Szatmárnémeti

Szatmárnémetibe érkezett a KaravanAct vándorszínházi fesztivál

2018.08.16 - 10:08

A KaravanAct vándorszínházi fesztivál keretében ma 17 órakor a Kavalkád.

Szabadtéri etűdök című műsort tekinthetik meg az érdeklődők. A Babeş–Bolyai Tudományegyetem másodéves színészhallgatóinak műsorát mind gyerekek, mind felnőttek számára ajánlják a szervezők. A Szatmárnémetibe, a képzőművészeti múzeum udvarára tervezett előadásra a belépés ingyenes. Az előadás előtt utcai parádét tekinthetnek meg az érdeklődők a Coposu sétányon. Az előadás, mint a címe is jelzi, számos elemből tevődik össze, és nélkülözi az összefüggő dramaturgiát. Gólyalábasok, bohócok, akrobatikai mutatványosok mind megjelennek benne, gyerekek, felnőttek, családok számára egyaránt ajánlott. Az etűdök olyan forrásanyagokból tevődnek össze, melyeknek nagy részét a diákok a főiskola keretében kezdték kidolgozni Györgyjakab Enikő, Hatházi András, Simina Oprean, Köllő Csongor és Pintér Géza tanárok irányításával.

Szintén ma, 20 órától lesz A fekete bika és más történetek (Shoshin) című utcaszínházi előadás, ami szintén ingyenesen tekinthető meg. Előadás után közönségtalálkozó lesz a színészhallgatókkal és a Shoshin társulatával. A helyszín (kiindulópont) a Coposu sétány eleje.

Három bandita és kíséretük járja a falvakat. Gólyalábon érkeznek messze földről, talán egy másik időből. Mesélik történeteiket, miközben a világ egyre változik körülöttük. A hősök szabadtéren kelnek életre, varázsheggyé változtatva a kőrakást, arénává a kertet, kapuvá a szőnyegporolót. A meséken keresztül az előadás alkalmat ad a találkozásra, tapasztalatcserére, közös élményekre ismerősök és ismeretlenek, felnőttek és gyerekek, idősek és fiatalok között.

Pénteken, augusztus 17-én 18 órai kezdettel a The Invasion/Az invázió (Kud Ljud, Szlovénia) interaktív utcaszínházi előadás tekinthető meg. Az ingyenes produkció helyszíne (kiindulópontja) a Coposu sétány eleje. Az előadás „intergalaktikus” párbeszédre hívja a járókelőket: rózsaszín lények lepik el a település köztereit, akiknek minden új, és friss szemmel tekintenek a helyiek számára megszokott környezetre. Az előadás így kreatív módon reflektál a köztereken uralkodó társadalmi normákra és kommunikációs szokásokra, elmossa a művészek és nézők közötti határt. Az előadás már 30 országban, 80 fesztiválon megfordult.

Szintén pénteken, 20 órától az Ave, Eva (rendező: Raúl Iaiza, Regula contra Regulam társulat, Olaszország) előadás tekinthető meg az Ács Alajos Stúdióban, a belépőjegy 15 lejbe kerül (diákoknak 10 lej). Előadás után közönségtalálkozó lesz az RcR társulatával. Az előadás az átváltozás lehetőségeit kutatja, és tánccal, énekkel, színészi játékkal idéz meg nőalakokat a Bibliából Évától Máriáig. A nők történetén keresztül felfedi az utat az ártatlanságtól a tudásig, a tévedéstől a növekedésig, a meddőségtől a termékenységig. Az előadás a Regula contra Regulam koprodukciója a lengyelországi Grotowski Intézettel.

Szombaton, augusztus 18-án 11 órától a Dobronka Cirkusz, Világszám (r. Boráros Milada, Magamura Alkotóműhely, Magyarország) c. előadás tekinthető meg az Iparosotthon földszinti bábszínházi termében. Az előadás 4 éven felülieknek ajánlott. A belépőjegy gyerekeknek 5 lejbe, felnőtteknek 10 lejbe kerül.

Dobronka kisvárosának álmos utcáin régi plakátok foszlányai röpködnek. „Micsoda napok voltak azok, amikor az a világhírű cirkusz érkezett hozzánk…” — töprengett magában Vogeltanz Aladár, a dobronkai órásmester. „Dobronka utcái hirtelen élettel és izgalommal teltek meg… A levegőben narancsvirág illata és trombita hangja szállt, a kisasszonyok szeme szikrázott, a férfinépnek szebben pöndörödött a bajsza, mint valaha, és az egész világ — mint egy égi ringlispíl — három napig az éjbe világító cirkuszi sátor körül forgott… Bárcsak vissza lehetne tekerni az időt…” — gondolta az órásmester. A hajdani vándormutatványosok által megalkotott és ápolt műfaj, a marionettcirkusz bája és szépsége előtt tiszteleg az előadás, ezt idézik fel és erre emlékeznek játékukban oroszlánordítással, légtornászbukfencekkel, papírrózsákkal, szelídített hintalóval, élő muzsikával és a világ valamennyi csodájával.

Szombaton 18 órakor a Streetwalker (Kud Ljud/Shoshin) elnevezésű performatív tárlatvezetést, sétáló előadást tekinthetik meg az érdeklődők a régi központ parkjából elindulva. Az ingyenes előadás után közönségtalálkozó lesz a Kud Ljud társulatával. A 2006 óta működő szlovén társulat előadásai szerves kapcsolatban állnak a bennünket körülvevő valósággal, olyan játékos társadalmi eseményekre hívják a közönséget, amelyek visszahozzák korunk világába a közösségi rituálékat. A Kud Ljud repertoárjában elsősorban köztéri előadások vannak, amelyek széles közönségrétegeket szólítanak meg, és amelyeket nagyfokú interdiszciplinaritás jellemez. Előadásaiban a klasszikus színészi eszköztár mellett ötvözi a zene, film, irodalom, elektronika, kertészet és különféle sportágak technikáit és eljárásait.