Az anyanyelv írásbeli vizsgán sem próbáltak puskázni a szatmári végzősök, incidensek nélkül zajlott az érettségi — tájékoztatott a tanfelügyelőség.
A 447 Szatmár megyei végzős közül 434-en jelentek meg kedden reggel a vizsgaközpontokban, hogy kidolgozzák az anyanyelv írásbeli vizsga tételeit. Magyar nyelv és irodalomból a 410 beiratkozott fiatal közül végül 398-an vágtak neki a próbának, míg a német nyelv és irodalom vizsgáról a 37 fiatal közül csupán egy nem jelent meg az érettségin.
Egy tanulónak ugyanakkor meg sem kellett jelennie az írásbelin, ugyanis automatikusan tízest kapott a vizsgára korábbi remek eredményéért. Farkas Henriettáról van szó, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium végzőséről, Téglás József magyartanár diákjáról, aki az Apáczai Csere János Magyar Nyelv, Irodalom és Kultúra Nemzetközi Tantárgyverseny nemzetközi szakaszán elért dobogós helyezéséért mentesült a magyar próba alól, érettségi jegye ebből a tantárgyból automatikusan tízes.
Azoknak viszont, akiknek bizonyítaniuk kellett, ismét három óra állt a rendelkezésükre, hogy kidolgozzák az országosan egységes tételeket. A humán szakos végzősök első tételében Babits Mihály „Az őszi tücsökhöz” című költeménye alapján kellett különböző kérdésekre válaszolniuk, a második tételben egy addig ismeretlen szöveget kaptak a fiatalok, Tölgyessy Zsuzsanna „Van-e járható ösvény” című írásából, melynek kommunikációs funkcióit kellett meghatározni, valamint „A mai tizenévesek magukra hagyatva bolyonganak az interneten…” mondatot folytatva érvelő szöveget írtak a maturandusok. A harmadik tételben értekezést írtak a fiatalok „Tragikomikus hős egy tanult epikus alkotásban” címmel, amelynek alapjául vehették például Mikszáth Kálmán „Beszterce ostroma”, Móricz Zsigmond „Tragédia” című alkotását, vagy más olvasott epikus alkotást.
A reál szakosok első feladatában Vajda János „Húsz év múlva” című versét kellett elemezniük megadott szempontok alapján, a második tételben egy internetről kiragadott szöveget kellett értelmezniük, valamint meg kellett fogalmazniuk egy 10–15 mondatos mondatos párbeszédet egy sportriporter és egy versenysportoló között.
Az harmadik és egyben utolsó tételben kétoldalas értekezést vártak a diákoktól „A klasszikus modern novella” címmel, például Móricz Zsigmond „Tragédia” vagy „Barbárok”, Krúdy Gyula „A hídon”, Kosztolányi Dezső „A kulcs”, „Esti Kornél” — vagy más olvasott klasszikus modern novella alapján.
„Úgy tűnik, hogy nem voltak nehezek a tételsorok, nagyon jó és szép tételeket kaptak a fiatalok. A diákok is vidámak voltak az írásbelit követően, ezért bízunk benne, hogy jó jegyek születnek” — magyarázta érdeklődésünkre a tételek kapcsán Szilágyi Éva magyartanár, iskolaigazgató.
Bumbuluț Krisztina