Szatmárnémeti

Szatmár megye monográfiájáról egyeztettek

2012.08.24 - 11:28

A Szatmár Megyei Tanács vezetőségének javaslatára elkészülhet Szatmár megye monográfiája. Csütörtökön a szakemberekkel találkozott és egyeztetett Cristian Anghel személyi tanácsadó.

 

 

A Szatmár Megyei Tanács gyűléstermébe hívták egyeztetésre azokat a szakembereket, akik a megye monográfiájának megírásában aktív szerepet tudnának vállalni. „Szatmár megye azon kevés megyék egyike, melynek nincs aktuális monográfiája, ezért a megye vezetőjével arra gondoltunk, hogy el kellene készíteni a monográfiát. Ma mindazon szakembereket — történészeket, egyetemi tanárokat, a kultúra és a gazdaság területén tevékenykedő szakembereket, a statisztikai hivatal képviselőjét — meghívtuk, akik valamilyen módon hozzájárulhatnak ezen kiadvány elkészítéséhez” — nyilatkozta Cristian Anghel, Adrian Ştef, a Szatmár Megyei Tanács elnökének tanácsadója. A beszélgetés során George Vulturescu, a Szatmár Megyei Művelődési Igazgatóság vezetője elmondta, ő akkor támogatja a monográfia elkészítését, ha annak megírásában szakemberek fognak közreműködni. Daniela Culic, a kereskedelmi és iparkamara igazgatónője elmondta, ők több tanulmányt is készítettek, melyek a megye gazdasági életét és turisztikai lehetőségeit térképezik fel, ezeket a monográfia szerzőinek rendelkezésére tudják bocsátani. A jelen levő szakemberek egyetértettek abban, hogy előre meg kell határozni, milyen céllal és milyen célközönségnek készítik a monográfiát, mert annak függvényében alakul a terjedelme is. „A megyei tanács elnökével protokollkiadványokról kezdtünk beszélgetni, és akkor derült ki, hogy nincs aktuális monográfiája, nincs képes bemutatója és címere a megyének. A mai találkozót azért kezdeményeztük, hogy bemutassam az elképzelésünket, és azt követően közösen döntsük el, mi az, aminek szerepelnie kell a kiadványban” — fogalmazott Anghel.

Minőségi kiadványok

A határon átívelő turisztikai projektek keretében több, jó minőségű kiadvány készült a megyéről, melyek több nyelven kerültek forgalomba. A Szatmári Turisztikai Útvonalak elnevezésű projekt keretében román, magyar, német, angol, francia, szlovák, ukrán nyelven adtak ki útikalauzokat, bemutatva három útvonalat. Az első a „régi időkbe” kalauzolja a turistákat: a Szatmárnémetiben, Nagykárolyban, Kaplonyban, Aranyosmeggyesen, Sárközújlakon, Erdődön, Hadadon, Kisszokondon, Szilágykorondon, Sződemeteren, Ady Endre falván, Mogyoróson, Piskoltligeten, Mezőpetriben, Kismajtényban, Bobáldon, Tasnádon, Szilágypéren, Szatmárhegyen, Apában, Avasfelsőfaluban, Bikszádon található emlékműveket, kastélyokat, várakat, kolostorokat, fatemplomokat mutatja be. A második a szatmári szokások és hagyományok bemutatását tűzte ki célul, olyan települések érintésével — Avasfelsőfalu, Lajosvölgye, Ráksa, Rózsapallag, Vámfalu, Mezőpetri, Oţeloaia, Bogdánd, Kányaháza, Túrterebes, Avasújváros és Érendréd —, ahol a hagyományok őrzésére nagy hangsúlyt fektetnek. A gyógyturizmust népszerűsítő harmadik útvonal az ásvány- és gyógyvizek bemutatására helyezi a hangsúlyt. Nagykároly, Tasnád, Krasznabéltek, Ákos, Krasznamihályfalva, Máriavölgye, Vámfalu (Büdössár) és Bikszád szerepel ebben a kategóriában. Ezenkívül elkészült a megye középkori templomait bemutató kiadvány, mely nemcsak színes fotókkal van illusztrálva, de részletes leírást is tartalmaz ezekről az épületekről.