Szatmárnémeti

Szelektíven kellene gyűjteni

2014.10.19 - 18:20

A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség szombati mini-kirándulásán, a szamosdobi ökologikus szeméttelepet Avram Bogdan környezetvédelmi mérnök mutatta be az érdeklődőknek.

 

A látogatók megtekinthették a szeméttelep munkagépeit, különböző helyiségeit, majd megismerkedhettek az ügynökség szelektív hulladékgyűjtésre vonatkozó felmérés eredményeivel.

„2015. január elsejétől kötelezővé válik a szelektív hulladékgyűjtés, ezért arra gondoltunk, hogy egy felmérést készítünk a lakosság körében. Ahhoz, hogy ez valóban hatékony legyen, több mint ötezer lakost vontunk be a kérdőíves felmérésbe. Az összesítés pedig elkészült, ennek bemutatására pedig keresve sem találhattunk volna jobb helyszínt, mint a szamosdobi ökologikus szeméttelep” — magyarázta Békéssy Erzsébet, Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője.

Mint kiderült, bár uniós normáknak megfelelő szemétteleppel rendelkezik megyénk, sok problémával küszködünk a szelektív hulladékgyűjtés terén. A felmérés rámutat arra, hogy a lakosság közel ötven százaléka tisztában van azzal, mit jelent a szelektív hulladékgyűjtés, de még mindig nagyon sokan nem tudják, hogyan kell szelektíven gyűjteni és persze olyanok is vannak, akiket ez nem is érdekel. A megkérdezettek 35 százaléka állította azt, hogy az újrahasznosítható anyagokat külön gyűjti, 62 százalék nem gyűjt szelektíven, 3 százalék pedig nem tudott válaszolni. A legtöbben a műanyag palackokat gyűjtik szelektíven, a lakosság 39 százaléka, 30 százalékuk a papírt, 18 százalékuk az üveget, 13 százalékuk pedig az alumíniumot, fémeket. Sokan nem tudják, hogy az összegyűlt hulladékot melyik tárolóba kell bedobni.

A Száraz (Uscat) feliratú konténerbe az újrahasznosítható anyagokat dobjuk, ide tartozik a papír, üveg, pillepalack, textília, karton, műanyag csomagolás, fém- vagy konzervdobozok, míg a Nedves (Umed) feliratú konténerekbe az ételmaradékoknak, szerves anyagoknak kell kerülni. Ezeket szem előtt tartva, ha csak az újrafeldolgozásra alkalmatlan anyagok kerülnének az ökologikus szeméttelepre és nem ömlesztve érkezne a hulladék, akkor nem telne meg olyan hamar a szeméttelep. Egyelőre azonban sokan válogatás nélkül dobálják a szemetet a kétféle hulladék gyűjtésére alkalmas konténerekbe.

„Nagyon sok tennivaló akad még ezen a téren és azon leszünk, hogy a lakosság tájékoztatását, ezeket a kis kiszállásokat folytassuk, hogy minél több szatmárit be tudjunk vonni. Együtt, összefogással lépésről lépésre remélem sikerül eljutni oda, hogy valóban szelektíven gyűjtsük a szemetet és alacsonyabb szemétdíjat fizessünk. Ha nem gyűjtjük szelektíven a hulladékot, akkor az a szamosdobi ökologikus szeméttelepre kerül, a lerakásért és a tárolásért pedig bizony a lakosoknak sok pénzt kell kidobni. Amennyiben minimális biológiai úton lebomló szemét keletkezik a konyhánkban, akkor kevesebbet kell majd a szeméttelepre szállítani, így pedig kevesebbet is kell fizetni érte” — magyarázta Békéssy Erzsébet. Azért pedig, hogy a lakosság figyelmét még inkább a szelektív hulladékgyűjtésre tereljék, tisztában legyenek azzal, miért is kell szelektíven gyűjteni, mi történik a hulladékkal, a jövőben hasonló akciókat, szeméttelep-látogatást terveznek.

 

Bumbuluţ Krisztina