Szatmárnémeti

Szatmár megyében nincs gond

2020.11.12 - 15:01

Évek óta megoldatlan probléma a gyermekvédelmi felügyelőségek kiadásainak fedezése, a mindenkori kormányok előszeretettel csak az év második felében oldják meg a pénzhiányból adódó fennakadásokat. Országos viszonylatban ismét arról lehet hallani, hogy egyes megyékben a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok fizetésképtelenné váltak, nem tudták kifizetni a fizetéseket, illetve a szociális intézmények ellátását biztosító vállalatok számláit. „Szatmár megyében a Szatmár Megyei Tanács vezetőségének köszönhetően az októberi juttatásokat is ki tudtuk fizetni, ugyanakkor elmondhatom, hogy a beszállítóinkkal szemben sincsenek elmaradásaink. Ez annak köszönhető, hogy a megyei tanács sokkal több pénzt különített el számunkra, mint amennyit a törvény szerint kellett volna. A novemberi és decemberi hónapokra esedékes pénzösszeget vagy az országos költségvetés rektifikálása által kapjuk meg, vagy a megyei tanácstól, mely soha nem hagyott cserben bennünket” — mondta el megkeresésünkre Dragoş Mariana, a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC SM) vezetője. Kihangsúlyozta, hogy mivel ők a megye egyetlen szociális szolgáltatásokat biztosító intézménye, így megközelítőleg havonta ötmillió lej a béralapjuk. Az igazgatónő úgy látja, hogy a szociális ellátórendszer támogatását a kormány kellene megoldja a törvény előírásainak megfelelően már év elején, nem pedig a helyi vagy megyei önkormányzatokra áthárítani a felelősséget. „Mi boldogulunk, mert a Szatmár Megyei Tanács segít, és nem hagy magunkra” — összegzett Dragoş Mariana.
A téma kapcsán a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Országos Önkormányzati Tanácsa felszólította a kormányt, hogy találjon megoldást az évek óta felmerülő problémára. 
„A szociális szolgáltatások az önkormányzatokra átruházott költségvetési támogatásának problémája évről évre súlyosbodott az elmúlt időszak kormányzásai alatt. A törvényes finanszírozási kötelezettségekből való kihátrálás, a költségstandardok aktualizálásának elmulasztása, a központi finanszírozás arányának csökkentései a járvány időszakában a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportokat veszélyeztetik. Határozottan tiltakozunk a szociális szolgáltatások forrásainak fokozatos elvonása, valamint a kialakult helyzet miatti felelősségnek az önkormányzatokra való hárítása ellen. Míg a 2019-es évi költségvetésből teljesen kimaradt az önkormányzatoknak az áfából visszaosztandó, a személyi gondozók finanszírozására szánt támogatás, a 2020-as költségvetésben a szociális szolgáltatások működésére fordítandó összeg kétharmadát hagyták lefedetlenül. Ez a felelőtlen pénzügyi politika elsősorban a kisebb gazdasági erővel rendelkező megyék, települések gondozásra szoruló lakosait és családjaikat sújtja. A járvány okozta gazdasági és társadalmi nehézségeket nem tetézhetjük az alapvető és szakosított szociális szolgáltatások kiszámíthatatlanságának következményeivel” — áll az RMDSZ közleményében, s egy sor kérelmet is megfogalmaz a kormánynak. Szeretné, ha a kormány a szociális ellátórendszert az oktatási, egészségügyi, védelmi és közbiztonsági rendszerekhez hasonlóan prioritásként kezelné, és biztosítaná ennek akadálytalan működését; törvényes kötelezettségének eleget téve maradéktalanul folyósítaná a gyermekvédelem, a fogyatékosellátási szolgáltatások, valamint a személyi gondozók költségeinek 90%-át lefedő, célirányosan visszaosztott áfaösszegeket; a jövő évi költségvetéstől kezdődően egy olyan kiszámítható és stabil finanszírozási rendszert léptessen érvénybe, amely lehetővé teszi a települési önkormányzatok hatáskörében működő szociális szolgáltatások központi költségvetésből való támogatását is; egy hónapon belül elfogadná a nemrég módosított 292/2004-es sz. Szociális Ellátási Kerettörvény alkalmazási normáit a minimális szociális szolgáltatási csomag meghatározására és kötelező központi költségvetési finanszírozására vonatkozóan.
 

Sógor Beáta

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Külön hatóság foglalkozik ezentúl a gyermekjogvédelmi és örökbefogadási kérdésekkel

A kormány szerdán jóváhagyta az országos gyermekjogvédelmi és örökbefogadási hatóság hatásköréről, megszervezéséről és működéséről szóló határozatot. Az intézmény központi közigazgatási szervként fog működni a családügyi, ifjúsági és esélyegyenlőségi minisztérium alárendeltségében, és 85 alkalmazottat foglalkoztat majd.
Belföld

Cseke Attila: több mint 1 milliárd lejt utalt ki a kormány a tartalékalapból helyi projektekre

Több mint egymilliárd lejt utaltak ki a kormány tartalékalapjából különféle helyi projektekre; az összeg egy részéből a társadalom- és gyermekvédelemmel járó kiadásokat fedezik - közölte a szerda esti kormányülést követően Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Belföld

Tavaly év végén 48 031 gyermek volt az állam gyermekvédelmi rendszerében

Tavaly év végén 48 031 gyermek volt az állam gyerekvédelmi rendszerében, közülük 13 961-en (29,07%) elhelyezőközpontokban éltek - derül ki a munkaügyi és szociális védelmi minisztérium statisztikai adataiból.