Az idén érettségizett és a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karára felvételt nyert szatmárnémeti Varga Zsuzsanna sorozatban második éve vesz részt az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáján.
Tizenhárom ország fiatal művészei tanulnak több mint egy héten át a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán a július 14-én kezdődő Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáján, köztük a szatmárnémeti hegedűs, Varga Zsuzsanna. Az Aurel Popp Zene- és Képzőművészeti Líceum végzős diákja második éve vesz részt a rangos táborban, és kapcsolódik be a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar munkájába.
Az idei tábor július 27-ig tart, és akárcsak az előző években, nagyszabású koncertekkel zárul. A Kossuth-díjas Vásáry Tamás zongoraművész, karmester által vezetett Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar idei turnéja július 26-án Budapesten kezdődik, majd a debreceni Kölcsey Központban zárja fellépésével a Zeneművészeti Kar nagyrendezvényét, másnap pedig a prágai Zeneakadémián állnak színpadra. Tavaly a budapesti fellépést az olaszországi Bellagióban rendezett koncert követte. „63-an jelentkeztek idén a világzenekari munkára. A válogatás a zenekari tapasztalatok alapján történt. Szatmárnémetiből csak én megyek, viszont lesznek még résztvevők Kolozsvárról — mondta lapunknak Zsuzsi, aki korábban már a szatmárnémeti Dinu Lipatti Szimfonikus Zenekarban is hegedült. — A világzenekarban való részvétel egyik legfontosabb és legmotiválóbb tényezője — ami a csúcs —, hogy Vásáry Tamással dolgozhatunk együtt. Róla tudni kell, hogy olyan elismert a szakmában, mint Puskás Ferenc a fociban” — tette hozzá a diáklány, aki az elmúlt héten sikeresen érettségizett, így ősztől a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának lesz a hallgatója (a felvételit már június végén megrendezték).
Zsuzsi továbbá elmondta, tavaly hegedű-mesterkurzuson is részt vett Kapás Géza neves hegedűtanár óráin, aki a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián és a németországi Aachenben is tanít. A szatmári zenész idén kihagyja a mesterkurzust. „Kicsit fárasztó lenne. A tábor programja így is elég sűrű. Napi 6–8 óra zenekari szólampróbáink vannak. Akik mesterkurzusra is jelentkeztek, nekik minden nap egy hangszeróra is van. Ezen felül az ifjú zenészek egyéni gyakorlást is beiktatnak a programba annak érdekében, hogy a zenekari szólamokat minél jobban elsajátítsák” — tette hozzá.
A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának dékánját, Duffek Mihályt egyébként jól ismeri a szatmári közönség, hiszen a filharmónia igazgatójával, Fátyol Rudolffal együtt többször felléptek itteni zenei rendezvényeken. Az oktatási intézmény vezetője elmondta, az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiája az elmúlt tizennégy évben komoly nemzetközi rangot vívott ki magának, az európai országokon kívül sokan érkeznek idén Dél-Koreából, de Kínából, Japánból és az Egyesült Államokból is fogadnak hallgatókat.
„A hegedűtől a hárfáig, összesen tizenhárom hangszer nemzetközileg is ismert művésztanára segít a több mint százötven hallgatónak abban, hogy elmélyítsék tudásukat” — nyilatkozta Duffek a Debreceni Egyetem honlapján.
Pesek Attila