Két nagy beruházást kellett sínre tennie a városvezetésnek 2020-ban, és ez a terv sikerült is, mutatott rá tegnapi, Maskulik Csaba városmenedzserrel közös sajtótájékoztatóján Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere. Sikerült elkezdeni a Ştrandului utcai harmadik híd építését, és olyan jó lendületet adni a munkálatoknak, hogy ha azok így haladnak tovább, akkor a Strabagnak sikerül tartania a határidőt, nem lesz késés. A másik nagy terv az volt, hogy sikerüljön minél több EU-s projektet elindítani 2020-ban, ami szintén sikerült, hiszen dolgoznak az új központban, folyik a munka a Kubiknál, épül a buszterminál a Fabricii utcában, sorban érkeznek a hibrid buszok, szociális központokat, óvoda- és iskolaépületeket tataroznak a városban.
A jövő évi elképzelésekkel kapcsolatban a polgármester eléggé tartózkodó volt, azt mondja, ezekről jövő januárban tud majd pontosabbakat mondani, mert előbb látniuk kell az országos és a megyei költségvetést. Ami már most biztos: az elkezdett projekteket folytatni fogják, illetve elkezdik a felkészülést a 2021–2027 közötti pályázási időszakra, hogy folyamatosan érkezzenek az uniós támogatások a városba, és gördülékenyen menjen a tervezés, a sok előkészítő munka, lehetőleg minél kevesebb bosszúságot okozzon az embereknek a helyszíni munka. 2021 lesz az az év, jelentette ki Kereskényi, amikor Szatmárnémeti el fogja tudni mondani, hogy minden, közberuházásra költött 100 euróból 70 euró uniós támogatás révén érkezett a városba.
Az elmúlt négy évben a 440 szatmárnémeti utcából 147 újult meg úttestestől, járdástól, virágágyásostól, idén 25; ezek között olyan régi problémás helyek, mint az Octavian Goga sugárút és a Burdea sarok. Félszáz utcában több mint másfél ezer fa lett elültetve, 3 park esett át átfogó felújításon a városban. Ahogy mindenkinek, úgy a városvezetésnek is a nyakába szakadt idén a koronavírus-járvány, úgyhogy 2020 az egészségvédelmi fronton való helytállásról is szólt, a város főleg az idős, nehéz helyzetben lévő személyekre összpontosított, adománnyal segítette a kórházi vírusvédelmet és gyógyítást, táblagépekkel segítette a szegény gyerekek otthonról tanulását, digitalizálta a városi ügyintézést.
Maskulik Csaba városmenedzser elmondta, hogy a jövő évben esedékes pályázat-előkészítés, ami a 2027-ig tartó időszakra szól, anyagilag már meg van alapozva, a műszaki segítségnyújtás operatív program (POAT) különített el 500 ezer eurót Szatmárnémeti részére. Van kivitelező, úgyhogy 2021-ben be lesz fejezve az összes lakótelepi parkoló a Carpaţi és a 17-es lakótelepeken, folytatódni fognak az utcafelújítások Szatmárnémetiben, és miután a város átvette az Electricától az utcai közvilágítási hálózatot, 2021-ben el fog kezdeni ennek fejlesztésével is foglalkozni.
Princz Csaba