Szatmárnémeti

Szatmárnak nem kell kísérleti színház

2012.09.04 - 09:32

Szatmárnémeti Városi Tanácsának azon tagjai, akik részt vesznek az Északi Színház igazgatótanácsában, mostantól komolyabban odafigyelnek majd a városi tanács által finanszírozott intézmény belső életére.

A szatmárnémeti Északi Színház finanszírozását Szatmárnémeti Városi Tanácsa 2010-ben vette át a Szatmár Megyei Tanácstól, abból a meggondolásból, hogy a városnak van annyi betöltetlen közalkalmazotti állása, mint amekkora a színház munkaközössége, a megyének viszont nem. A fenntartási költségek nagy részét továbbra is a megye állta, tehát nem voltak problémák. Ekkor készült el a színház működési szabályzata, megalakult az igazgatótanács, melynek szintén elfogadták a működési szabályzatát. Az igazgatótanácsban részt vesz a színház vezérigazgatója, a két művészeti igazgató, a főkönyvelő, a jogász, a szakszervezet és az alkalmazottak képviselője, valamint a városi tanácsban részt vevő politikai pártok egy-egy képviselője. Maskulik Csabát, a városi tanács RMDSZ-es igazgatótanácsi tagját arról kérdeztük, hogyan működik a színház igazgatótanácsa.

— Ennek a tanácsnak az lenne a feladata — mutatott rá Maskulik Csaba —, hogy döntést hozzon a színház költségvetéséről, betekintsen a színház életébe, és részt vegyen a lényeges döntésekben. Az igazgatótanács megalakulása után volt két gyűlés, azóta a vezérigazgató nem hívott össze gyűlést. Így a 2012-es költségvetést sem tárgyaltuk meg. Én akkor közöltem, hogy nem tartom normálisnak azt, hogy megkezdődik egy évad, és nem készül költségvetés. Nyilván itt nem beszélhetünk olyan költségvetésről, mint ami például a kereskedelemben van, januártól decemberig, hiszen a színháznál évadban kell gondolkodni, de szerintem kell legyen egy terv. Ezt a tervet úgy kellett volna felépíteni, hogy pontosan kell tudni, hogy milyen darabokat fognak játszani, ennek megfelelően kellett volna készíteni egy hozzávetőleges költségvetést, hogy tudjuk, hogyan gazdálkodjunk. Megtudunk-e hívni egy drága rendezőt vagy sem? Van-e lehetőségünk vendégszínészeket foglalkoztatni, olyan feltételek mellett, hogy a mi színészeink nem kapnak szerepeket, azért mert egy rendezőnek vagy valakinek nem tetszenek. Erre számos példa volt az elmúlt évadban.

Az a probléma is felvetődött, hogy kevés a színészeink fizetése. Sajnos, ezen nem tudunk változtatni, de bosszantó az, hogy azokat a színészeket, akiket a rendezők más városokból hoznak szerződéssel, vagy itt alkalmazzák, és más városokban foglalkoztatják szerződéssel, sokkal többet keresnek, mint a mi színészeink. Én annak idején azt is javasoltam, hogy a művészeti igazgató annak függvényében állítsa össze a műsortervet, hogy milyen színészkarakterek vannak a társulatban. Ha nincs primadonna és táncoskomikus, ne tűzzön műsorra operettet.

 

Kísérleti színház

 

— Sajnos, voltak olyan előadások, amelyeket a közönség egy része otthagyott — folytatja Maskulik. — Vissza kell emlékezni azokra a megnyilvánulásokra, amikor színházi személyiségek azt mondták, hogy a közönség és a mecénások nem számítanak, ne szóljanak bele a művészek dolgába, mert a művészek tudják és teszik a dolgukat. A közönség és a mecénások nem is szóltak bele a művészek dolgába, csak felemelték a szavukat, és aláírásokat gyűjtöttek, hogy nem értenek egyet Keresztes Attila színházpolitikájával. Miatta a közönség két kedvenc színésze is elhagyta a társulatot. Érthetetlen módon Keresztes Attila továbbra is főrendező, holott a magyar tagozaton nincs is főrendezői állás, a két színészt pedig nem hajlandó visszavenni a színház. Mivel az elmúlt év végén nem volt igazgatótanácsi gyűlés, nem tisztázódhattak a dolgok. Az év végi beszámoló minden bizonnyal amiatt maradt el, mert Keresztes Attila nem volt hajlandó kellemetlen kérdésekre válaszolni. Mi elmondtuk neki, hogy az, amit csinál, nem biztos, hogy Szatmárnémetiben kell csinálni, Szatmárnémetiben nem kellene kísérleti színházat működtetni. Ez nem tetszett neki, se azoknak, akik körülötte asszisztálnak. Amikor felerősödött az a hang, hogy Keresztes Attilát el kellene tanácsolni Szatmárnémetiből, akkor azt mondták, hogy ha ő elmegy, elvisz magával még öt-hat színészt. Keresztes Attila csak részben ment el, elvitt egy-két színészt, de azokat itt is megtartotta szerződéssel, és hozott színészeket és rendezőket, akik máshol is dolgoznak majd szerződéssel. Az igazgatótanács ezentúl oda fog figyelni ezekre a dolgokra, a vezetőségi posztokra pedig versenyvizsgát fognak kiírni, mert így írja elő a színház működési szabályzata. És újra meg kell alakulnia a művészeti tanácsnak, amit szintén Keresztes Attila oszlatott fel. Ennek a tanácsnak is megvan a maga működési szabályzata. Keresztes Attila azért oszlatta fel ezt a tanácsot, hogy egyedül döntsön mindenben. Az idei műsortervről nincs mit mondanom, hiszen számomra ismeretlenek ezek a darabok, ismeretlenek a rendezők is, lehet, hogy jó évad áll előttünk. Ha mégis olyan előadások lesznek, amelyek nem fognak tetszeni a közönségnek, felkérjük a tisztelt művész rendezőket, hogy rendezzenek előadásokat a saját költségükön, és tartsák fenn magukat a bevételekből, nem pedig közpénzből.

Elek György

Pontosítás a Maskulik Csaba által felvetett kérdésekben