Szatmárnémeti

Szén-monoxid: a hideg időszak bajkeverője

2019.10.28 - 12:01

Ne felejtsük el kitisztíttatni a kéményeket és megjavíttatni a hibás kazánokat, gázbojlereket, hogy elkerüljük a téli időszakban is a tragédiákat — figyelmezteti a Szatmár megyei lakosságot a gázszolgáltató.

Az idei évben 10 szén-monoxid-mérgezéses eset történt térségünkben, amelynek 18 áldozata volt, közülük kilencen elhunytak — tájékoztatta szerkesztőségünket a Delgaz Grid szolgáltató, amely Szatmár megyén kívül 19 megyét lát el földgázzal. Ezeknek a tragédiáknak a többségét az eldugult és a fűtési szezon előtt ki nem tisztíttatott kémények a fő okozói, amelyek a szén-monoxid-mérgezés mellett tűzveszélyesek is, csakúgy mint az improvizált vagy meghibásodott fűtőalkalmatosságok — ezen okokból kifolyólag idén 137-en hunytak el a saját otthonukban kialakult tűzben.

Az E.ON csoporthoz tartozó szolgálató szerint napi rendszerességgel továbbítanak feléjük olyan tragédiákról szóló híreket, amelyeket legtöbbször a gondatlanság okoz. Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) adatai szerint az év első kilenc hónapjában 422 áldozata volt Románia-szerte a lakástüzeknek, közülük 137-en elhunytak. A tüzet a legtöbb esetben az eldugult vagy hibás kémény, az improvizált fűtőtestek okozták.

A hideg időszak egyik legalattomosabb gyilkosa a belső terekben, otthonokban felgyülemlő szén-monoxid, ami színtelen, szagtalan gáz, éppen ezért nehezen észrevehető. Belélegezve gátolja a vér oxigénszállító képességét, mivel erősen kapcsolódik az oxigént szállító hemoglobinhoz. A szén-monoxid-mérgezés nehezen észrevehető, hiszen annak tünetei: rosszullét, szédülés, fejfájás, hányinger és fáradtság könnyen összetéveszthetőek egyéb betegségek tüneteivel. Magas szén-monoxid-koncentráció esetén ájulás, és néhány percen belül halál is beállhat. Az otthonokban akkor keletkezik szén-monoxid, ha nem megfelelő a nyílt lánggal égő berendezés műszaki kialakítása, a berendezés levegő utánpótlása nem biztosított, illetve elmaradt a berendezések karbantartása, tisztítása, vagy a kéményseprés.

Éppen ezért a szolgáltató szeretné figyelmeztetni a lakosságot arra, hogy ne mulasszák el kitisztíttatni a kéményeket a fűtésszezon kezdetével — ezt egyébként évente kétszer tanácsos megtenni, illetve ellenőriztetni kell a kazánokat, egyéb fűtőalkalmatosságokat is. Arra kérik a lakosokat, hogy a gáztűzhelyen készülő ételeket sose hagyják felügyelet nélkül, mert megtörténhet, hogy kialszik a láng az edény alatt, ami gázfelgyülemléshez vezethet. A gáztűzhely ugyanakkor nem alkalmas arra, hogy azzal fűtsük otthonainkat — teszi még hozzá a közlemény. A kisgyermekeket se hagyjuk felügyelet nélkül a tűzhelyek, kályhák mellett.

Azt javasolják a lakosságnak, hogy szereljék fel otthonaikat szén-monoxid- és füstérzékelő berendezésekkel, melyek hangos riasztásukkal rögtön jelezni tudják, ha baj van!

A szolgáltató megjegyzi, hogy a szén-monoxid-mérgezéses esetek száma az idei év első hónapjában térségünkben 38 százalékkal esett vissza 2018 hasonló időszakához képest, az áldozatok száma 43 százalékkal csökkent, a halálos áldozatoké pedig 28 százalékkal 2018 január–szeptemberéhez képest. Ezzel szemben az IGSU országos adatai szerint 18 százalékkal nőtt idén a tűzesetek száma az előző évben regisztráltakhoz képest.