Nagykároly

Szatmári leletek Németországban

2012.07.11 - 09:00

Többek között észak-erdélyi és Tisza-menti ókori régészeti leleteket állítottak ki Manchingben.

 

A rómaiak, kelták, dákok, szarmaták és vandálok ismeretlen észak-kárpáti határvonala – ezzel a címmel nyílt kiállítás az elmúlt pénteken a németországi Manching településen, a Kelta-Római Múzeumban. A tárlatot a manchingi és a Szatmár Megyei Múzeum állította össze, célkitűzése a római birodalom dákok, illetve germánok által lakott területeinek hozzávetőleges határvonalainál kialakult helyzetek összehasonlítása, valamint az ott élő ókori népek és kultúrájuk bemutatása volt.

A kiállítást Josef Merder, a Felső-Bajor Régió Tanácsának elnöke nyitotta meg, mellette viszont felszólaltak a müncheni, a szatmárnémeti, a miskolci és a kolozsvári múzeumok igazgatói is. A házigazda intézmény igazgatója, dr. Wolfgang David röviden ismertette azokat az okokat, amiért szükséges volt létrehozni a kiállítást, majd dr. Gindele Róbert, a Szatmár Megyei Múzeum régésze az Erdélyben, különösen a Szatmár környékén élő ókori népcsoportok történelmét foglalta össze.

Az Aranyosmeggyesen talált kerámia kemencék minden érdeklődő figyelmét felkeltették. A leletek bizonyítékként szolgálhatnak arra, hogy az ókorban ezen a környéken volt a „Barbár Európa” legnagyobb kerámiatermelő központja.

A tárlaton nagy számban voltak jelen németországi egyetemek szakemberei, valamint környékbeliek, akik élénken érdeklődnek a történelem iránt. Ugyanakkor Romániából elszármazottak, többnyire svábok is megjelentek a kiállításon.

A tárlatban bemutatott régészeti leletek és a szatmári régió ókori történelmének bemutatásával Szatmár megye turizmusa is fellendülhet, hiszen már a megnyitó alkalmával többen is jelezték, hogy romániai látogatásuk során útba ejtik Szatmár megyét is. A kiállítást egyébként fél évig lehet megtekinteni a németországi településen.