Szatmárnémetibe is elért csütörtökön a „Szépkorúak kávézója” karaván, melyet a Romániai Caritas Konföderáció és a bukaresti nyugdíjasok önsegélyező pénztára indított útjára.
A jövő év tavaszáig zajló pályázat célja változtatni a romániai idősekről kialakult képen — magyarázta a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezethez tartozó Szent Pál Központban megrendezett találkozón Maria Crângaşu projektmenedzser. „Románia egyre inkább elöregszik, jelenleg 3,4 millió lakos 65 éven felüli. Ezzel az aránnyal a második helyre kerülünk 2060-ra Lettország után. A pályázatunk célja éppen ezért az, hogy tisztában legyenek a jogaikkal és a lehetőségeikkel, hogy támogassuk az időseket a méltóságteljes öregedésben, hogy lehetőségük legyen aktívan élni a hétköznapokat, tanulni — akár nyelveket, akár számítógéphasználatot” — magyarázta a projekt vezetője.
A pályázat során ezért képzéseket szerveznek a szépkorúak számára, flashmobot, melyben fiatalok és idősek egyaránt részt vesznek, fotókiállításokat, amelyek bemutatják a romániai idősek hétköznapjait, de fórumot is rendeznek Bukarestben, ahol meg szeretnék alakítani a Szépkorúak Parlamentjét. Mindezt pedig a „Szépkorúak kávézója” karaván keretében mutatják be, amely Bukarest, Câmpulung, Kiskapus, Temesvár és Kolozsvár után Szatmárnémetibe is megérkezett.
„A mostani időseké az a generáció, akik nagyon sok viszontagságot megéltek — háborút, kommunista rezsimet —, az igazi értékeket, az emberi és keresztény értékeket mégsem feledték, hanem megőrizték és továbbadták ” — magyarázta dr. Láng László, a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet vezetője, aki üdvözölte a kezdeményezést, amely szerinte kiváló alkalmat nyújt arra, hogy a szépkorúak hallassák a hangjukat, a kezdeményezőknek, a projekt lebonyolítóinak pedig lehetőségük van arra, hogy mindezt továbbítsák a megfelelő fórumok felé.
A több mint tízezer taggal rendelkező szatmári önsegélyező pénztár igazgatója, Lucian Marişca szerint nagyon sok aktív nyugdíjas van Szatmár megyében. Számukra meglepetéssel készülnek, ugyanis a közeljövőben befejeződik az intézmény régi, Transilvania sugárúti volt székházának felújítása, ahol idősklubot alakítanak ki.
A projekt ismertetését és a köszöntőket követően a „Szépkorúak kávézója” kerekasztal-megbeszélésekkel folytatódott, amelyek során olyan témák kerültek terítékre, mint például az, hogy milyen, az idősek helyzetét pozitívan befolyásoló döntések születtek a rendszerváltás óta Romániában, szó volt a szépkorúak elvárásairól, problémáikról és azok lehetséges megoldásairól, de azt is megbeszélték, hogyan maradhat aktív a 60 éven túli generáció és milyen szerepet tölthet be a Szépkorúak Parlamentje.