A szerző a kommunista korszak őrültségeit idézi meg, amelynek egyik fő humorforrása a diktátor megkérdőjelezhetetlensége. Fábián Tibor nem akarta maga levonni a következtetéseket, helyette egy sokkal jobb megoldást választott, a szatíra eszközéhez nyúlva rúgatott öngólt elrajzolt, karikaturisztikus szereplőivel, írja méltatásában Szilágyi Szilvia, a múlt héten Budapesten bemutatott Ceausescu elvtárs, pajtás című kötetről.
Fikció és valóság elegye
Fábián szatírája magával ragadó, fergeteges humorú kötet, a rezsim paródiája, fikció és valóság elegye, számos, a valóságban is megtörtént adalékkal. Az író a diktátor személyes környezetébe vezet be. Úgy érezzük, mintha kulcslyukon lesnénk meg a hétköznapi és történelmi pillanatokat, eseményeket. Megismerjük Ceaușescu mozgatórugóit, a mélyszegénységből feltört akarnok egyre magányosabb és demensebb egóját; zuhanórepülését, egészen a hatalom elvesztéséig.
Mesélés, humorral
Fábián Tibor a mindentudás könnyedségével meséli a jobbnál jobb történeteket, a korszak ismert vagy kevésbé ismert anekdotáit, amelyhez ugyanazt a humort hívta segítségül, amely egykor segített túlélni is a diktatúra nyomorúságát.
Nyolcvanas évek
Szintén a Tortoma Kiadó gondozásában jelent meg Fábián Tibor Ilyenek voltunk című történet-fűzérének második, bővített kiadása, amelyben a szerző könnyes-nevetős novellákon keresztül mutatja be, milyen volt gyermeknek lenni a nyolcvanas évek Erdélyében.
A könyvbemutató időpontja: 2022.december 8, csütörtök, 17:00 óra.
A könyvbemutató helyszíne: Szatmárnémeti, Vasile Lucaciu sugárút 18. szám (EMSZ-székház)
A köteteket bemutatja: nt. Rácz Ervin Lajos lelkipásztor, generális direktor és nt. Gellért Gyula ny. esperes
A kötetekből felolvas: Tóth-Páll Miklós színművész és Méhes Kati színművésznő