Szentgyörgyön tartották a kupát a bírók

2019.03.31 - 22:03

Botrányosra sikeredett a női kosárlabda Román Kupa döntője, miután Marchiș és Stan bírók részrehajló bíráskodással „kivették” a Szatmárnémeti VSK kezéből a sorozat legjobbjának járó aranyérmet.

Belerondított a bírói hármas, névszerint Alexandra Stan, Costin Bogdanescu és Amalia Marchiș a női kosárlabda Román Kupa vasárnap esti döntőjében, és így a házigazda Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC megvédhette címét, a Szatmárnémeti VSK pedig zsinórban második alkalommal vesztette el a finálét. Elsősorban a két hölgy volt az, aki nem tudott egyenlő mércével mérni.

A találkozó eleje kiegyenlített volt. A VSK másfél perc után Promise Amukamara triplájával vezetést szerzett (3–2), majd a 7. percben Brittany Denson hármasával vezetett a szatmári csapat (12–11). Nem is engedték ki a kezükből az előnyt, habár Marchiș mindent megpróbált, hogy megfékezze a szatmáriakat. 21–14-es szatmári vezetést mutatott az eredményjelző, amikor Marchiș segítségére sietett Stan is. A két „sípoló” hölgy 26–14-től rákapcsolt, és azt a benyomást keltették, hogy akkor is befújnak Szatmár ellen, ha a VSK valamely játékosa a pályára mer lépni.

34–28-as állásnál fordult a két csapat, de a 25. percben Amukamara újabb triplája után még csak 39–30-as VSK-vezetést mutatott az eredményjelző. A nigériai válogatott újabb pontjai tizenegyet tettek a két csapat közé a 28. percben (46–35), amikor a kétségbeesett bírók már mindent befújtak a Szatmár ellen. Marina Solopova Oszkár-díjat érdemlő színészi alakítással hempergett többször is a pályán, amiért természetesen azonnal szabaddobásokat kapott.

Három pont maradt a VSK előnyéből az utolsó negyedre (48–45). Viszont nagyobb gond volt ennél, hogy Andreea Huțanu és Andra Mandache kipontozódott. Anemarie Gödri-Părău szabaddobásaival vette át a vezetést a Sepsi-SIC (48–49).

Innen már gondoskodott róla Marchiș és Stan, hogy a VSK ne kerüljön ismét előnybe. A szatmáriak szuszogása is szabálytalan volt, Denson fellökése pedig elkerülte a sípmesterek figyelmét. Így is, kilenc pontos előnyt tapsolt el a Sepsi másfél perc alatt, ugyanis a hátráltatás ellenére 54–63-ról 63–63-ra jött fel a szatmári csapat a 39. percig. Azonnal talált két faultot a Marchiș, Stan kettős, így szabaddobásokból behúzta a meccset a végére a háromszéki alakulat (65–69).

A VSK tiltakozásként kivonult a teremből azonnal, miután megszólalt a dudaszó. A díjátadásra elsőre csak Maikel Lopez vezetőedző maradt a kispadon, de hamar átadta a helyét Octavian Boian másodedzőnek. Ami elszomorító, hogy szentgyörgyi közönség kifütyülte Densont, akinek a torna gólkirálynőjének járó díjat adták volna át, de hasonló módon viselkedett akkor is, amikor a hangosbemondó bejelentette, hogy a VSK-é az ezüstérem.

Túloldalt Gödri-Părău a döntő legjobbjának járó díjnak örvendhetett, míg Solopova szomorkodhatott, ugyanis vasárnap sem kapott Oszkár-díjat színészi alakításaiért.

A szatmári csapatnak ez már a harmadik második helyezés a Román Kupában. A jövő héten kezdődik a rájátszás, a VSK pedig a kolozsváriakkal küzd az első körben a legjobb négy közé jutásért.

Női kosárlabda Román Kupa

Elődöntők

Brassói CSTBv Olimpia – Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC 50–103

Phoenix Știința Konstanca – Szatmárnémeti VSK 51–68

Döntő

Szatmárnémeti VSK – Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC 65–69 (21:14, 13:14, 14:17, 17:24)

VSK (pontok száma/gólpasszok/lepattanók): Huțanu (2/3/0), Kádár, Mandache (11/5/2), Denson (22/20/3), Amukamara (24/3/2), Oláh (0/1/1), Lazăr, Uiuiu (0/1/1), Tavic (4/1/3), Baltic (2/4/0). Vezetőedző: Maikel Lopez.

Sepsi (pontok száma/gólpasszok/lepattanók): Nagy (4/0/0), Gödri-Părău (23/6/5), Kovács, Higgins (11/9/1), Solopova (12/7/3), Șipoș (2/4/4), Pasic (6/2/1), Demeter (2/0/0), Slamova (9/2/1), Whitted. Vezetőedző: Zoran Mikes.