Szatmáron dől el a továbbjutás

2017.09.27 - 22:29

35 ponttal, 22 lepattanóval és 49 pontos hatékonysági mutatóval a VSK játékosa, Williams volt a kupa-selejtező nyitányának a legjobbja. A csapat viszont négy ponttal kikapott Kolozsváron.

Szombaton, Szatmárnémetiben fog eldőlni a továbbjutás sorsa a Városi Sportklub és a Kolozsvári Universitatea párharcban, a női kosárlabda Román Kupa-selejtező első mérkőzésén ugyanis a kincses város csapata csak négy pont különbséggel múlta fölül Mircea Dobă edző tanítványait.

A szerda esti mérkőzés Destiny Williams pontjaival kezdődött. A VSK újonca kiváló napot fogott ki, és – felejtetve temesváriak elleni barátságos meccsen nyújtott középszerű teljesítményt – a idénynyitó legjobbja volt: 35 ponttal és 22 lepattanóval dupla-duplával, illetve egye elképesztő 49 pontos hatékonysági mutatóval zárt.

A szerdai mérkőzés első negyede egyébként a szatmárieké volt: a 6. percben a Aradi ICIM korábbi játékosa, Williams hatot tett a két csapat közé (6–12), majd fél perccel az első pihenő elő Andra Mandache tíz pontos előnyt szerzett a VSK-nak (10–20). A 12. percben, 13–25-ös állásnál Dragan Petricevic vezetőedző úgy látta jónak, hogy itt az ideje megszakítani a VSK lendületét, és egy perces technikai megbeszélésre hívta a kolozsváriakat. Mivel öt perc után sem történt változás, és VSK tartani tudta a tíz, tizenegy pontos előnyét, ezért ismét időt kért a szerb szakvezető. „Mutatóba” Taneisha Harrison egyszer még tett tizenkét pontot a két csapat közé (24–36), azonban a hátra levő három percben már semmi sem jött össze a szatmári csapatnak. A kolozsváriak egy 8–0-s sorozattal felzárkóztak, így 32–36-os állásról kezdődött a második félidő.

Fordulás után a 24. percig sikerült tartani az előnyt, viszont Morgan Stroman egyenlített (40–40), majd Roberta Carla Salatioan először a meccs során előnybe hozta az „egyetemistákat” (42–40). Dobă is időt kért, hogy megnyugtassa a tanítványait, akik egyre többet hiányoztak. Harrison egy triplával tért vissza, majd Williams tett hozzá még kettőt (42–45) és úgy tűnt, hogy visszaáll a „rend” ezen a mérkőzésen. Ekkor viszont beindult túloldalt is a gépezet: Salatioan, Stroman, Ioana Ghizilă is távolról talált be, így másfél perc alatt 51–47-es állást varázsolt az eredményjelzőre az Universitatea. Az újabb szatmári időkérés annyira volt elegendő, hogy a VSK kettőre faragta a hátrányát az utolsó negyed előtt (53–51) és rövid időre vissza vett a kolozsváriak lendületéből is, ugyanis Roberta Botnak három pontos kísérlete már nem talált be.

Williams hozta vissza a reményeket a 31. percben (55–55), azonban a kolozsváriak elképesztően pontosak voltak a távoli dobásoknál: Salatioan keze egy perc alatt kétszer is elsült, ráadásul a második dobásánál Harisson sportszerűtlenül viselkedett a 18 éves, dési születésű román ifjúsági válogatottal szembe, így a megítélt és értékesített szabaddobása után az Universitatea már 65–57-re vezetett. Másfél perccel a vége előtt Harrison duplájával ismét feljött három pontra a VSK (74–71). Ez a hátrány volt huszonhat másodperccel a találkozó vége előtt is (76–73), viszont a végén Stroman még szerzett egy pontot szabaddobásból, így 77–73-as állásnál szólalt meg a mérkőzés végét jelző duda.

A kolozsvári találkozó látványos volt: bizonyítja ezt a szoros eredmény, Williams parádés teljesítménye, de az a tény is, hogy a kolozsváriak távoli dobásainak a fele (10) betalált, a szabálytalanságok száma pedig egyik csapatnál sem haladta meg a húszat.

Innen folytatódik szombaton 18 órától a párharc a szatmári visszavágóval. Dobă és csapata bízik abban, hogy a mostani teljesítmény meggyőzte a szatmári sportszeretőket, és megtöltik a Both Katalin Sportterem lelátóját, hogy buzdításuk révén, „hatodik játékosként” egy nagyot szóló győzelem felé segítsék a VSK-t, amely első hazai tétmérkőzésén kivívhatja a kupasorozatban a legjobb nyolc közé jutást.

Román Kupa, selejtező, 1. mérkőzés

Kolozsvári Universitatea – Szatmárnémeti VSK 77–73 (11:20, 21:16, 21:15, 24:22).

Universitatea (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Bot (3/5/3), Ghizilă (11/6/3), Voica (4/1/5), Salatioan (21/7/4), I. Părău (0/1/0), Orbán (20/4/1), Stroman (18/9/1). Vezetőedző: Dragan Petricevic.

VSK (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Williams (35/22/0), Uiuiu (0/0/1), Szmutku (0/0/2), Solopova (4/3/5), Lazar (3/0/0), Mandache (13/9/3), Baltic (0/9/1), Harrison (18/8/4). Vezetőedző: Marius Dobă.