Megyénkben a szavazati joggal rendelkezők 14,89 százaléka járult az urnák elé. Az „igen” szavazatok 92,3%-ot, a „nem” szavazatok 5,95%-ot, míg az érvénytelen szavazatok 1,37%-ot jelentenek.
Az október 6-ai és 7-ei referendum végeredményeiről számolt be a tegnap délben megszervezett sajtótájékoztatón Darius Filip prefektus és a megyei választási bizottság (BEJ) elnöke, Remus Nemeş bíró. Filip elmondta, hogy megyei viszonylatban 334 szavazóház működött 288 településen, a szavazólistákon 318 195 személy szerepelt, a kétnapos szavazásra a megyének kiutalt költségvetés 1 285 000 lej volt. Megyei viszonylatban 346 882 szavazólapot nyomtattak ki, 334 kontroll pecsétet, 1670 „Votat” pecsétet, 321 821 öntapadós matricát osztottak ki. A népszavazás során 1200 belügyi alkalmazott teljesített szolgálatot a megyében, közülük 1034-en a szavazóházak biztonságáért feleltek, 166-an pedig a közbiztonságért feleltek.
„A referendum két napja során nem történt különösebb kihágás, minden a törvény előírásainak megfelelően zajlott” — fogalmazott Darius Filip.
Remus Nemeş szintén kihangsúlyozta, hogy a referendum az előre meghatározott ütemterv szerint zajlott, az érvényben levő törvénykezés előírásainak megfelelően. A BEJ elnöke elmondta, hogy semmilyen kihágás, probléma nem merült fel a népszavazás két napja alatt, nem érkezett a megyei választási bizottsághoz sem írásbeli panasz, sem pedig fellebbezés a szavazás menetével kapcsolatosan. „Értesüléseink szerint minden zökkenőmentesen zajlott, a belügyi szervek nem értesítettek bennünket arról, hogy kihágás, szabálysértés történt volna, s örömhírként mondhatom el, hogy nem indult egyetlen bűnvádi eljárás sem a két nap leforgása alatt” — fogalmazott Remus Nemeş.
A tegnap déli sajtótájékoztatón a megyei választási bizottság a szatmári végeredményekről számolt be. Remus Nemeş elmondta, hogy Szatmár megyében 46 912-en szavaztak, s az igenre adott szavazatok száma 43 296, a nem voksok száma 2792, míg az érvénytelen szavazatok száma 644 volt. Mozgóurnát 352 esetben kértek, 200 szavazatot a börtönben, 60-at a megye kórházaiban adtak le, míg a többi egyéni szavazat volt. Százalékokban mérve az adatok azt jelentik, hogy Szatmár megyei viszonylatban a szavazati joggal rendelkező személyek 14,89 százaléka járult az urnák elé, s az igen szavazatok 92,3 százalékot tesznek ki, a nem szavazatok 5,95 százalékot, míg az érvénytelen szavazatok 1,37 százalékot. A BEJ elnöke elmondta, hogy a szavazólapok átvizsgálását követően négy érvénytelen szavazatnak minősített voksot érvényesnek tekintettek, ebből 3 igen és egy nem szavazat volt. A Központi Választási Bizottsághoz (BEC) küldendő dossziékban is csak ennyi megjegyzés fog szerepelni, mondta Remus Nemeş, aki megköszönte a szavazásban érintett személyek profizmusát.
Arról nem esett szó, hogy miként befolyásolta a választást az a tény, Szatmárnémetiben a 16-os lakónegyed és a Closca sugárút egy részén áramkimaradás volt.
Érdekességként említhető az is, hogy most először fordult elő, hogy több, szavazóházak 500 méteres körzetében lévő bevásárlóközpont is felfüggesztette az alkoholtartalmú italok forgalmazását szombaton és vasárnap.
Az országos részeredmények ismeretében nyilvánvaló, hogy nem kerülhet be az alkotmányba az a módosítás, amely szerint a család egy férfi és egy nő házasságán alapul, mivel az erről rendezett kétnapos népszavazáson a részvétel nem érte el az érvényességi küszöböt. A BEC hétfő délben közzétett részleges adatai szerint szombaton és vasárnap országszerte a szavazati joggal rendelkezők 21,08%-a adta le voksát. Ezek szerint összesen 3 849 905 állampolgár járult az urnák elé, közülük 3 525 238 (91,57%) szavazott „igen”-nel és 248 696 (6,46%) a „nem”-re pecsételt. 75 919 szavazat (1,97%) érvénytelen volt. A referendum akkor lett volna érvényes, ha a választói névjegyzékben szereplők legalább 30 százaléka leadta volna voksát.