Vidék

Szatmár megyei útmizéria

2016.08.31 - 12:11

Egy ideig még nem ér véget a megyei utak s az azokon közlekedni kényszerülők kálváriája — paradox módon pénz van a kátyúzásra, de az időigényes törvényes lépéseket muszáj betartani.

Mezőfény–Nagykároly, Korond–Bogdánd vagy Szatmárnémeti–Amac — csak egy-egy tetszőlegesen kiragadott útszakasz, melyet már nem is gödrök, de valóságos kráterek borítanak, s kátyúzásuk egy ideig még biztosan nem kezdődhet el. Pedig pénz van a munkálatokra, csak épp az időigényes törvényes lépések betartása kényszeríti várakozásra és tétlenségre a megyei tanácsot. Szerencsére az Országos Helyi Fejlesztési Program (PNDL) keretében megújuló utak munkálatai jól haladnak, mozgás van minden átadott „építkezésen” a Szatmárnémeti–Homoród útszakaszt leszámítva, ahol az egyik kivitelező cég ha törik, ha szakad, mindenáron magának akarja megszerezni az útfelújítás jogát, s célja elérése érdekében példátlan patthelyzetet teremtett.

Sajnos nem sokkal jobb a helyzet a megyei utak karbantartására vonatkozó keretszerződés-licit ügyében sem. Arról már többször beszámoltunk, hogy idén év elején Adrian Ştef volt megyei tanácselnök igencsak jelentős összegű, 100 millió eurós, négy évre szóló útkarbantartási keretszerződést írt ki licitre — figyelmen kívül hagyva, hogy egyrészt eddig útfelújítás tekintetében Szatmár megye négy részre volt osztva, azaz négy különböző cég végezte a munkálatokat, s ha bármelyiküknél „gubanc” adódott, a másik három még nyugodtan tudta végezni a dolgát és kátyúzni; másrészt, hogy épp az összeg nagysága miatt kevés cég fog a versenytárgyalásra jelentkezni, így könnyen veszélybe kerülhet a megye útjainak karbantartása, javítása. Mint ahogy veszélybe is került. Hiszen elvileg az új megyevezetés július 26-án kellett volna megkösse a megyei utak karbantartásáról szóló keretszerződést a nyertes céggel — már ha lett volna nyertes cég. „A versenytárgyalásra 12 konzorcium jelentkezett, közülük négy nyújtott be óvást az Országos Óváselbíráló Bizottsághoz (CNSC), mi pedig várjuk a bizottság döntését, amely valószínűleg szeptember közepén születik meg. Várunk és reméljük a pozitív döntést, mert akkor belátható időn belül lesz kivitelező cég, s kezdődhet a munka. Ha viszont a CNSC úgy dönt, hogy újra kell indítani a közbeszerzési eljárást, az katasztrofális állapotokhoz vezet majd, mert azt jelenti: ebben az évben a legkisebb gödröt sem lehet már betömni” — vázolta Pataki Csaba tanácselnök az áldatlan helyzetet, hozzátéve azt is: tisztségbe kerülését követően azonnal megpróbáltak az Országos Közbeszerzési Hatóságnál kieszközölni egy másik, gyorsított, 100 000 eurós versenytárgyalást a sok helyen életveszélyes kátyúkra alapozva, de sajnos írásban, azaz hivatalosan elutasították a kérést. „Semmilyen jogi lehetőségünk nincs a közbeavatkozásra. Kötelesek vagyunk betartani a törvényben előírt menetet — azaz tétlenségre vagyunk kényszerítve. Ott áll a kátyúzásra félretett összeg, csak épp nem használhatjuk fel. Kérem Szatmár megye lakóit, értsék meg a helyzetet, a helyi polgármesterek sem tudnak beleavatkozni a törvényes menetbe, fölösleges szidni őket” — mondta Pataki.

 

 

Szabó Kinga Mária