Évek óta megoldatlan probléma a gyermekvédelmi felügyelőségek kiadásainak fedezése, a mindenkori kormányok előszeretettel csak az év második felében oldják meg a pénzhiányból adódó fennakadásokat. Országos viszonylatban ismét arról lehet hallani, hogy egyes megyékben a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok fizetésképtelenné váltak, nem tudták kifizetni a fizetéseket, illetve a szociális intézmények ellátását biztosító vállalatok számláit. „Szatmár megyében a Szatmár Megyei Tanács vezetőségének köszönhetően az októberi juttatásokat is ki tudtuk fizetni, ugyanakkor elmondhatom, hogy a beszállítóinkkal szemben sincsenek elmaradásaink. Ez annak köszönhető, hogy a megyei tanács sokkal több pénzt különített el számunkra, mint amennyit a törvény szerint kellett volna. A novemberi és decemberi hónapokra esedékes pénzösszeget vagy az országos költségvetés rektifikálása által kapjuk meg, vagy a megyei tanácstól, mely soha nem hagyott cserben bennünket” — mondta el megkeresésünkre Dragoş Mariana, a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC SM) vezetője. Kihangsúlyozta, hogy mivel ők a megye egyetlen szociális szolgáltatásokat biztosító intézménye, így megközelítőleg havonta ötmillió lej a béralapjuk. Az igazgatónő úgy látja, hogy a szociális ellátórendszer támogatását a kormány kellene megoldja a törvény előírásainak megfelelően már év elején, nem pedig a helyi vagy megyei önkormányzatokra áthárítani a felelősséget. „Mi boldogulunk, mert a Szatmár Megyei Tanács segít, és nem hagy magunkra” — összegzett Dragoş Mariana.
A téma kapcsán a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Országos Önkormányzati Tanácsa felszólította a kormányt, hogy találjon megoldást az évek óta felmerülő problémára.
„A szociális szolgáltatások az önkormányzatokra átruházott költségvetési támogatásának problémája évről évre súlyosbodott az elmúlt időszak kormányzásai alatt. A törvényes finanszírozási kötelezettségekből való kihátrálás, a költségstandardok aktualizálásának elmulasztása, a központi finanszírozás arányának csökkentései a járvány időszakában a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportokat veszélyeztetik. Határozottan tiltakozunk a szociális szolgáltatások forrásainak fokozatos elvonása, valamint a kialakult helyzet miatti felelősségnek az önkormányzatokra való hárítása ellen. Míg a 2019-es évi költségvetésből teljesen kimaradt az önkormányzatoknak az áfából visszaosztandó, a személyi gondozók finanszírozására szánt támogatás, a 2020-as költségvetésben a szociális szolgáltatások működésére fordítandó összeg kétharmadát hagyták lefedetlenül. Ez a felelőtlen pénzügyi politika elsősorban a kisebb gazdasági erővel rendelkező megyék, települések gondozásra szoruló lakosait és családjaikat sújtja. A járvány okozta gazdasági és társadalmi nehézségeket nem tetézhetjük az alapvető és szakosított szociális szolgáltatások kiszámíthatatlanságának következményeivel” — áll az RMDSZ közleményében, s egy sor kérelmet is megfogalmaz a kormánynak. Szeretné, ha a kormány a szociális ellátórendszert az oktatási, egészségügyi, védelmi és közbiztonsági rendszerekhez hasonlóan prioritásként kezelné, és biztosítaná ennek akadálytalan működését; törvényes kötelezettségének eleget téve maradéktalanul folyósítaná a gyermekvédelem, a fogyatékosellátási szolgáltatások, valamint a személyi gondozók költségeinek 90%-át lefedő, célirányosan visszaosztott áfaösszegeket; a jövő évi költségvetéstől kezdődően egy olyan kiszámítható és stabil finanszírozási rendszert léptessen érvénybe, amely lehetővé teszi a települési önkormányzatok hatáskörében működő szociális szolgáltatások központi költségvetésből való támogatását is; egy hónapon belül elfogadná a nemrég módosított 292/2004-es sz. Szociális Ellátási Kerettörvény alkalmazási normáit a minimális szociális szolgáltatási csomag meghatározására és kötelező központi költségvetési finanszírozására vonatkozóan.
Sógor Beáta