Szatmárnémeti

Szenvedélyes vita alapértékeinkről

2015.03.22 - 17:36

A posztModern Távlatok Művelődési Műhely pénteki előadásán Tótfalusi Gábor és Weghofer–Vad Erna Aletta hitet tettek amellett, hogy a tömegkultúra terjedése mégiscsak korlátozható.

Az épített környezet kialakításának gyakorlata ősidők óta az élettér felfogására épül. Ebben központi szerepet játszik a világtengely (axis mundi) elképzelése, az eszményi térszerkezet kialakításába vetett hit — állította Tóthfalusi Gábor kolozsvári műépítész. A posztModern Távlatok Művelődési Műhely előadója arra is felhívta a figyelmet, hogy a görög-római építészeti témák állandóan visszatérnek és újraértelmeződnek. Ezt számos középkori és reneszánsz példával igazolta. Aztán beszélt az ipari forradalom és a modernizmus építészeti törekvéseiről is, továbbá az emberi test és a lakóépület, kultúra és szálláshely, illetve autó és ház viszonyáról. Végül szólt az erdélyi magyarság által kialakított lakástípusok építészettörténeti jelentőségéről, európai és nemzeti jellegéről is. Hangsúlyozta, hogy saját alkotói gyakorlatában maga is ezt hasznosítja.

Weghofer-Vad Erna Aletta közgazdász, a pénteki Műhely másik előadója a könyvek világába kalauzolta hallgatóit, és bemutatta az egyre eltérőbb olvasási és vásárlási szokásokat. A kolozsvári Gaudeamus könyvesbolt igazgatója szólt a papír alapú könyv válságáról, az úgynevezett e-book szerepéről, az elektronikus könyv előnyeiről, gyors elérhetőségéről, olcsó voltáról, szakszerűségéről, sőt, arról is, hogy milyen könnyen utaztatható. Sajnos, a civilizációs funkciók gyorsan átrendeződnek, ezt tükrözi a könyvkultúra rohamos átalakulása. Gazdasági okok miatt előnytelenül változott meg az értelmiség és a könyv olyannyira fontos viszonya is.

Az előadásokat parázs vita követte. Sok hozzászóló úgy vélte, hogy fő értékeink, így építészeti és könyvkultúránk is, rendre veszélybe kerülnek. Volt aki szenvedélyesen elítélte az amerikanizálódást, a nemzeti hagyományok háttérbe szorítását. Mások az újgazdagok kulturális felelőtlenségéről beszéltek, nehezményezték az erőszakos sztárcsinálást, a középszerűség kultuszát, az ízlésrombolást. Gál Gyöngyi magyar szakos tanfelügyelő például az iskolai térképzéssel és könyvhasználattal kapcsolatosan tett tanulságos észrevételeket. Az előadók csaknem egy órán át válaszoltak a kérdésekre, és hitet tettek amellett, hogy a tömegkultúra terjedése mégiscsak korlátozható.

Elek György