Szatmárnémeti

Százéves a szatmári zenekar

2013.03.20 - 11:22

Fátyol Rudolf hegedűművész, a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia 2015-ig megbízott menedzsere az intézmény jelenlegi helyzetéről és a százéves szimfonikus zenekar történetéről beszélt.

 

Fátyol Rudolf hegedűművész huszonhárom éve menedzsere a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia zenekarának, néhány nappal ezelőtt 2015. augusztus 31-ig hosszabbították meg menedzseri szerződését. Elképzelhető, hogy a filharmónia hamarosan visszakerül a Szatmár Megyei Tanács felügyelete és finanszírozása alá, hiszen Fátyol szerint nem volt jó az, ha a zenekart fele-fele arányban támogatta a megyei tanács és Szatmárnémeti tanácsa. A zenekarnak egyébként nincsenek anyagi problémái, sikerült olyan neves zenekarokat meghívni, mint a budapesti Liszt Ferenc Kamarazenekar, a budapesti Szaxofon Kvartett és más neves zenekarok, ebben az évben pedig október 3–4-én, Szatmárnémetiben és Nagykárolyban lép fel az új Magyar Kamarazenekar, melynek művészeti vezetője Bánfalvi Béla hegedűművész. Arra a kérdésre, hogy mi lehet az oka, hogy ebben a forrongó politikai légkörben a fenntartók meghosszabbították megbízatását, Fátyol így válaszolt: „Huszonhárom éve vagyok a zenekar menedzsere, ez idő alatt nagyon sok párt jött-ment, nagyon sokszor cserélődtek a vezető pozícióban lévő személyek, én viszont mindig megmaradtam. Ez azzal magyarázható, hogy mindig igyekeztem jól végezni a dolgomat, és bárhol jártam, népszerűsítettem Szatmárnémetit. Én úgy látom, hogy ezt a megye jelenlegi vezetői, valamint Szatmárnémeti és Nagykároly (mindkettőnek díszpolgára vagyok) vezetői belátták, hogy nagy hiba lenne engem ebből a tisztségből elmozdítani”.

 

Centenárium

 

A szatmárnémeti szimfonikus zenekar ebben az évben, a szeptember 26. és október 24. között megrendezésre kerülő Szatmári Zenei Napok keretében ünnepli megalakulásának századik évfordulóját, melyre már elkezdődtek az előkészületek.

— Az eseményről a Szamos 1913. november 28-i száma tudósított — tájékoztatott Rátyol Rudolf — az Iparosotthon november 14-én kiadott közleménye alapján. November 30–án, vasárnap délelőtt fél tizenkettőkor rendezte meg az Iparosotthon a zenekar első hangversenyét. Az ötvenöt tagú zenekar színházi zenészekből, zeneiskolai növendékekből és helyi műkedvelőkből alakult. Az első szatmárnémeti szimfonikus hangverseny szólistája Gáspár Anna nagykárolyi zongoraművész, Bendiner Heddy Nándor operaénekes, a budapesti és a berlini Opera tagja és dr. Havas Miklós hegedűművész volt. A hangversenyt Bendiner Nándor, a Dal- és Zeneegyesület Zeneiskolájának igazgatója vezényelte. A zenekar leghíresebb vendége Bartók Béla volt, aki 1922-ben ajándékozta meg a szatmáriakat művészetével az Iparosotthon nagytermében. Bartók így nyilatkozott a szatmárnémeti zenekar teljesítményéről: „…a fúvósoknál érezhető a gyakorlatlanság, amelyet csak az ilyen művekkel (Beethoven V. szimfóniájára gondolt) való folytonos foglalkozással lehet megszüntetni. A vonósok azonban kifogástalanul játszottak…”. Bartók elismerően beszélt Hoffmann Ferenc karmesterről is. Bartók Béla szatmárnémeti szereplését együtt szokták emlegetni George Enescu 1923 novemberében adott hangversenyével, amelynek helyszíne szintén az Iparosotthon volt. Az európai hírű hegedűművész fellépését tagtoborzással is összekötötték. A szimfonikus hangversenyek az Iparosotthon kórusának a fejlődését is elősegítették. A Daloskört 1931-ben már az ország legjobb kórusai között emlegették. Az Iparosotthont 1948 novemberében államosították, és azután moziként működött.

Elek György