Szatmárnémeti

Széki játékok képzése a Lépésházban

2020.02.14 - 13:13

Rendhagyó képzésnek ad otthont február 15–én, szombaton a Lépésház: Hintalan László János gyűjtő, néprajzkutató a széki mondókák és gyermekjátékok világába vezeti az érdeklődőket.

„ A népi játékok nem avulnak el! Bármilyen korban és bármilyen körülmények között a gyermekek szórakozását szolgálják! Közben pedig a játszók ügyesednek, okosodnak — hiszen népi gyermekjátékok a régmúlt kort, őseink életmódját, szokásait, hitvilágát és nyelvezetét őrzik —, és jól is érzik magukat. Szék pedig nem csak a táncházmozgalom elindítója, de játékvilága is különösen gazdag — a több mint 550 széki mondóka és játékforma feldolgozásra, rendszerezésre került, s elkészült a Széki játékok I. II. és III., ezekből áll a képzések lehetősége. Az első képzés Szatmárnémetiben, a Lépésházban (Merilor utca) lesz megtartva szombaton, 9 – 16 óra között, a második pedig Szamosdarán. Mindkét képzés végén színpadi alkalmazáshoz is felhasználható játék-fűzést is készítünk közösen, a legtermészetesebb alapszempontok figyelembe vételével és olyan eszközök felhasználásával, mint konyharuha, fejkendő, bot, kötél, labda, pálcika, kréta, puhaszárú női csizma, cserépdarabok, bicska, gombok, fémpénz.

Melegen ajánljuk ezt a képzést pedagógusoknak, óvodapedagógusoknak, szülőknek, nagyszülőknek, akik a magyar játékkincs kárpát-medencei egységességének új bizonyítékait szeretnék megismerni, gyakorlatban tapasztalni, hogy aztán olyan módon tudjanak a gyermekekkel foglalkozni, hogy a gyermek játék közben fejlődjön.” – mondja a Borókagyökér Egyesületet vezető Szejke Judit, hozzátéve: a

Széki Játékok elméleti és gyakorlati képzés és annak szakanyag kiadványa a Nemzeti Kulturális Alap 106113-00276 számú pályázatával támogatott. A képzéssel kapcsolatban érdeklődni a 0729677930–as telefonszámon lehet, jelentkezéseket az egyesület facebook oldalán, üzenetben várnak.