Szatmárnémeti

Személy- és áruszállítókat ellenőriztek, 9000 lejes bírságot is kiróttak

2016.03.04 - 20:26

Lejárt műszaki vizsga, az útadómatrica hiánya, a kötelező pihenőidő be nem tartása, elkopott gumiabroncsok — alig egy óra leforgása alatt 16 szabálytalanságot találtak a közlekedésrendészek.

Országos szintű ellenőrzési akciót rendelt el a belügyminiszter, amely most a személyszállító kis- és nagy buszokat, valamint a különböző áruszállító járműveket vette górcső alá. Természetesen a Szatmár megyei közlekedésrendészek is bekapcsolódtak az akcióba és tegnap három ellenőrzési ponton — Nagykároly közelében, Szatmárnémeti határában, valamint a 19-es és 1C országút kereszteződésében, a halmi letérőnél — intették le a mikrobuszokat, áruszállító furgonokat és kamionokat. Elsőként természetesen az okmányokat ellenőrizték, majd a járművek műszaki állapotát szemrevételezték és a fuvarlevéllel a kezükben alaposan körbenéztek a rakterekben is, sőt, a személyszállító járművek esetében az utasokat is ellenőrizték, szúrópróbaszerűen. Tették mindezeket egyrészt közelekedésbiztonsági szempontból, másrészt pedig az esetleges migránsok, embercsempészek és adócsalók, csempészek vagy épp rablók kiszűrése érdekében — ez utóbbira különösen okot szolgáltat, hogy nemrég egy rabló épp közúti ellenőrzés során bukott le, mert nem tudott elszámolni a rakterében szállított tárgyak eredetével.

Az ellenőrzési akció egész napon át tartott — a következő napokban is folytatódik — és egy bizonyos időintervallumban lapunk munkatársa is részt vehetett benne. Amint azt a közlekedésrendészek elmondták, a személyszállítók esetében főleg az utaslétszámmal — különösen a reggeli és délutáni csúcsidőben —, valamint a járművek műszaki állapotával kapcsolatban találnak kisebb vagy nagyobb szabálytalanságokat, de siettek pontosítani azt is: a Szatmár megyei személyszállító cégek legtöbbje komolyan veszi a feladatát és a szabályokat is, a mikrobuszok jó műszaki állapotban vannak. Az ellenőrzésre leintett Szatmárnémeti–Nagybánya és Szatmárnémeti–Turc menetrend szerinti járatoknál sem találtak semmi kivetnivalót, mint ahogy a Romániából Spanyolországba tartó, szintén menetrend szerinti autóbusznál sem.

Jóval kevésbé volt rózsás a helyzet az áruszállító furgonok és a kamionok esetében: rögtön az elsőt megbírságolták az útadó-matrica hiánya miatt. „Sokan „felejtik el” megvenni a matricát, főleg olyanok, amik a megye határain belül és egymáshoz közel lévő települések között közlekednek — úgy gondolják: itthon vagyok, arra a pár kilométerre minek dobjak ki annyi pénzt?” — magyarázza az egyik közlekedésrendész, miközben már inti is le a következő „áldozatot”. S mint kiderül, az élelmiszerszállító, egyébként nagyon is modern haszongépjármű műszaki vizsgája bizony lejárt — a sofőr pedig hiába rázza a fejét, hogy a lejárási határidő nyilván- és észben tartása nem az ő feladata, hiszen több kollégájával váltják egymást a kormánynál, a bírságlap kitöltődik. A sofőrnek részben igaza van, de csak részben, hiszen a KRESZ feketén-fehéren úgy fogalmaz: amikor valaki beleül egy gépkocsiba, indulás előtt ellenőriznie kel(ene)l az autó okmányait is…

Az ásványvízszállító kisteherautó az alaposan megkopott gumiabroncsok miatt kap bírságot, sofőrje egyfajta rezignáltsággal veszi át a bírságlapot és teszi zsebre azt — a cég majd kifizeti, s ha kicserélik az abroncsokat jó, ha nem, úgy is jó, neki vezetnie kell tovább, hogy a megszabott időre elérje a célállomást, a lerakatot. Igen, a megszabott időre — ezért rohannak, legtöbb esetben a kötelező pihenőidőket is vezetéssel töltve a kamionosok. Európai szinten a romániai kamionsofőrök a „leghajszoltabbak” és a közlekedésrendészek is tudják, hogy a sofőrök zöme nem önszántából „ugrik át” a kötelező napi pihenőórákon… Mint ahogy tette a megállított, valaha jobb napokat látott, billenős teherkocsinak a vezetője is a tachográf szerint. Hatalmas, 9000 lejes bírságot róttak ki a rendőrök, és bár a teljesen kétségbeesett sofőr a bírságlapot sem aláírni, sem átvenni nem akarta, a cég postai úton mindenképp megkapja majd. „Nem ússza meg a büntetést a cég, úgyis ki kell fizetniük, csak azt remélem, nem ennek a szerencsétlen sofőrnek a fizetéséből vonják majd le részletekben az egészet, vagy a bírság egy bizonyos százalékát, mert ilyenről is hallottunk már. És azt is tudjuk, nem maguktól sietnek ennyire, hajtja őket a főnök, aki szerint például egy 10 órás távolságot le lehet tekerni 8 óra alatt is, a kötelező pihenőidőkkel meg nemigen kell törődni. A kimerült sofőrök pedig saját életükét és másokét is kockára teszik ezzel — köztudott, milyen sok baleset és tragédia történik mert vagy elalszanak, vagy „csak” elbóbiskolnak vezetés közben” — mondja a közlekedésrendész.

 Szabó Kinga Mária