Egészség

Szenvedélybetegségek — van esély a kilábalásra

2020.06.09 - 15:37

A Bonus Pastor Alapítvány Erdély-szerte tizenegy városban — köztük Szatmárnémetiben — működtet támogató csoportokat, melyek elsődleges célja az absztinens életvitelben való megerősítés azok számára, akik részt vettek valamilyen terápiás programjukon, de remek alkalmat kínálnak a bekapcsolódásra azoknak is, akik segítséget keresnek. A csoporttalálkozón való részvétel feltétele a pillanatnyi szermentes állapot, azaz a józanság. Az őszinte, bensőséges légkörben zajló csoporttalálkozások egyik fő elve: ki-ki annyit nyer a találkozásból, amennyit „belead”. A támogató csoportokat legtöbbször önkéntesek vezetik, alulról szerveződnek, és meleg fészekként fogják körül azokat, akik szenvedélybetegséggel küzdenek, és szabadulni akarnak, vagy már szabadultak, és szermentesen próbálják újjáépíteni az életüket.

A koronavírus-járvány és a karantén időszakában, amikor az alapítvány több programját is kénytelen volt elhalasztani vagy a korábbitól eltérő formában folytatni, felmérték ezeknek a helyzetét, elsőként a szatmárnémeti csoportét — közölte az alapítvány honlapján (www.bonuspastor.ro).

A Bonus Pastor Alapítvány Szatmárnémetiben működő támogató csoportja — „Törekvőknek” hívják magukat — utoljára március 16-án tartotta meg a heti alkalmát, ezt követően azonban már nem találkozhattak személyesen a tagok a gyülekezési tilalom miatt, de a karantén idején telefonon és interneten tartották a kapcsolatot. Az átállás nem jelentett nagy megrázkódtatást, mert korábban is gyakran keresték meg egymást a tagok, hét közben is beosztották, hogy mikor kit hívnak fel telefonon, és érdeklődnek a másik hogyléte felől. Már régóta létrehoztak és használnak egy zárt Facebook-csoportot is a szerveződésre — azok lehettek a tagjai, akik eljártak az alkalmakra, és bebizonyították, hogy komolyan veszik a csoportot és magukat.

A támogatásra pedig az elmúlt időszakban nagy szükség volt: a bezártság miatt komoly próbatételnek voltak kitéve a szenvedélybetegek és hozzátartozóik, és sajnos a visszaesők száma is megnőtt.

A szatmári Törekvőkről

A csoport 2012-ben indult, Gombola András első magyarózdi hosszú terápiás tartózkodását követően. Mikor Gombola András először hazakerült a terápiáról Szatmárnémetibe, Horváth Levente, a Bonus Pastor Alapítvány elnöke megkérte Puskás Csaba szatmári családorvost, hogy egy kicsit vegye a szárnyai alá. A doktor úr elvitte Gombola Andrást a bibliaórás alkalmukra, csakhogy Andrásnak akkor, az akkori állapotában egészen másra lett volna szüksége, más gondok foglalkoztatták, nem értette az ottani beszélgetések nyelvét. Vissza is esett egy idő után, ezért visszakerült Magyarózdra egy újabb hosszú terápiára. Onnan már nagyon megtörve jött vissza, úgy érezte, szüksége van a változásra, a megtérésre. Ekkor közösen határozták el, hogy alapítanak egy utógondozói csoportot, hogy az olyan embereknek, mint András, legyen támogató közösségük. Fontos megjegyezni, hogy nem András volt a legelső szatmári szenvedélybeteg, aki ahhoz a bibliaórás csoporthoz csatlakozott, hanem T. J. is. Akkor fordult a szatmáriak figyelme először igazán a Bonus Pastor Alapítvány munkája felé, amikor J. hazatért Magyarózdról. András a második szatmári volt, aki hosszú terápián vett részt Magyarózdon. Sürgetően hangoztatta, hogy neki Szatmáron szüksége van egy utógondozói csoportra, mert ha nem lesz, vissza fog esni.

