Szatmárnémeti

Szatmáron is gyökeret vert a néptánc

2012.09.20 - 08:29

Az iskolakezdéssel a néptáncok oktatása is újraindul Szatmárnémetiben, ahol több mint harminc éve indult a táncházmozgalom. A MADISZ szervezésében 1997 óta rendszeresen folyik táncoktatás.

A nyári szünet után hétfőn újraindul a táncház és a néptáncok oktatása Szatmárnémetiben, a Szatmárnémeti MADISZ szervezésében. Ilonczai Annamária, a szervezet társelnöke mesélte el, miként kezdődött Szatmáron a néptáncok oktatása: „Szatmáron a ‘80-as évek elején indult a táncházmozgalom. Élőzene-kísérettel tanították az oktatók, a szatmárnémeti Görbe Éva tornatanárnő és a nagybányai Leopold László zenetanár a szatmári és más tájegységek táncait. A heti egy alkalommal megtartott táncház nagy népszerűségnek örvendett, hétről hétre több mint hetvenen látogatták. Az oktatók sorra járták a környező falvakat. A ‘89-es változások után Nagy Csiha Réka kémiatanárnő, MADISZ-tag újraindította a táncházat. Ez a táncház gépről szolgáltatott zenével működött egészen 1996-ig. 1990—1993 között Nagy Csiha Réka főszervezésében „Lábad ide, ne oda…” elnevezéssel gyermek néptánctalálkozót szerveztünk”. A MADISZ 1997-ben kezdte el a néptáncok oktatását felnőttek számára heti egy alkalommal, gépzenével. Akkor Nagy Orbán színművész, a Szatmárnémeti Harag György Társulat tagja és felesége, Anikó tanították a táncokat. 2003 óta Jankó Szép István és felesége, Ildikó — MADISZ-tagok — oktatnak, 2006-tól pedig Szarvas Károly, az Egri Csodaszarvas néptánccsoport alapítójának vezetésével folyt az oktatás.

„1996-ban szerveztük meg „Lábad ide, ne oda…” elnevezéssel az I. hadadi néptánctábort, majd 1998-ban a másodikat, azóta minden évben megszerveztük, idén már tizenhatodik alkalommal. Az első hadadi néptánctábor alkalmával kiütköző volt a Szatmár megyei fiatalok hiánya. Nemlétük azt az érvet támasztotta alá, hogy megyénkben nem volt hagyománya a népdallal, néptánccal való foglalkozásnak. 1998-ban második alkalommal szerveztük meg a hadadi néptánctábort. Jelzésértékű volt a magyarországi határ menti gyermekek és fiatalok létszáma, a résztvevők 78%-át tették ki. Örömünkre szolgál, hogy a tánctáborok révén sikerült egyre nagyobb szatmári közösséggel megszerettetni a népzenét, népdalt, néptáncot, ami azt bizonyítja, hogy a befektetett munka meghozta gyümölcsét. Az értékelést a tábor résztvevőinek írásai alapján tesszük meg. Eredményesnek tekintjük a tábort, ha a jelen levő néptánccsoportoknak újabb lendületet adunk a megmaradáshoz, a továbbfejlődéshez, és azokkal, akik eddig nem voltak a néptánc, a népzene, a népi mesterség, a néprajz elkötelezettjei, a tábor révén sikerült megszerettetnünk ezeket, hiszen évek óta visszajáró csoportjaink vannak”, emelte ki Ilonczai Annamária.

Gyermekek táncoktatása

A 2009-es tanév kezdetétől kéthetente, hétfőnként, gyermekeknek is tartanak néptáncoktatást, külön I—IV. osztályosoknak, külön V—VIII. osztályos tanulóknak. 2011. május végéig az érmihályfalvi Borbély Simon Csaba és Andrea, a Nyíló Akác tánccsoport alapítói oktattak. 2011. szeptember óta Kása Melinda és Zsolt oktat heti gyakorisággal, hétfőn gyermekek, ifjak és felnőttek számára. Az oktatók tíz éve táncolnak a Szatmárnémeti MADISZ táncházaiban, tánctáborában, de más tájegységek táboraiban is részt vettek, azért, hogy alapos ismeretekre tegyenek szert. Amint Kása Melinda elmondta: „Az elmúlt évek alatt sokan voltak kíváncsiak a táncházakra, jártak egy ideig, aztán elmaradoztak. A néptánc kedvelői között mostanra már megmaradt egy stabil mag, a felnőttek között öt olyan táncospár van, akik rendszeresen eljárnak a táncházakba, de a kicsik között is vannak olyanok, akiket évek óta rendszeresen hoznak a szüleik az oktatásokra.” Az idén is heti egy alkalommal kerül sor a néptáncok oktatására a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban. Hétfőn a megszokottól eltérően 17.30-ra várják az óvodás és kisiskolás gyermekeket, akik gyermekjátékokat, népdalokat tanulnak, a sárközi ugrós táncok alaplépéseivel ismerkednek, Kása Melinda és Kása Zsolt irányításával. 18.30-kor kezdődik a felnőtt kezdők oktatása, ők a múlt évben elsajátított szatmári táncok ismétlése után szilágysági táncokat tanulhatnak. 19.30-tól Jankó Szép István, a kolozsvári Zurboló néptáncegyüttes egykori tagja kalotaszegi táncokra tanítja a haladókat. A táncokat ingyenesen oktatják a Nemzeti Kulturális Alap, a Communitas Alapítvány és a Szatmár Megyei Tanács támogatásával.

Pándi Annamária