Szatmárnémeti

Szatmárban nincs háziorvoshiány

2021.04.29 - 14:00
Romániában kétszáznál több vidéki település nem rendelkezik háziorvossal — derül ki a nép ügyvédje által szerdán ismertetett jelentésből. Szatmár megye lefedettsége százszázalékos.

Krónikus háziorvoshiányra figyelmeztetett Renate Weber ombudsman. A nép ügyvédjének beszámolója szerint több mint kétszáz olyan vidéki település van Romániában, ahol nincs kihez fordulniuk a lakosoknak, ha egészségügyi problémával küszködnek, ugyanis nem rendel háziorvos. Az Egészségügyi Minisztérium központosított adatai értelmében 2019 végén Szilágy megyében például 16 közigazgatási egységben nem volt családorvos, Krassó-Szörény megyében 14-ben, Fehér megyében 13-ban, Hunyad megyében 12-ben, Buzău megyében pedig 10-ben. A megyei közegészségügyi igazgatóságok által közölt adatok szerint országos szinten 212 vidéki település nem rendelkezik háziorvossal, és 665 háziorvosi állás áll betöltetlenül — hangzott el a sajtótájékoztatón. Bár elméleti szinten létezik egy országos egészségügyi stratégia, eddig nem hozta meg a várt eredményeket, mutat rá a nép ügyvédje.

A családorvosok hiánya azoknak a legégetőbb, akik már idősek, illetve nem eléggé mobilisak ahhoz, hogy egy közeli városba vagy másik községbe utazzanak egészségügyi problémáikkal, valamint azok számára is gondot jelent, akik krónikus betegek, és rendszeres háziorvosi ellátásra szorulnak.

Ami Szatmár megyét illeti, a 2019-es esztendő végén 166 családorvosi rendelő működött 65 területi adminisztratív egységben, és mindössze egyben nem volt háziorvosi rendelés. Tavalyelőtt egy családorvosra 1991 páciens jutott Szatmárban.

A legfrissebb, 2020. november végi adatok szerint, melyeket már az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nyújtott az ombudsmannak, Szatmár megyében annak az egy területi adminisztratív egységnek is megoldódott a helyzete, ugyanis a tavalyi év végére már minden településen rendelt családorvos, nem volt betöltetlen praxis. A 100 százalékos lefedettség Szatmár megyén kívül mindössze Konstanca, Dolj és Ilfov megyének jött össze. 2020 végére Szatmár megyében még bővült is a háziorvosok száma, összesen 181 szakember fejtett ki tevékenységet, nem volt egyetlen település sem családorvos nélkül.

A kiöregedés jelent gondot

Bár Szatmár megyében nincs hiány családorvosokból, és egy praxis sem üres, nem tudni, ez meddig marad így. Dr. Călin Bumbuluţ szatmári családorvos, aki a Román Orvosi Kamara alelnöke és a Szatmári Családorvosok Szövetségének elnöke, valamint az Általános Orvosok Európai Szakszervezetének (UEMO) vezetője, több ízben is kihangsúlyozta az elmúlt években, hogy lassan, de biztosan kiöregszik a családorvos-társadalom, a fiatal orvosok nagyobb része számára pedig nem ez a legvonzóbb ág, így idővel nem lesz, aki a nyugdíjba vonuló kollégák praxisát átvegye. A szakember szerint a Szatmár megyei családorvosok átlagéletkora valamivel a nyugdíjkorhatár alatt, 60 év körül van.

Az összes hazai rezidens közül mindössze 5 százalék választja a családorvosi hivatást, ráadásul közülük sem visz majd mindegyik praxist, hiszen a pályakezdők egy része a mentőszolgálatoknál és egyéb ágazatokban vállal munkát.

Az ombudsman javaslatai

A nép ügyvédjének hivatala a háziorvosokról szóló jelentésben törvénymódosításokat javasol: a helyi önkormányzatokat kötelezzék arra, hogy támogatásokkal ösztönözzék a háziorvosi rendelők megnyitását, az egészségügyi minisztérium pedig biztosítsa költségvetéséből a vidéki rendelők felújítási vagy építési, illetve felszerelési költségeit, emellett a helyi tanácsok és a minisztérium pénzbeli vagy másfajta juttatásokkal ösztönözzék a vidékre kikerülő egészségügyi személyzetet.

Egy másik jogszabály-módosítási javaslat értelmében a helyi önkormányzatoknak ingyenesen a háziorvos rendelkezésére kellene bocsátaniuk a településen lévő rendelőhelyiséget, vagy egyszerűsített eljárással, közbeszerzés nélkül el kellene adniuk azt a háziorvosnak.

A nép ügyvédje ugyanakkor azt javasolja, hogy az orvosi egyetemeken projektek formájában ösztönözzék a hallgatókat a háziorvosi szakterület választására.

Renate Weber ombudsman szerint a megfelelő bérezés is fontos tényező, azonban más aspektusok is számítanak, mint például az ingázási költségek támogatása vagy a megfelelő munkakörülmények kialakítása. Felhívta azonban a figyelmet, hogy a helyi önkormányzatok nem rendelkeznek elegendő büdzsével a rendelők felszerelésére, emiatt támogatni kell őket.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A kezelő- vagy háziorvos ad igazolást

Pontosította a szaktárca az elkülönített személyek betegszabadság-igazolásának szabályait, a kezelőorvos állítja ki az igazolást.
Belföld

Alexandru Rafila: a Covid-gyanús páciensek családorvosi rendelőben történő tesztelése tehermentesíti a sürgősségi szolgálatokat

Felhívást intézett szerdán Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a koronavírus-fertőzés tüneteit mutató személyekhez, hogy a családorvosi rendelőben teszteljék magukat, mert így gyors diagnózisban és megbízható orvosi felügyeletben részesülhetnek.
Szatmárnémeti

Még nem megoldott az ingyenes tesztelés

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár bejelentette, hogy lehetőség nyílt arra, hogy ingyenesen végezzenek gyorsteszteket a családorvosok, azonban míg nem kötnek szerződést a pénztárakkal, ez nem lehetséges — még ne keressék ingyenes tesztekért a szakembereket!