Egészség

Szédülés: mi állhat a háttérben?

2014.12.12 - 17:00

A hirtelen szédülés még nem jelenti azt, hogy súlyos betegek vagyunk, lehet vércukorszint-, vagy vérnyomásesés is.

Ha sűrűn előfordul, érdemes utánajárni a tüneteknek. Szerencsére az esetek nagy részében viszonylag könnyen lehet kezelni a szédülést okozó betegséget.

A belső fül zavarai

A krónikus szédülést a leggyakrabban (egy felmérés szerint az esetek közel 70 százalékában) a belső fül valamilyen zavara okozza, itt találhatóak azok az érzékelők, melyek a mozgásért és az egyensúlyért is felelősek. Az egyensúly érzékelése azonban meglehetősen bonyolult folyamat, és a belső fülön kívül a szemünk, a bőrünk, az izmaink, a központi idegrendszer is részt vesz benne. A szédülés akkor következik be, amikor az agyunkhoz ellentétes üzenetek érkeznek (például egy turbulenciába került repülőgépen nem látjuk, hogy mozognánk, de a belső fül érzékeli azt). A szédülés oka lehet tehát a belső fület érintő betegség, vírusfertőzés, a felgyülemlő fülzsír, vagy a fület érintő daganat is.

Alacsony vérnyomás

Ha alacsony a vérnyomásunk, nem jut elég oxigéndús vér az agyba, így az nem tud megfelelően működni, emiatt szédülhetünk vagy kerülhetünk ájulásközeli állapotba. Az ortosztatikus hypotenzió az alacsony vérnyomásnak az a típusa, mikor a vérnyomásunk akkor esik le hirtelen, mikor ülő vagy fekvő helyzetből felállunk. Normális esetben a szervezetünk felálláskor ezt megakadályozza a vérerek összehúzásával.

Szívproblémák

A szívet érintő betegségek is okozhatnak szédülést, mert a szív gyengesége miatt a szervezetünk nem tudja elég hatékonyan eljuttatni az oxigéndús vért az agyba. A szívbetegségek okozta szédülés a leggyakrabban az idősebbeket, illetve a magas vérnyomással, magas koleszterinszinttel küzdőket érinti.

Só és nikotin

A só és a nikotin egyaránt rontják a keringést, csökkenthetik az agyba jutó vér mennyiségét, emiatt szédülést, hányingert, kótyagosságot okozhatnak.