A sok eső nem okoz akkora fejfájást a gyümölcsöst gondozóknak, mint a földművelő gazdáknak, az enyhe tél más miatt jelent problémát a gyümölcsfák számára.
Nincs hibernálás
Fehér Gyula, a Partiumi Falugazdász Hálózat agrármérnöke hívta fel a figyelmet, hogy a nappali és az éjszakai hőmérsékletek közötti nagy eltérés miatt nem tudnak téli álomra vonulni a fák, az éjszakai hidegben való elcsendesedés után nappal megint aktívak.
Nappal zajlik egy bizonyos szintű tápanyagfelvétel, nedves háncsedényekre jön az éjszakai fagy és a víz térfogat-növekedéssel járó fagyása miatt a faedények elrepednek, ami a kéreg hosszanti repedéseiben nyilvánul meg és egyre tökéletlenebb lesz a fa tápanyag-felvétele. Ezeket a repedéseket bárki megfigyelheti, akinek van otthon gyümölcsfája, mutat rá Fehér. Nemsokára december közepét írunk, de a fás szárú növények hibernációja még most sem teljes.
Egyébként a gyümölcsös gazdák már „eltették télire” a fákat, trágyázás formájában gondoskodtak a tápanyag-pótlásról. A talaj minőségétől függően számolt minden gazda mennyit hordjon ki, de sajnos nem a talaj és a növény igénye az elsődleges ami megszabja a mennyiséget, hanem a trágya mennyisége— mutatott rá Fehér. Természetes trágyából hiány van, nem csak Romániában, vagy Magyarországon, hanem egész Európában, úgyhogy ilyenből mindenki annyit terít szét a gyümölcsösökben, amennyire szert tud tenni, a maradékot műtrágyával pótolja.
Princz Csaba