Szatmárnémeti

Szeminárium szociális munkásoknak

Rus Schupler Diana központvezető köszöntötte a résztvevőket (Fotók: Caritas)
2022.03.17 - 11:30
A szociális munka világnapja alkalmából zajlott eseményen részt vevő szakemberek az idősklubok, idősotthonok, valamint a krónikus beteg szépkorúaknak otthoni ellátást nyújtó házi betegápoló központok szolgáltatásaival kapcsolatban kaptak tájékoztatást.

A szociális munka világnapja alkalmából a Szatmárnémeti Szociális Igazgatóság és a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet a Szociális Munkások Országos Kollégiuma szatmári fiókszervezetével együttműködésben szemináriumot szervezett Idősek szociális ellátása címmel. A Szépkorúan is aktívan POCU-projekt keretében kedden megtartott eseménynek a Jiului sétányon működő idősklub adott otthont. Az érdeklődő szakemberek egy része a központban, a másik része pedig online követte figyelemmel az elhangzó bemutatókat. 

Az egybegyűlteket az idősklub vezetője, Rus Schupler Diana köszöntötte, aki bemutatta az intézmény multidiszciplináris szakembercsapatát, továbbá a központ által a 65 év feletti szatmáriak számára szervezett, az aktív idősödést támogató programokat. Az intézményvezető elmondása szerint a klub szakemberei, a kedvezményzettek és családtagjaik egyaránt tudatában vannak annak, hogy idővel a központot látogató szépkorúaknak más jellegű szociális szolgáltatásokra lesz szükségük életminőségük javítása érdekében. Emiatt a szeminárium keretében az idősotthonokról és házi betegápoló központokról kapott tájékoztatás hasznos információkkal szolgál a klub szakemberei számára, amelyeket a maguk során továbbíthatnak majd az ellátottak és a hozzátartozók irányába — állítja Rus Schupler Diana. 

Ezután Mihaela Motoc, a Szociális Munkások Országos Kollégiuma szatmári fiókszervezetének elnöke vette át a szót, aki a magánszektorban működő, időseknek szociális ellátást nyújtó rezidenciális központokról beszélt. Az akkreditálási eljárás felvázolása után az előadó ismertette a megyében működő akkreditált idősotthonok teljes névjegyzékét, ahogyan az a Munkaügyi Minisztérium honlapján megjelenik. Mihaela Motoc beszélt arról, hogy mikor indokolt ilyen típusú szociális központ szolgáltatásait igényelni, és melyek a felvétel feltételei. Ugyanakkor felvilágosítást nyújtott annak kapcsán, hogy kinek a kötelessége az idősotthonban élő szépkorúak ellátási költségeinek a kifizetése. A szatmári fiókszervezet elnöke taglalta a rezidenciális központok személyzeti struktúráját, beszámolt továbbá arról, milyen feladatok hárulnak a szociális munkásra egy ilyen típusú intézményben, és feltérképezte az idősotthonok által nyújtott szolgáltatások színes palettáját is. 
Bidian Marina szociális munkás a szocializációs programokat nyújtó nappali idősközpontokról beszélt, az elmondottakat a Krasznaterebes községhez tartozó Vadaspusztán sikeresen működő idősklub konkrét példájával illusztrálva. A bemutató kifejezetten interaktív volt, lehetőséget biztosítva a résztvevőknek véleményük megosztására és megbeszélésére azzal kapcsolatban, miért is lehet szüksége egy szépkorúnak az idősklub szolgáltatásaira, valamint milyen módon lehet ösztönözni az időseket, hogy eljöjjenek az intézménybe. Végezetül a szakember ismertette a különböző településeken működő idősklubok közös programjainak előnyeit. 

hirek/2022/marciusu/17/carit-3.jpg

A Caritas szatmárnémeti Szent Hildegárda Házi Betegápoló Központjának vezetője, Kiss Angéla egészségügyi asszisztens bemutatta az intézmény szolgáltatásait a jelenlévőknek: az alapszolgáltatásokat, a háztartási és szociális szolgáltatásokat, valamint az egészségügyi szakápolás kategóriájába tartozókat. Az előadó beszélt a novembertől elérhető új szolgáltatásokról is, melyek az otthoni EKG, háznál elvégzett orvosi vizsgálat, valamint relaxációs masszázs. A szakember megosztotta a résztvevőkkel a központ munkatársai által a mindennapi munkájuk során tapasztalt kihívásokat, külön kitérve a pandémia időszakára, de beszélt hivatása szépségeiről is. A keddi szemináriumon részt vevő szakemberek hasznos információkkal gazdagodtak az idősellátás terén, megbeszélhették a munkájuk során felmerülő nehézségeket, és közösen kereshettek ezekre megoldást. Körvonalazódott egy olyan szakemberközösség, amelynek tagjai szeretnének folyamatosan fejlődni azért, hogy tevékenységük révén minél több idős életminősége terén érjenek el javulást. SZFÚ