Belföld

Szatmárnémetitől a karnaki templomig

2013.07.04 - 09:13

Feleg Erika Rosa Szatmárnémetiben kezdte el tanulmányait, majd Bukarestben folytatta, de hogy egyiptológus lehessen, az amerikai Memphis Egyetemre jelentkezett, jelenleg a II. Ramszesz által építtetett, Amon istennek szentelt karnaki templomban kutat.

 

Feleg Erika Rosa Szatmárnémetiben, a 17-es lakónegyedben töltötte gyermekéveit, középiskoláit a Ioan Slavici Főgimnáziumban végezte. Kicsi korától kezdve nagyon szerette a történelmet, annak is főként az ókori részét. Arra a kérdésre, hogy miért akart egyiptológus lenni, elmondta, hogy ötödikes volt, amikor történelemtanára elvitte a múzeumba, hogy megnézzenek egy kiállítást, melynek anyagában szerepelt egy egyiptomi faszobor is. Elkezdett kérdezősködni, de senki sem tudott többet mondani, mint azt, hogy az egy egyiptomi faszobor. Hetedik osztályban már kezdett olvasni Egyiptomról szóló könyveket, mert nem elégedett meg azokkal az ismeretekkel, amiket a történelemórán kapott. Érettségi után a Bukaresti Egyetemre jelentkezett, mert abban az időben ez volt az egyetlen, ahol volt olyan kar, amelyiken az ókori Egyiptomra lehetett szakosodni. Két neves tanára volt: a budapesti Kárposi László és a bukaresti Miron Tihoc. Harmadév után beiratkozott a magiszterire, az amerikai Memphis Egyetemen. Jelenleg másodéves doktorandus ugyanott és kutatási asszisztens a The Karnak Great Hypostyle Hall Project (magyarul: a karnaki nagy oszlopcsarnokkal foglalkozó kutatási projekt) keretében. Heti húsz órát dolgozik ebben a minőségében, amiért fizetést kap, és fedezik az egyetemi tandíját. Ebben a húsz órában szövegfordítással, képfeldolgozással, rajzolással foglalkozik — ehhez a munkához nélkülözhetetlen az angol, a német, a francia, valamint az óegyiptomi és az újegyiptomi nyelv ismerete. Munkájának jelentős része a hieroglifa-olvasás. Ősztől harmadéves doktorandusa lesz az egyetemnek, közben vizsgázik, és írja a doktori értekezését.

 

Kutatások

 

Feleg Erika Rosa Egyiptomban a karnaki templom nagy oszlopcsarnokában végzi a gyakorlati munkáját, tanulmányozza, hogy milyen elemeket használtak fel a falak festésekor, hogyan írták a nevüket a fáraók stb. Az építmény háromezer éves, a tizenkét nagy oszlop huszonegy méter magas, a százhuszonkét kisebb oszlop tizenkét méter magas. Az ezeken az oszlopokon található hieroglifákat, rajzokat az ott kutató egyetemisták lemásolják, lefényképezik, a későbbi feldolgozáshoz. Két egyiptológus segít nekik. S természetesen vannak egyiptomi munkások, akik segítenek a létrákat elhelyezni, a tükröket tartani, ugyanis sok helyen csak tükörben lehet jól látni az oszloprészeket. 1930-ban kezdték el itt a tudományos kutatásokat, s még kell tíz-húsz év, amíg befejezik. A kutatási eredményeket Chicagóban közlik rendszeresen.

Feleg Erika Rosa munkája — mint mondja — nem egyszerű, hiszen nyáron ötvenfokos melegben, télen nálunk tavaszinak megfelelő hőmérsékleti viszonyok között végzi kutatásait. Ha elvégzi az egyetemet és doktorál, Romániában ő lesz az egyetlen szakképzett egyiptológus doktor. Ez azonban nem jelenti azt, hogy katedrát kap valamelyik egyetemen, mert Romániában még mindig nem tartják fontosnak az ókori Egyiptom történelmének kutatását, tanítását — tette hozzá.

 

Elek György