A támogató csoportnak az Új Remény Egyesület adott keretet, melyet dr. Puskás Csaba néhány barátjával közösen hozott létre még korábban, a társadalom peremére szorultak lelki és anyagi megsegítésére. Egyből a mély vízbe ugrottak: 2012 októberében kibéreltek egy termet a Kossuth-kertben, az egykori közfürdő frissen felújított épületében, meghívták a helyi újságírókat, és a nyilvánosság tudomására hozták, hogy várnak mindenkit, aki valamilyen módon érintett a szenvedélybetegség témájában, és szabadulni vágyik. Egy hétfői napon tartották a sajtótájékoztatót, azóta is hétfőnként találkoznak, délután hattól.

Ezen az első alkalmon Gombola András volt az egyetlen szenvedélybeteg, aki akkor sok-sok tapasztalatot és ötletet hozott Magyarózdról. Ezeket az ötleteket átültették a szatmári támogató csoport alkalmainak gyakorlatába. András élete és szabadulása olyan fordulatos és annyira gazdag eseményekben, hogy — mint mondani szokták — könyvet lehetne írni róla. Meg is írta ezeket a könyveket, ő maga. Két évig András volt a „Törekvők” csoport vezetője, de aztán áttelepült Magyarországra, így dr. Puskás Csaba lett a vezető.

Nehézkes volt a kezdet, eleinte kevesen tudtak a támogató csoport létezéséről; ha öten megjelentek, már nagy volt az öröm, de aztán szájról szájra terjedt a csoport híre a városban, lapunk hasábjain is lehetett olvasni róla, és idővel többen lettek. Ma 10–15-en járnak el rendszeresen. Az évek során cserélődtek a tagok: vannak, akik lemorzsolódtak, főleg a droghasználók esetében nehéz változást elérni. Az évek során sok nehézséget átéltek, történtek tragédiák és visszaesések, és időközben rádöbbentek, hogy mennyire nem játék a szenvedélybetegség, élet-halál kérdése. Ami viszont örvendetes, hogy olyan csoporttagok is vannak, akik soha nem voltak semmilyen terápián, csak a heti alkalmakra jártak el, és két-három hónap után abbahagyták az ivást, mert felismerték, hogy változásra van szükségük.

„8–10 olyan személy van, de talán több is, aki csak a csoportfoglalkozásoknak köszönhetően évek óta tiszta, józan maradt rövid és hosszú távú terápia nélkül is. Számomra nagy csoda minden egyes ilyen élet” — mesélte Puskás doktor. Ha minden a tervek szerint alakul, a hosszú kihagyás után, június 15-én, hétfőn délután hattól ismét találkozót tarthatnak a „Törekvők” a szokott helyen, a Kossuth-kerti Zöld Házban.

Rövid terápiás program is lesz

A heti rendszerességgel megtartott találkozók mellett ezen a nyáron rövid terápiás programot is szervez a Bonus Pastor Alapítvány férfiaknak és nőknek, szenvedélybetegeknek és hozzátartozóiknak egyaránt Szentkatolnán, a Rebeka Missziós Központban július 13–24. között. Az alkalomra várják azok jelentkezését, akik változtatni szeretnének alkohol-, drog-, játék- vagy társfüggőséggel terhelt életmódjukon. A rövid terápiás program célja az absztinencia alapjainak a megteremtése, a családtagok társfüggőségi problémáinak kezelése és a keresztény hittel való találkozás. A program elemei között orvosi és pszichológiai előadások, workshopok, kiscsoportos beszélgetések, személyes tanácsadás és lelkigondozás, bibliai igékhez kapcsolódó elmélkedések, igehirdetések, kirándulás és sport kapcsolódik.

Jelentkezni július 10-ig lehet, további részletek felől pedig a következő telefonszámon lehet érdeklődni: 0744.539.213. Ha valaki szeretne többet tudni a szenvedélybetegségekről vagy arról, hogy hogyan csatlakozhat a Bonus Pastor Alapítvány Szatmárnémetiben működő támogató csoportjához, szintén ezt a telefonszámot tárcsázhatja.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Szenvedélybetegeknek és hozzátartozóiknak nyújtanak segítséget Szatmárnémetiben

A partiumi lakosok körében komoly probléma az alkoholizmus, a fiatalok között pedig egyre inkább terjed a szerhasználat. A Bonus Pastor Alapítvány heti rendszerességgel szervez találkozót Szatmárnémetiben a szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára: segítenek, hogy ne egyedül kelljen küzdeni!