Szatmárnémeti

Száműzött gyógyszerreklámok

2015.12.15 - 20:40

A gyógyszerészeti hatóságok által bevizsgált és engedélyezett gyógyszereket tilos reklámozni – a senki által nem ellenőrzött, gyógyhatású készítménynek titulált táplálékkiegészítőket lehet.

Szinte elsöprő fölénnyel szavazta meg a szenátus Végh Sándor RMDSZ-es szenátor törvényjavaslatát, melynek értelmében kitiltják a romániai rádió- és televízió-műsorokból (audiovizuális médiából) a gyógyszer- és gyógyszertárreklámokat, a hatályba lépéshez pedig már csak az államfő aláírására van szükség. Eddig csak a receptköteles orvosságok reklámozását tiltotta az audiovizuális törvény, amit most a recept nélkül megvásárolható gyógyszerekre is kiterjesztették. A reklámozási tilalom nem terjed ki a nyomtatott sajtóra, az internetre, vagy egyéb reklámhordozókra.

Történt mindez annak ellenére, hogy a jogszabályt a szenátus két szakbizottsága (közegészségügyi, valamint a kulturális és médiabizottság) megvitatta és mindkettő el is utasította, az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) pedig negatívan véleményezte, mert ebben a formában több Európai Uniós direktívának is ellent mond, nem szolgálja a közérdeket, diszkriminatív és hiányos – ugyanis egy szó sem esik benne a semmiféle engedéllyel nem rendelkező, egyetlen gyógyszerészeti hatóság által sem ellenőrzött, „gyógyhatású készítménynek” titulált és megtévesztő táplálékkiegészítőkről. Az „ötletgazda” Végh Sándor szenátor elismerte ugyan, hogy törvényjavaslatának vannak hiányosságai, de úgy véli, azok egy másik törvénymódosítási tervezettel orvosolhatók. A szenátor elmondta azt is: április 1–jén arra hivatkozva nyújtotta be tervezetét, mert megítélése szerint a megtévesztő gyógyszerhirdetések hatására egyre többen orvosi javallat nélkül kezelik magukat, és sokszor több bajt, mint hasznot okoznak vele, későbbi kezelésük pedig drágább, mintha eleve a helyes kezelést írták volna fel számukra. Ráadásul, véleménye szerint, a tervezet elfogadásával járó reklámpénz-kiesés az egészségbiztosítási rendszerben fog többletként megjelenni, hiszen meggyőződése szerint csökkenni fognak a kiadások, amennyiben a társadalom csak orvosi javaslatra szed gyógyszereket.

 A CNA is tiltakozik

A törvényjavaslat ellen több szakmai szervezet is felemelte szavát, az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) pedig mai ülésén úgy döntött, levelet intéz az államfőnek, amelyben felkérik: ne hirdesse ki a törvényt, hanem küldje vissza a parlamentnek megfontolásra, emlékeztetve Johannist arra is: tanács júliusban negatívan véleményezte a tervezetet.

Túrós Lóránd CNA–tag lapunk megkeresésére részletezte: ez a törvény csak az Európai Unió szintjén egységes, szigorú előírásoknak és törvényeknek megfelelő gyógyszerreklámokat szünteti meg – melyekben olyan gyógyszereket reklámoztak, amelyeket gyógyszerészeti hatóságok vizsgáltak meg és ismerték összetevőiket. „Sajnos a táplálékkiegészítőket nem érinti, pedig ez a nagyobb gond – az embereket megtévesztő módon gyógyhatású készítményekként reklámozzák őket. A gyógyszerreklámok teljes kitiltásával pedig az audiovizuális médiából nem oldottunk meg semmit, sőt, fordított hatást érünk el: nagyobb helyet adunk a semmiféle gyógyszerészeti hatóság által nem ellenőrzött és engedélyekkel nem rendelkező táplálékkiegészítőknek. A CNA véleménye szerint a törvényjavaslat több EU–s direktívának is ellent mondd; nem szolgálja a közérdeket, hiszen reklámok „hiányában” is például szinte ugyanannyi megfázás elleni port fognak vásárolni az emberek, mint eddig s ez ugyanúgy érvényes minden recept nélküli gyógyszerre; ráadásul súlyosan diszkriminatív, hiszen csak az audiovizuális médiából tiltja ki a reklámokat, ezzel kizárva a piaci versenyből a rádiókat és a televíziókat. A CNA negatív véleményezését elküldtük a parlament mindkét házának, három héttel ezelőtt úgy tűnt: az érveket elfogadják és egyet is értenek vele … Hogy ma mi történt, az nem értjük mi sem. Ezért – javaslatomra – mai gyűlésünk elején úgy döntöttünk, levelet intézünk az államelnöknek, felsorakoztatva az érveket s kérjük: küldje vissza újratárgyalásra a parlamentnek a törvényjavaslatot, esélyt adva ezzel egy normális tárgyalásra. Amennyiben ez a törvény életbe fog lépni, Uniós szinten kötelezettség–eljárásokat vonhat és von is majd maga után.” – magyarázta Túrós Lóránd.

 Szabó Kinga Mária