Szatmárnémeti

Szatmár kimondottan biztonságos

2016.02.03 - 13:05

A Szatmár megye útjain történt 33 halálos balesettel és a tavaly elkövetett 4 emberöléssel országos szinten még mindig listavezetők vagyunk közlekedés- és közbiztonság szempontjából.

Bár sokan és sokszor elégedetlenek a rendőrség munkájával — néha talán nem is alaptalanul — Szatmár megyében kimondottan alacsony a bűnözési ráta: közbiztonság szempontjából az országos dobogó második, közlekedésbiztonság szempontjából pedig a harmadik helyen állunk. Mindezek mellett külön pozitívum, hogy nem a személy elleni erőszak, hanem a lopások és csalások dominálnak. Amint az a Szatmár Megyei Rendőrség összesítésből kiderült, tavaly 3 emberölést, egy kettős gyilkosságot, egy újszülött–gyilkosságot és egy gyilkossági kísérletet követtek el – figyelembe véve, hogy például Bukarestben évente átlagosan 110 gyilkosság történik, Szatmár megye valóban biztonságosnak számít, hiszen az elkövetőket is sikerült elfogni. Üröm az örömben, hogy a 2014–ben megölt Dorgai Gabriella gyilkosának kilétét még mindig homály fedi.

A rendőrségi évértékelőből kiderült az is: a 2015–ben regisztrált bűncselekmények 50,52 %–a vagyon elleni bűncselekmény volt és ezek közül 237–et követtek el nyílt utcán lopás (207) és rablás (30) formájában. Ami a vagyon ellen elkövetett bűncselekményeket illeti, 2 462 lopás, 187 csalás, 527 rongálás és 54 rablás történt – és szinte a felüket vidéken követték el. Tavaly a rendőrök 184 személyt tartottak megfigyelés alatt – ebből 24–et házi őrizetben – 203 kényszer-kilakoltatásnál voltak jelen és 585 előállítási parancsot foganatosítottak.

Gyorshajtás és szabálytalan gyalogos

 

Bár mind a balesetek, mind az áldozatok száma jelentősen megnőtt 2014–hez képest, országos közlekedésrendészeti szempontból évek óta általános vélemény – még akkor is, ha mi másképp véljük! -, hogy Szatmár megye ezen a területen is „jól áll” és kimondottan biztonságosak az útjai, főleg, hogy tranzit-megye területéről van szó.

Tavaly 33 személy vesztette életét a megye útjain (héttel többen, mint 2014-ben), 320 baleset történt (50–nel több, mint előző évben), amelyekben 146-an súlyosan, 246-en (85–tel többen, mint 2014–ben) pedig könnyebben sérültek meg. Az országutakon 612 bűncselekményt regisztráltak a rendőrség munkatársai, 79 110 bírságot szabtak ki, melyek összege eléri az 8 706 650 lejt. A balesetek legfőbb kiváltó oka továbbra is a gyorshajtás – a sebességmániás gépkocsivezetők száma közel 34 %-al nőtt az előző évhez képest. De nem kell „szégyenkezniük” a gyalogosoknak sem, hiszen ők – illetve szabálytanakodásaik - a balesetek másodlagos kiváltó okai, közel 58 %-al több esetben, mint 2014-ben.

Az ittasan vezetők száma is megnőtt az előző évhez képest, s külön elszomorító, hogy egyre részegebben ülnek volán mögé – az ellenőrzések (vagy balesetek) során lebukott illuminált sofőrök több mint negyedénél 1 ezrelék körüli, illetve annál nagyobb alkoholszintet mutatott ki a szonda.

A rendfenntartók beszámolója értelmében tavaly 17 567 esetben hívták a 112-es egységes segélyhívószámot (1500–zal többször, mint 2014–ben) 53 %-ban városi, míg 47 %-ban vidéki környezetből futottak be a riasztások – ami azt jelenti, a vidéki lakosok is egyre nagyobb számban kérnek ily módon segítséget - és a bejelentéstől számítva átlagosan 10 percen belül értek a helyszínre a rendőri egységek.

A fegyver és a bejelentés elmulasztása is divat

Egyre többen hódolnak a vadászatnak és a légpuskás paint-ball élvezetének, ám még mindig nagyon sokan „felejtik el” bejelenteni a rendőrségen, ha egy-egy újabb „játékszerrel” gazdagodott arzenáljuk, vagy nem a törvényben előírtak szerint tárolják-szállítják azokat. A rendőrség Lőfegyverek, Robbanószerek és Veszélyes Anyagok Osztályának munkatársai 180 bűncselekményt regisztráltak e téren, 13 vadászpuskát, 22 légpuskát, 8 pisztolyt, 184 töltényt, 685 kg petárdát és tiltott tűzijátékot és 53,5 kg veszélyes hulladékot foglaltak le tavaly speciális és véletlenszerű akcióik során.

 Szabó Kinga Mária