Sport

Szatmáron készült egy magyar paralimpikon vívó is

2016.09.02 - 08:00

A Nyíregyházi VSC és a Szatmárnémeti SK közötti partnerség jegyében hetente legalább egyszer a Csipler-csarnokban edzett Veres Amarilla kerekesszékes vívó, aki most paralimpiára utazik.

A szatmári vívóiskolának a hírnevét öregbíti, hogy a riói olimpia női párbajtőrvívó-versenyének összes aranyérmét olyan sportolók szerezték, akik az ötkarikás játékok előtt a szatmárnémeti Csipler Sándor Vívóteremben alapoztak. Itt végzete az utolsó edzéseket a riói paralimpiára a nyíregyházi kerekesszékes vívó, Veres Amarilla is, aki a jövő héten utazik majd Brazíliába a szeptember 7-én kezdődő világversenyre.

A fogyatékkal élő sportolók seregszemléjét már 15. alkalommal szervezik meg azon a helyszínen és abban az évben, amikor az olimpiai játékok is zajlanak. Szeptember 18-ig 165 ország 4350 sportolója vesz részt a paralimpián, a magyar színeket 43-an, Romániát pedig 11-en képviselik.

Amarilla és edzője, Pákey Béla már egy éve járnak rendszeresen a szatmári vívócsarnokba edzeni. „Hetente legalább egy napot itt töltünk. Remek szakmai munka zajlik itt, ezért szeretünk ide járni. Mi elsősorban párbajtőrben vívunk, és kitűnő edzőpartnereink vannak itt” — mondta elismerően a Szatmárnémeti Sportklub és a Szatmárnémeti Városi Sportklub edzőiről és sportolóiról a Nyíregyházi VSC trénere és kerekesszékes vívója.

Amarilla egyébként két éve űzi ezt a sportágat ebben a formában. A 23 éves sportoló azelőtt az NYVSC kardvívója volt, viszont egy születési rendellenesség miatt váltania kellett, és a kerekesszékes vívásra szakosodott át. Ez is remekül megy neki, hiszen a két év alatt többször is zárt dobogón Világkupa-viadalokon, a riói paralimpiára pedig a világranglista kilencedik helyéről jutott ki.

Mindezek ellenére Amarilla tisztában van azzal, hogy nem ő a favoritja a szeptember 13-i egyéni versenynek, ezért a magyar küldöttség egyik legfiatalabb versenyzőjeként teher nélkül utazhat a játékokra. Ugyanakkor a felkészülést a lehető legkomolyabban végzi. „Nagyon jól ismerjük egymást mi, vívók, erős mezőny lesz kint Rióban. Nekem az a célom, hogy kimegyek és versenyzek egy jót” — nyilatkozta lapunknak Amarilla. A sportoló és edzője tudták, hogy a szatmári csarnokban készült egymás mellett májusban a magyarországi párbajtőrvívó Szász Emese, illetve a román női párbajtőrvívó-válogatott, akik Rióban aranyérmet szereztek az egyéni, illetve csapatversenyben.

„Ez egy remek dolog, hiszen Emesét jól ismerem, és nagyon örülök a sikerének. Az is fantasztikus eredmény, hogy a román női csapat egyik tagja szatmári és itt, ebben a csarnokban nevelkedett. De nem hiszek a csodákban. A paralimpiai érem a páston dől el és az nyer, aki többet szúr” — mondta mosolyogva Amarilla, aki szeptember 15-én a csapatversenyben is megküzd majd Rióban.

A 43 fő egyébként az eddigi legnagyobb egyéni magyarországi versenyzői létszámot jelenti egy paralimpián. Hat magyarországi kerekesszékes vívó szerzett kvótát, köztük a szatmárnémeti Osváth Richárd is. Mint ismeretes, a Szatmárnémeti SK egykori tőrvívója a második paralimpián vesz részt, aki négy évvel ezelőtt Londonban bronzérmet szerzett.

A romániai küldöttségben is vannak paralimpikon érmesek: a csíkszeredai Novák Károly Eduárd 2008-ban Pekingben ezüstérmes volt, 2012-ben Londonból pedig egy arany- és egy ezüstéremmel tért haza. Ő lesz jövő szerdán a riói megnyitó ünnepségen a romániai küldöttség zászlóvivője.

Szöveg és fotók: Pesek Attila