A kormány elfogadta Románia közlekedésfejlesztési stratégiáját, melyben szerepel Szatmárnémeti elkerülőútjának megépítése is — viszont a stratégiát kidolgozó-kivitelező CNADNR-t „kettészakítja”.
A kétévnyi közvitát követően elfogadott és véglegesített közlekedésfejlesztési stratégia (Master Plan) a közutak mellett a vasúti hálózat és a hajózási infrastruktúra fejlesztésére vonatkozó elképzeléseket is tartalmazza — és Szatmárnémeti körgyűrűjének megépítését is. Alig két hete még arról számolhattunk be, hogy ha lassan is — és hosszabb „befagyasztást” követően —, de mégis mozgásba lendült a gépezet, és elhárulnak az akadályok a szatmárnémeti körgyűrű finanszírozása, azaz megtervezése és megépítése elől. Tavaly novemberben az Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaság (CNADNR) igazgatója és a munkát elnyerő három cégből álló konzorcium vezetője aláírta a körgyűrű megtervezéséről és kivitelezéséről szóló szerződést: a 20 km hosszúságú, zömében négysávos elkerülőút a repülőtér melletti nagy kanyartól indul, majd a Szőkemocsáron át a Zsadányi utat, a Szatmárnémeti-Nagyvárad (Károlyi út) utat keresztezve, a Szamoson át halad a Petei, a Lázári és a Mikolai úton keresztül, Batiz bejáratának a közeléig. Az útvonalon 6 felüljáró és négy híd is épül — köztük a már oly régóta várt és ígért harmadik (negyedik?) Szamos-híd is, amely a Károlyi úti Dana hotel közelében épül meg. A novemberi öröm azonban ürömre váltott, ugyanis közben nemcsak az idő telt, de a politika is változott, kormányok mentek és jöttek, költségvetések módosultak, a körgyűrű munkálatainak finanszírozása pedig ködös volt — hol nagyberuházások csoportjában szerepelt, hol külön tételként került be a költségvetésbe, amelyet európai uniós források bevonásával valósítanak majd meg —, ezért a kivitelező konzorcium nem kezdte el a tervezést sem. Az augusztus végi, bukaresti tárgyalásokról hazaérkezett Pataki Csaba tanácselnök lapunk megkeresésére akkor (azaz alig két hete) úgy fogalmazott: „Mivel módosult a beruházás finanszírozása (a 81 milliós összértékből közel 51 millió euró vissza nem térítendő európai uniós alap), értelemszerűen módosítani kell a Master Plant is, előkészület alatt áll a kormányrendelet, amely valószínűleg szeptember elején fog megjelenni. Pár hét van addig — ne kiabáljunk el semmit előre, várjuk meg, amíg ez megjelenik a Hivatalos Közlönyben, ami azt is jelenti, hogy eldördül a kivitelezés startja, és attól kezdve a finanszírozás 'biztosítása' már a CNADNR dolga, feladata. A szerződés értelmében a kivitelezőnek öt hónap áll a rendelkezésére, hogy elkészítse a terveket, 18 hónap alatt kell megépítenie az utat és 24 hónap jótállást kell vállalnia az elvégzett munkára. Ha minden a normális kerékvágásban halad, 2017 tavaszán megtörténhet az első kapavágás”
Nos, a kormány szerdán elfogadta a közlekedésfejlesztési stratégiát (Master Plan), s benne/vele együtt a szatmárnémeti körgyűrűt is — ám még ugyanaznap úgy döntött: a stratégiát kidolgozó s annak megvalósítását kivitelező Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaságot (CNADNR) „kettészakítja.” Lesz egy, az országutak és autópályák karbantartásával, javításával és adminisztrálásával foglalkozó társaság (CNAIR), és lesz egy, az infrastrukturális fejlesztések projektjeivel, azok kidolgozásával és megépítésével foglalkozó társaság (CNIR). Ez utóbbi átvállalja és teljesíti ugyan a szállításügyi minisztérium iránti kötelezettségeket, s fokozatosan átveszi a CNAIR-től a közúti infrastrukturális projekteket, de hogy ez mennyivel veti vissza a szatmárnémeti körgyűrű munkálatainak kezdetét, azt most még senki nem tudja pontosan.
Szabó Kinga Mária