Szatmárnémeti

Szatmárnémeti önkormányzatának segít a megyei tanács

2019.11.01 - 07:01

Politikai labdaadogatásoktól volt hangos a megyei tanács kormánybuktatás utáni első ülése, a szociáldemokrata frakció tanácsosai egyfajta sértett megbántódással vették tudomásul, hogy az elmúló kormány megint jól átverte az önkormányzatokat.

Szinte kézzelfoghatóan érzékelhetők voltak a kormánybuktatás utó- és a választások (beleértve a jövő évieket is) előrezgései a megyei tanács tegnapi ülésén. A grémium rendhagyó módon a Közigazgatási Palota nagy gyűléstermében ült össze, s az amfiteátrumnyi terem (meg az egykori pártgyűlések szelleme) még inkább vehemens indulatokra késztetett bizonyos szociáldemokrata frakcióbeli tanácsosokat. No meg az sem érintette túl kellemesen őket, hogy ismételten kénytelenek voltak szembesülni a ténnyel: az elmúló PSD-kormány bizony megint jól átverte az önkormányzatokat.

Mint arról korábban már beszámoltunk, október közepén, a költségvetés-kiigazítás második felvonásaként a kormány egy érthetetlen algoritmus alapján bizonyos önkormányzatoknak adott jelentős(ebb) összegeket, másoknak nem — Szatmár megye 31 önkormányzata nem kapott egy petákot sem, s akkor még úgy tervezték, hogy a megyei tanács által összespórolt, tartalékalapban lévő 4 millió lejből próbálják kisebb összegekkel segíteni ezen önkormányzatok működését. De ugyancsak tegnapra volt meghirdetve egy költségvetés-kiigazítással kapcsolatos kormányülés is, amit azonban az utolsó pillanatban elhalasztottak hétfőre — viszont október 31-e az utolsó nap, amelyen az önkormányzatok még bármilyen összeggel bővíteni tudják a fejlesztésekre fordítandó forrásaikat, s ezért a megyei tanács vezetősége úgy döntött, hogy tartalékalapja 4 millió lejéből Szatmárnémeti önkormányzatának ad 1,5 millió lejt, hogy az ki tudja fizetni a harmadik Szamos-híd engedélyeztetési illetékét (ISC) az Építési Felügyeletnek. S bár a szociáldemokrata frakció elviekben teljesen egyetértett a város számára nyújtott anyagi segítséggel, tagjai mélyen felháborodva nehezményezték, hogy az erre vonatkozó határozattervezetet csak pár órával a tanácsülés kezdete előtt kapták meg, hiszen egy ilyen fontos dolog „nagyon alapos és figyelmes elemzést, megbeszélést igényel”, s javasolták a döntés elhalasztását — hiába mondta el Pataki Csaba megyei tanácselnök többször is, hogy egyrészt a tervezett kormányülést az utolsó pillanatban, a délelőtti órákban halasztották el, másrészt október 31-e az utolsó nap, amikor segíthetnek Szatmárnémetinek. A sértettségtől és politikai fennhangoktól sem mentes verbális labdaadogatást követően végül a szociáldemokraták közül öten ellene, a többiek azonban mellette szavaztak, így a város (és közvetve a harmadik Szamos-híd) megkapta az 1,5 millió lejes segítséget. Ezt követően a szociáldemokrata tanácsosok már különösebb ellenvetések nélkül (de az előzőek miatt ki hangosabban, ki halkabban fortyogva) bólintottak rá a reptér szerkezeti felépítésének bővítésére és a lunaforrási sípálya technikai-gazdasági mutatóinak a módosítására — e határozattervezetnél pontosította Pataki tanácselnök, hogy a híresztelések ellenére az Országos Helyi Fejlesztési Program (PNDL) keretében zajló, akár megyei tanácsi, akár önkormányzati beruházások számlái szeptember óta nem voltak kifizetve a kormány részéről —, valamint az ANL-orvoslakásokra jogosultak névsorára. A városközpontban, a Tudor Vladimirescu utca 7. szám alatt álló ANL-tömbház 16 lakásának bérlésére kizárólag az egészségügyben szakosodott fiatalok nyújthattak be igénylést — a beérkezett 15 igénylés közül kettőt végül visszavontak, 13-at pedig elfogadtak, s az egészségügyi szakemberek hamarosan át is vehetik a lakáskulcsokat, a „gazdátlanul maradt” három darab, 40 négyzetméteres garzonlakásra pedig a következő napokban hirdetnek meg új igénylési lehetőséget.

 

Szabó Kinga Mária