láz, köhögés, légzési nehézség, az ízlelés és a szaglás elvesztése — jelennek meg, nem szabad iskolába engedni, hanem otthon kell elkülöníteni — ugyanez érvényes akkor is, ha a gyermekkel egy fedél alatt élő szülő, testvér vagy nagyszülő produkál tüneteket. Nem vihetik óvodába, iskolába gyermekeiket a szülők, ha egészségügyi problémák lépnek fel, felső légúti megbetegedés tüneteit mutatják. Ha a gyermeken a tanintézményben jelennek meg a megbetegedés tünetei, akkor a szülőknek minél hamarabb haza kell vinniük, és telefonon értesíteniük kell a háziorvost, aki további utasításokat adhat.

A tanintézményekbe egyébként egyetlen szülő, hozzátartozó sem léphet be, csak kivételes esetben, ha az oktatási intézmény vezetősége jóváhagyja, de csak maszkban, fertőtlenített kezekkel.

A kockázati csoportokba tartozó tanulók (súlyos légúti betegségben vagy 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők, súlyosan elhízottak, gyulladásos, autoimmun betegségekkel küzdők, ritka betegségekben, örökletes anyagcsere-betegségekben szenvedők) kezelőorvosuk jóváhagyásával és ajánlása alapján, illetve szülői hozzájárulással térhetnek vissza az iskolába. Esetükben a tanintézmény képviselőinek — szükség esetén — biztosítaniuk kell a távoktatást vagy a fokozott biztonsági körülmények közötti oktatást.

Az egészségügyi és a tanügyi szaktárca által kidolgozott rendelet tanácsokkal is ellátja a szülőket. Arra ösztönzi őket, hogy beszéljenek a gyerekekkel a koronavírusról, hogy mindent tudjanak a megfertőződés megelőzéséről. Mondják el a diákoknak, hogy bár az iskolák megnyitják kapuikat, a hétköznapok most mások lesznek, mint az eddig megszokottak, hiszen vigyázniuk kell magukra és társaikra. Tanítsák meg őket a rendszeres, alapos kézmosásra, a fizikai távolságtartás szabályaira, felügyeljék, hogy iskolába indulás előtt és hazaérkezve, valamint mosdóhasználat előtt és után alaposan mossanak kezet, valamint minden alkalommal, amikor szükséges! Arra buzdítják a szülőket, hogy tanítsák meg a maszkviselés szabályaira is a gyermekeiket, hangsúlyozzák annak fontosságát.

 

A három forgatókönyv

 

Az általános járványügyi helyzettől, a regionális sajátosságoktól, valamint az infrastruktúrától és az egyes iskolák emberi erőforrásaitól függően, a hatóságok bevonásával a következő forgatókönyvek léphetnek életbe: az első, zöld forgatókönyv szerint minden óvodás és iskolás fizikailag is részt vesz az oktatásban, az óvintézkedések betartása mellett; a második, sárga forgatókönyv szerint minden óvodás, valamint az előkészítő és I–IV. osztályosok és a záróvizsgára készülő évfolyamok diákjai — a nyolcadikosok és tizenkettedikesek — részt vesznek a tanintézetekben tartott órákon, míg a többi évfolyam tanulói felváltva (1–2 hetes váltásban) járnak iskolába és tanulnak online; a harmadik, vörös forgatókönyv szerint pedig mindenki otthon tanul, digitális formában valósul meg az oktatás.

A különböző forgatókönyvek járványügyi kritériumai: zöld forgatókönyv, amikor a településen kevesebb mint 1-re tehető az ezer főre eső új megbetegedések számának összege az előző 14 napban, sárga forgatókönyv, amikor ez 1 és 3 közé tehető ezer főre számítva, illetve vörös forgatókönyv, amikor az összeg nagyobb mint 3/ezer fő.

Ha a tanév során egy vagy akár több koronavírussal fertőzött diákra bukkannak, akkor az osztályban vagy akár az egész iskolában felfüggeszthetik 14 napra az oktatást, ez idő alatt a tanulók online tanulnak.

Arról, hogy egy adott régió, megye, település óvodájában és iskolájában melyik forgatókönyv lép életbe, a hatóságok döntenek: először, szeptember 7-ig a közegészségügy közli az epidemiológiai tudnivalókat a tanfelügyelőséggel, majd a tanfelügyelőség ezt és az iskolák infrastruktúráját és erőforrásait figyelembe véve határozza meg, hogy a különböző tanintézményekben milyen módon kezdődjön a tanítás — a végső döntést azonban a megyei sürgősségi bizottság hozza meg szeptember 10-ig.

A 2020/2021-es tanév első napján egy saját felelősségre írt nyilatkozatot is be kell vinniük az oktatási intézménybe az óvodásoknak, diákoknak, tanároknak és iskolai személyzetnek — a gyermekekét természetesen a szülők töltik ki. Ebben arról kell nyilatkozni, hogy a tanulónak, illetve az alkalmazottnak az elmúlt 14 napban nem voltak fertőző betegségre utaló tünetei — például láz, köhögés, fejfájás, torokfájás, légzési nehézség, hasmenés, hányás; nem diagnosztizálták a COVID-19 betegséggel; nem lépett kapcsolatba bizonyítottan SARS-CoV-2 vírussal fertőzött személlyel.

Egészségi problémák okozta hiányzás esetén a gyerekek kizárólag orvosi igazolással térhetnek vissza az iskolába, amelyben kötelező módon szerepelnie kell a diagnózisnak — írja még elő a dokumentum.

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmár megye

Ilyen lesz a 2024/25-ös tanév

Alig több, mint két hét múlva kezdődik az iskola!
Mi újság?

Az idei tanév utolsó tanítási napja a mai, kezdődik a vakáció

Idén Romániában — a végzősök kivételével — június 10-e a tanév utolsó napja a diákok számára, a nyári szünidő hivatalosan június 11-én veszi kezdetét. A 2022/ 2023-as tanév egyébként szeptember 5-én kezdődik, és június 2-ig tart majd a XII.-es, június 9-ig a VIII. osztályos végzős diákoknak, míg a többieknek június 23-a lesz az utolsó tanítási nap — olvasható az edupedu.ro oldalon.