Vidék

Szenzációs leletre bukkantak Aranyosmeggyesen

2013.08.23 - 10:38

Augusztus 22-én egy második századi ház maradványaira bukkantak az Aranyosmeggyesen folyamatban lévő ásatásokon. A házban egy római nyíl hegyét és egy római pénzérmét találtak.

 

A Szatmár Megyei Múzeum szakemberei irányításával folytatódnak a régészeti ásatások Aranyosmeggyesen, melynek határában az 1960-as években Közép–Európa eddigi legnagyobb fazekasközpontját fedezték fel. Egy időre abbamaradt a régészeti kutatás, majd 2010-től Gindele Róbert, a Szatmár Megyei Múzeum régészeti osztálya vezetőjének irányításával újraindult. Eddig a régészek tizennyolc hektáron, körülbelül kétszáz, a dákok, majd a szabad dákok által használt, szokatlanul nagy méretű kemencére bukkantak, ezek közül az utóbbi három évben kilencet tártak fel. A rekordot nemcsak a kemencék száma jelentette, hanem a méretük is, mivel ezek kétszer két méteresek voltak, ami azt jelenti, hogy akár 1,2 méter magas edényeket is égethettek itt.

 

Újabb kutatások

 

Augusztus 6–18. között a kutatóterületen egy régészeti tábor is működik szatmárnémeti diákok részvételével. Gindele elmondta, hogy a diákok megtapasztalják mi is valójában a régészet és hogyan zajlik a terepmunka. A táborozók az ásatások mellett bejárják a környéket, történelmi előadásokat hallgathatnak és kirándulásokon vesznek részt. A régészeti tábor jó körülményeket, szállást és ételt biztosít a résztvevőknek, akik természetesen díjmentesen vehetnek részt ezeken. Az eddigi rendezvények során minden alkalommal igazi táborhangulat alakult ki, a fiatalok jól érzik magukat, megkedvelték a terepmunkát és a szabadidős tevékenységeket. Az elmúlt három nap során nem mindennapi élményben részesültek a régészek és a diákok, ugyanis újabb három kemencére bukkantak és megtalálták egy szabad dák ház maradványait. Még csak az ásatások kezdetén vannak, de a házban tegnap találtak egy nagy kerámiaedényt, néhány fémtárgyat, valamint több olyan tárgyat, amit kizárólag csak a rómaiak használtak (egy nyíl hegyét és más tartozékokat, valamint egy olyan ezüst pénzérmét, amit a második században Antoninus Pius római császár veretett). Ezek a tárgyak az idei év szenzációját jelentik, ugyanis eddig úgy tudták, hogy abban az időben száz kilométerre volt innen a római határ, a most feltárt leletek pedig azt igazolják, hogy az Aranyosmeggyesen tartózkodó szabad dákok római ellenőrzés alatt voltak.

 

Elek György