Pataki: „Tavaly a tanács 6,5 millió lejt adott a kórháznak. A baj csak az, nem nagyon látszik, hová is lett ez a pénz. Az évet 9,5 millió lejes adóssággal zárták. Ellenőrzést kértünk.”
A saját bőrén tapasztaltakkal erősítve sorolta a megyei kórházban lévő áldatlan állapotokat Ciprian Ardelean szociáldemokrata tanácsos a legutóbbi tanácsülésen. „Elképesztő állapotok uralkodnak a szájsebészeti osztályon, hámlik a vakolat, pereg a festék, leromlott állapotban van minden — hogy az orvosi eszközöket már ne is említsem, hiszen annyira el vannak öregedve, hogy szinte már használhatatlanok, sőt, rozsdásak! Nincs jobb állapotban az aneszteziológia és intenzív terápiás osztály sem, az is nagyon megérett már egy alapos, teljes körű felújításra. S mindezek mellett az egészségügyi dolgozók között vannak olyanok, akik nagyon csúnyán viselkednek és beszélnek a betegekkel, s a tisztaság is hagy maga után kívánnivalót sokszor” — sorolta.
Pataki tanácselnök válaszában rámutatott: a megyei kórház 9,5 millió lejes adóssággal zárta a tavalyi évet, és a frissen kinevezett kórházmenedzser alig két hónap alatt tízmillió lejnyi költségvetési „lyukkal” nem tudott csodákat tenni. „Ha idén nem segítettük volna már 2,5 millió lejjel, a kórház a fizetésképtelenség állapotába kerül. Tavaly a megyei tanács 6,5 millió lejt adott a kórháznak — a baj csak az, hogy ennek a 6,5 millió lejnek nem nagyon látszik a nyoma, és a megye legfőbb egészségügyi intézménye 9,5 millió lejes adóssággal zárta az évet, illetve futott neki 2017-nek. Ráadásul tavaly decemberben 1 millió lejt buktak is, ugyanis a keretszerződéses, orvosi eszközöket szállító cég akkor jelezte, hogy nem tudja szállítani az eszközöket, s leállt teljes működése, mert az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság (DNA) vizsgálatot indított ellene… És van még egy 'apró érdekesség': az elmúlt években az évi utolsó költségvetés-kiigazításkor a megye mindig kapott támogatást arra, hogy a kórház tartozásai fedezve legyenek, és ne kerüljön a fizetésképtelenség állapotába. 2014-ben 15 millió lejt, 2015-ben 10 millió lejt — tavaly viszont érdekes módon semmi hasonló nem történt” — sorolta Pataki. Nem rejtve véka alá azt sem: a megyei tanács számvevőszéki ellenőrzést kért a kórház pénzügyeivel kapcsolatban — erre az ellenőrzésre az év második felében kerül majd sor, viszont a számvevőszék hamarabb is Szatmárnémetibe látogat, méghozzá áprilisban, amikor a megyei tanács és a polgármesteri hivatal könyvelését nézi majd át.
A tanácselnök ugyanakkor azt is hozzátette: nem ülnek ölbe tett kézzel s várják, hogy valami csoda folytán megoldódjanak a kórházzal kapcsolatos problémák. „A napokban voltam Magyarországon, és a román-magyar határon átnyúló pályázati lehetőségekkel kapcsolatban nem csupán elvek szintjén érdeklődtem, hanem már előkészületeket is tettünk — számításaink szerint körülbelül 10 millió eurót hívhatunk le e pályázat keretében a kórház bővítésére, felújítására, modernizálására. A pályázati útmutató áprilisban jelenik meg, ami azt jelenti: három hónap áll rendelkezésünkre a pályázat részletes kidolgozására és benyújtására. S mivel az egészségügy-fejlesztés terén eddig is benyújtott, Szatmár megyét érintő RO-HU-s pályázatok szinte mindegyike nyertes lett, optimista vagyok ez ügyben, és hiszem, hogy jövőre megkezdődhet a nagyszabású beruházás” — mondta.
Szabó Kinga Mária