Szatmárnémeti

Szatmár „valódi nagyköveteit” díjazták

2016.02.16 - 08:18

Hétfő délután a Dinu Lipatti Filharmóniában a Szatmári Díjazottak Gáláján immár nyolcadik alkalommal adták át az elismeréseket azon tanároknak, művészeknek, kutatóknak és sportolóknak, akik tevékenységükkel Szatmár hírnevét öregbítik, amerre csak járnak.

Hétfő délután került sor a Szatmári Díjazottak Gálájára a Szatmár Megyei Tanács szervezésében, melyet 2008 óta minden évben megtartanak — igaz, pár évvel ezelőttig még a Szatmárnémeti Helyi Tanács is fontosnak érezte, hogy értékelje a megye és a város igazi értékeit, Szatmár valódi nagyköveteit. Hiszen míg egy-egy hivatalosan kinevezett nagykövet nevét és tetteit a nagyközönség tagjai közül alig páran ismerik, egy kristálytiszta hangú karnagy, egy művész, egy költő, egy kórus vagy akár egy remek sportoló nevét szinte mindenki, és azt is tudják: Szatmár szülötte. „Ezek az emberek igazi értékeket képviselnek és közvetítenek, térségünk igazi hangjai, és vallom: elismerésben kell részesíteni azokat, akik az oktatás, a tudományos kutatás, a művészetek és a sport terén népszerűsítik Szatmárnémetit és Szatmár megyét” — fogalmazott üdvözlő szavaiban Kereskényi Gábor képviselő, Adrian Ştef tanácselnök pedig arra mutatott rá: a Szatmári Díjkiosztó Gála évenkénti megrendezése arra szolgál, hogy a Szatmár megyében élő tehetségeknek minél nagyobb kibontakozási lehetőséget biztosítsanak. „Meggyőződésem, hogy az önök szerepe mérvadó abban, hogy elkülönítsük egymástól az értékest és az értéktelent. Biztos lépéseket kell tennünk annak érdekében, hogy a kultúra, az oktatás és a sport visszanyerje méltó helyét a szatmári társadalom körében” — mondta, és szintén ennek fontosságát emelte ki köszöntőjében Altfatter Tamás alprefektus is.

Az idei nevezettek között 39 személy volt, akiket a kultúra és művészet, oktatás és nevelés, tudományos kutatás, valamint a sportélet terén elért tavalyi eredményeik miatt javasoltak kitüntetésre és akik elismerő oklevélben részesültek.

A Radu Ciobanu szobrászművész által készített szobrocskát, a kiválósági oklevél és a pénzjutalom kíséretében idén tizenketten vehették át. Ám mielőtt sor került a szobrocskák ünnepélyes átadására, a filharmónia termét zsúfoltságig megtöltő közönséget a Joyful gospel-kórus, a Solemnis kórus, valamint Tincuţa Fernea csodálatos hangjával, míg Mariţa Ciprian és Bumb Oana, illetve Ignat Eduardo és Jurcuţ Luiza csodálatos standard és latin táncokkal szórakoztatták. A bő kétórás műsor második felében léptek színpadra a díjazottak: a Solemnis kórus képviseletében Chiş Maria vette át az elismerést, megköszönve mindenki segítségét és támogatását, Carol Erdős színművész pedig elsősorban Istennek köszönte meg a kapott erőt és egészséget, hogy 38 éven át ugyanazon (a mostmár felújított) színpadon szolgálhatta a közönséget. A Grigore Moisil Általános Iskola fizika tanára, Iliescu Aurelian a gyermekeknek, tanítványainak köszönte meg, hogy 40 éves pályafutása során olyanná alakították, amilyennek egy jó pedagógusnak lennie kell. Pop Felician költő pedig édesanyjának mondott köszönetet azért, hogy ötéves korában kezébe adta az első könyvet, míg Hágó Attila Nándor történész nagytatáját említette, aki elültette lelkében a mesék és a történelem szeretetét. „Nagy meglepetés ez a díj, amit szülővárosomtól kaptam, és nagy értéket jelent számomra” — mondta a szobrocska átvételekor Jánk Károly költő, Csendes István zenetanár pedig könnyekig meghatódva mondott köszönetet barátainak, a keze alatt felnőtt, több generációnyi zenésznek — köztük a művészeti iskolát jelenleg vezető egykori diákjának, Deac Mirceának is. A legfiatalabb generációt képviselő Tincuţa Fernea énekesnő, valamint Burya Patrick karatéka már sokkal természetesebben és kevésbé meghatottan vette át a díjat, Sámel Lóránd dzsúdózó elismerését pedig edzője vette át, Sámel ugyanis épp egy versenyen öregbíti Szatmár hírét. A legszebb köszönetet — és egyben jókívánságot — pedig Higyed Gyöngyi kórusvezető mondta, akinek a zene aranyozza be a napjait: „Énekeljetek és élni fogtok!”.

Az év emberének idén Petrică Mureşan népdalénekest választották.

Szabó Kinga Mária