Szenvedtek a magyarok, ünnepeltek a román klubcsapatok

2013.07.26 - 12:58

A Videoton FC és a Győri ETO FC után a Budapest Honvéd és a Debreceni VSC is búcsút intett az európai kupasorozatoknak, így először történt meg, hogy a Bajnokok Ligája, vagy az Európa Liga selejtezőjének a harmadik körében nincs magyar klubcsapat.

Hibátlanul szerepelnek a román klubcsapatok az európai labdarúgó kupasorozatokban, ugyanis – a Steaua Bajnokok Ligája kvalifikációja után – csütörtök este kivívta a továbbjutást az Európa Ligában az Astra Giurgiu, a Pandurii Tg. Jiu és a Petrolul Ploieşti is. Ráadásul mindegyik csapat nyert ezen a héten, és ez sokat nyomhat a kontinentális szövetség (UEFA) által vezetett koefficiens–táblázatban, amelynek alapján a föderáció leosztja a BL és az EL helyeket az országok között.

A legnagyobb bravúrt kétség kívül az Astra vitte véghez. A Liga 1 elmúlt idényének negyedik helyén záró giurgiui együttes a múlt heti, hazai 1–1 után utazott az Omonia Nicosia otthonában. Daniel Isăilă edző legénysége viszont nem játszott alárendelt szerepet Ciprusban, és még a szünet előtt vezetést szerzett Budescu révén. Fordulás után egyenlített a házigazda együttes, majd három perccel később ismét örömújongásba tört ki a 20 ezer ciprusi szurkoló, amikor a skót Steven McLean sípmester a második sárga lap után kiállította Labant. A 69. percben viszont sokkolta a közönséget Budescu újabb találata, amelyre már nem érkezett válasz az Omonia részéről, így maradt a 2–1-es Astra–siker, amely a továbbjutást jelentette nekik az EL–selejtezőben, a harmadik körben pedig a szlovák Trencín lesz az ellenfél.

A Pandurii Tg. Jiu gyakorlatilag csak a kezdő sípszóig izgult a Levadia Tallinn elleni visszavágómeccsen, Cristi Pustai edző tanítványai ugyanis az észtországi 0–0 után kellett hazai pályán kivívják a továbbjutást. A baltiak azonban nem voltak egyenlő ellenfelek, a „pandúrok” lefocizták ellenfelüket. Matulevicius már a 7. percben vezetést szerzett, majd Eric beadása után Erico növelte az előnyt. A brazil Eric a szünet előtt a holland Breeveldet is kiszolgálta egy gólpasszal (3–0), a fordulás után pedig újabb „asszisztott” adott Ericonak, így Zsil–völgyiek sima győzelemmel jutottak tovább. A találkozón egyébként majd’ fél órát játszott a szatmárnémeti Ciprian Brata is, aki több veszélyes támadást vezetett le a bal szélen. A 3. fordulóban az izraeli Hapoel Tel–Aviv lesz az ellenfél, az első találkozón pedig a Pandurii lesz a házigazda a kolozsvári Cluj Arénában.

A Petrolul Ploieşti-re sokkal egyszerűbb feladat várt, hiszen a hazai 3–0 után utazott a feröeri Víkingur otthonában. Cosmin Contra edző legénysége néggyel nyert idegenben, így a Román Kupa–győztes prahovaiak a következő körben a holland Vitessével küzdhetnek a play–off szakaszba jutásért.

Magyar fiaskó

A magyar együttesek azonban leszerepeltek az idei kiírásban. Mint ismeretes, a Videoton FC már az első EL–fordulóban kudarcot vallott, majd a BL–ben a Győri ETO FC is elbukott. Csütörtök este követte őket a Budapest Honvéd és a Debreceni VSC. A kettő közül a Lokinak lehetett oka még bizakodni, ugyanis az elmúlt héten, Norvégiában jó teljesítménnyel zárt 2–2-re a Strömsgodsettel. A skandinávok viszont határozottabbak volta a nyíregyházi visszavágón, és 3–1-re győztek. A Honvéd a szerbiai 2–0 után a csodában bíztak, de Mario Rossi edző legénysége borzalmasan játszott, így a Vojvodina erőfeszítés nélkül gyűrte le a Kispestieket és kvalifikálták magukat a harmadik fordulóba.

Így, az európai kupák folytatásában már egy magyar együttes sem maradt. Először történt meg, hogy a magyar futballcsapatok még júliusban – ráadásul az NB I rajtja előtt – elköszönnek. Öt párharcból mindössze egyet nyertek meg (a Honvéd 13–1-es összesítéssel gázolta el a Cselik Niksicset), és ez a teljesítmény sokat számíthat majd a jövőben.

Európa Liga, selejetző, 2. forduló, visszavágó

Omonia Nicosia – Astra Giurgiu 1–2 (Gikiewicz 55. perc, illetve Budescu 39., 69.; kiállítva: Labad 59. perc – Astra); továbbjutott: az Astra, 3–2-es összesítéssel

Pandurii Tg. Jiu – Levadia Tallinn 4–0 (Matulevicius 7., Erico 35., 57., Breeveld 39.); tj.: a Pandurii, 4–0-val

Víkingur – Petrolul Ploieşti 0–4 (Gregersen 4. – öngól, Junesz 11., 63., Grozav 77.); tj.: a Petrolul, 7–0-val, kettős győzelemmel

Budapest Honvéd – FK Vojvodina 1–3 (D. Diarra 44., illetve Bilbija 27., Alivodics 41., Sz. Vranjes 64.); tj.: a Vojvodina, 5–1-gyel, kettős győzelemmel

Debreceni VSC – Strömsgodset 0–3 (Kovács P. 35., B. Boateng 51., Storflor 58.; kiállítva: Storbaek 71. perc – Strömsgodset); tj.: a Strömsgodset, 5–2-vel.