Ma 22.58 és 23.06 óra között szabad szemmel is látható lesz a Starlink-műholdak egy füzére — közölte a bukaresti Vasile Urseanu Admirális Csillagászati Obszervatórium. „Június 4-én, pénteken este a Starlink-műholdak egy füzére szemmel is látható lesz. A műholdak 22.58-kor északnyugaton tűnnek majd fel, és 23.06-kor kelet felé eltűnnek a Föld árnyékában” — olvasható az intézmény képviselőinek Facebook-bejegyzésében. Hozzátették: a Starlink-füzért északra nézve, baloldalt lehet majd megpillantani.
A SpaceX május 16-án indította útjára Floridából az újrahasznosítható Falcon 9 rakétát a Starlink internetes hálózatának 52 újabb műholdjával. Elon Musk cégének az a célja, hogy 1584 Starlink-műholdat állítson Föld körüli pályára, mintegy 549 kilométerre a Földtől, ami a kereskedelmi műholdak esetében a szokásosnál kisebb távolság. A Starlink-műholdrendszer célja a nagy sebességű internetszolgáltatás biztosítása a Föld teljes felszínén. A gyors válaszidő érdekében a műholdakat viszonylag alacsonyan helyezik el. A Vasile Urseanu Admirális Csillagászati Obszervatórium „derűs eget” kíván péntek estére mindazoknak, akik kíváncsiak a műholdfüzérre.
Gyűrűs napfogyatkozás
Nem ez lesz az egyedüli érdekesség az elkövetkező napokban a szatmáriak felett az égbolton, június 10-én ugyanis részleges napfogyatkozás lesz. Jó hír, hogy amennyiben tiszta lesz az égbolt, Szatmár megyéből tekinthető majd meg a legjobban ez a ritka égi jelenség, amelyik a csillagászati obszervatórium tájékoztatása szerint június 10-én 13 óra 17 perckor kezdődik.
A csillagászok tájékoztatása szerint jövő héten csütörtökön Észak-Amerika északi részén, Ázsiában és Európában, többek között Románia egy részén is megfigyelhető lesz a részleges napfogyatkozás. Az úgynevezett gyűrűs napfogyatkozás alkalmával a Hold a napkorong előtt áthaladva, egy kis darabkát „kiharap” központi csillagunkból — ezt nevezik részleges napfogyatkozásnak. A jelenség egyébként elképesztően változatos színekben, méretekben látszódhat az észlelő helyétől, a Nap és a Hold pontos pozíciójától vagy a légköri viszonyoktól függően.
Az időjárás-előrejelzések változóan felhős, többnyire napos időt jósolnak, így remélhetőleg semmilyen akadálya nem lesz az érdekes csillagászati jelenség megfigyelésének. A csillagászok viszont arra is figyelmeztetnek, hogy a jelenség megfigyelésére csak szaküzletekben vásárolt, napmegfigyelésre alkalmas eszközök használhatók. A házi megoldások látáskárosodást okozhatnak. Szabad szemes megfigyelés esetén a távcsőboltokban kapható napfogyatkozás-néző szemüvegek és vizuális napszűrő fóliák tökéletes védelmet nyújtanak, csakúgy, mint a hegesztőüvegek, DIN 12-es fokozattól.