Az eddig elért eredmények fényében a közelgő választásra történő felkészülés és az ezzel kapcsolatos együttműködés volt a központi témája a KREK és az RMDSZ csütörtöki egyeztetésének.
Nagykároly, pontosabban a Nagykárolyi-Belvárosi Református Egyházközség által működtetett szociális központ épülete volt a helyszíne annak a tanácskozásnak, ami a Királyhágómelléki Református Egyházkerület vezetősége, illetve az RMDSZ országos és helyi képviselőinek részvételével zajlott csütörtökön.
Az egyeztetést a KREK hívta össze, s mint elhangzott, Bihar és Szilágy megyét követően Szatmár megyét érezték a legmegfelelőbbnek ahhoz, hogy helyszínéül szolgáljon egy ilyen jellegű tanácskozásnak. A valamivel több mint négyórás egyeztetés központi kérdése a jövőre esedékes önkormányzati és parlamenti választások kapcsán történő együttműködés volt. A minél hatásosabb, eredményesebb együttműködés céljából tisztázásra váró dolgokat tételesen fel is soroltak a szervezők. A magyar egység kérdése, a jelöltállítás kritériumai, az egyházi ingatlanok visszaigénylésének megrekedt folyamata, az autonómia törekvések — ezen belül is a Csűry István püspök által évekkel ezelőtt célul kitűzött református kórház létrehozásának szükségessége, valamint a nemzet szolgálatában az egyház közéleti szerepvállalása — ezekről egyeztettek, tanácskoztak.
„Egymásra vagyunk utalva, ugyanakkor a kisebbségi létben elképzelhetetlen az a luxus, hogy a politikum elforduljon az egyháztól, illetve ne nyújtson egyik a másiknak segítő kezet. Erősítenünk kell a közösség bizalmát is, hiszen egyetlen szövetségesünk az erdélyi magyarság” — fogalmazott felszólalásában Kelemen Hunor, az RMDSZ országos elnöke.
A többi magyar politikai alakulattal történő esetleges választási együttműködésről, a református egyház által visszaigényelt ingatlanok kérdéséről, a jelöltállítással kapcsolatos ügyekről is beszélt Kelemen Hunor.
„A Magyar Polgári Párttal folyamatos egyeztetést folytatunk és körvonalazódik egy megállapodás is a jövő évi választási együttműködéssel kapcsolatosan. Székelyföldön lesz együttműködés, de ez a partiumi régiót csak Kaplony esetében érinti. Az EMNP-vel kapcsolatban nincs együttműködésünk. Tárgyalásokat folytattam ugyan Szilágyi Zsolttal a marosvásárhelyi jelöltállításról, azonban mikor arra kértem, hogy ne induljanak a parlamenti választásokon, akkor erre a javaslatomra nemet mondott. A közvélemény-kutatási eredményeink országos viszonylatban jónak mondhatóak, úgy tűnik sikerült visszanyernünk azt a bizalmat, ami korábban megingott irányunkban, s azt hiszem, ha a 204 polgármesterünk mellett jövőre plusz kettőt szerzünk, akkor elégedettek lehetünk” — fogalmazott Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke elmondta, fő céljuk, hogy Szatmárnémetit visszaszerezzék, de szerinte Marosvásárhely esetében sem egészen reménytelen a helyzet. A jelöltállítási egyeztetésekkel kapcsolatban Kelemen kijelentette, a november 7-i SZKT után kezdődik a hivatalos procedúra, kivételt ez alól csak Szatmárnémeti és Marosvásárhely képez majd. A megfelelő polgármesterjelöltek kiválasztásához a KREK segítségét is kérte a szövetség elnöke.
Az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása kapcsán onnan kell támogatást szerezni, ahonnan nyomást tudnak ez ügyben Romániára gyakorolni — mutatott rá Kelemen, aki szerint az USA és az Európai Unió segíthet ebben. Ez ügyben már tárgyalt Washingtonban, de hónapokon belül, részletes restitúciós listával ismét visszatér az Egyesült Államokba. „Ha nem keresünk partnereket, akik felkarolják ügyünket, akkor pillanatok alatt feledésbe merülünk, hiába a sok éves következetes együttműködés” — magyarázta.
Kelemen arról is beszélt, hogy a jelenlegi európai migránskérdés olyan nacionalista hullámokat gerjeszt, amelyek akár nagyon rossz irányt is vehetnek, ami ránk, romániai magyarokra nézve komoly hatással lehetnek.
„Könnyű nem lesz, jobb nem várható, de nem reménytelen a helyzet” — foglalta össze Kelemen szavait Forró László püspök-helyettes. Az elhangzottakkal kapcsolatban Szabó Ödön képviselő azt mondta: aki nem akar összefogni, azzal nem is lehet.
Farkas Zsolt lelkész a jó kommunikációt emelte ki, továbbá nem győzte hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a megfelelő jelölt személyének kiválasztása. „A hitelesség éppen olyan fontos, mint a jelölt személyének a tisztasága, hiszen csak olyanok mellé tudunk odaállni, akik ott vannak, elismert tagjai közösségüknek is”.
Antal János előadótanácsos felolvasta az egyházi ingatlanok visszaigénylésének listáját. 348 ingatlan került elkobzásra, s csak 229 esetében született döntés a restitúciós bizottság részéről. A lista 76 partiumi települést foglal magába. Elhangzott, sürgetni kell a restitúciót, hiszen több ingatlan van nagyon rossz állapotban, s állaguk tovább romlik az idő múlásával.
A nemzetstratégia kérdésével kapcsolatban Csűry István püspök zárszóként annyit mondott, hogy „feltétel nélkül a többségi akaratot szolgálni, ez a lényeg.”
Tőtős Tímea