Egyre többen fordulnak kullancscsípéssel a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház szakembereihez, akik már 27 ízben segítettek a lakosoknak megszabadulni a nem kívánt vérszívóktól.
A kellemes, tavaszi idő beköszöntével a kullancscsípéses esetek is szaporodnak Szatmárban: a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban már 27 lakosnak — köztük tizenhárom 4–18 év közötti gyereknek és fiatalnak — segítettek a szakemberek eltávolítani a kis vérszívókat, tájékoztatott Constantin Demian, az egészségügyi intézmény szóvivője.
Az esetek többségében még a sürgősségi osztályon eltávolították a kullancsokat, ami után a fertőző betegségek osztályára irányították a pácienseket szakorvosi vizsgálatra. A kórház szakemberei arra kérik a lakosságot, hogy ne próbálják nyomkodni vagy helytelen módszerekkel eltávolítani a kullancsokat: ezeket kullancskiszedő csipesz segítségével kell kiszedni, nagyon óvatosan, de a legbiztosabb módszer az, ha szakember szedi ki a kis vérszívókat. „Amennyiben a csípés helye kipirosodik, megduzzad, vagy egyéb allergiás reakciók lépnek fel, forduljanak mielőbb orvoshoz!” —hangsúlyozta Constantin Demian.
A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság is évről évre tájékoztató anyagokkal hívja fel a lakosság figyelmét arra a veszélyre, melyet a kullancsok jelentenek, valamint arra, hogyan kerülhetők el a fertőzések. A legnagyobb veszélyt a Borrelia burgdorferi baktérium által okozott agyhártyagyulladás (meningitisz) jelenti — ez a Lyme-kór, amely ellen nem létezik védőoltás. Az egyetlen megelőzési lehetőség az általános szabályok betartása a kullancscsípés elkerülésére.
Azon személyeknek, akik munkájuk során gazdag növényzetű helyeken fordulnak meg, illetve akik természetjárással töltik szabadidejüket, a következő óvintézkedések betartását javasoljuk a kullancscsípések kivédése érdekében:
— kerüljék az ismerten kullancsfertőzött környéket (bokros-erdős térségek, vagy ahol juh- és kecskenyájak haladnak át);
— viseljenek világos színű ruházatot (hogy könnyebben észrevehessék a kullancsokat), hosszú ujjú inget, hosszú szárú nadrágot, csukott cipőt, gondoskodjanak a fejük és a nyakuk megfelelő védelméről is;
— akik bozótoson, erdőségen vágnak át, húzzák rá zoknijukat a nadrágszárukra, hogy a kullancsok ne mászhassanak be a ruhájuk alá;
— jó lenne, ha nem engedélyeznék a birkanyájak beterelését még a települések szélére sem;
— a kutyák-macskák gazdái jól teszik, ha repellens anyaggal kezelik állataik bundáját (ezt az állat bőrére kell tenni a nyak és hát találkozásánál), állatorvos útmutatása alapján.
Mindezen óvintézkedések betartása mellett sem lehet százszázalékosan kivédeni a kullancscsípéseket. Az elmúlt években már a városokban is fordultak elő ilyen esetek, még a legvédettebb helyeken is.
A kullancs eltávolítása: a bőrhöz minél közelebb, csipesszel kell megfogni, óvatosan és folyamatosan húzni, különösen vigyázva, hogy teljesen eltávolítódjék a bőrből. Nem szabad közben összeroppantani, a kezet pedig kesztyűvel kell védeni; ne érjen hozzá az eltávolítást végző személy sem, legjobb az orvosra bízni ezt. Ne használjanak más módszereket (különféle anyagokkal, kenőcsökkel bekenést stb.), mert elősegítik a kórokozók behatolását. Ha valakinél betegségre utaló tünetek jelentkeznek kullancscsípés után, vagy miután állatokkal került érintkezésbe, feltétlenül forduljon orvoshoz.
Bumbuluţ Krisztina