Kleopátra állítólag naponta több liter szamártejben fürdött, hogy megőrizze messze földön híres szépségét, Ferenc pápát pedig ezzel táplálták csecsemőkorában. Szamártej, a méregdrága csodaszer.
A szamártej igen gazdag laktózban, ugyanakkor zsírszegény. Szakértők szerint az emlősök közül a szamár teje hasonlít leginkább az emberére. Az ENSZ állásfoglalása szerint a szamártejnek „különlegesen jótékony hatása” van az egészségre.
A szamártejnek nincs szaga, íze hasonló a tehén tejéhez, de egy kicsit édesebb. A szamár teje nagyon hasonló az emberéhez. Ez azért van, mert a szamárnak — akárcsak az embernek — egy gyomra van, az emésztőrendszeri hasonlóság okozza a kiválasztott tej hasonlóságát.
A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) tájékoztatása szerint a szamártej 46-szor több C-vitamint és négyszer annyi vasat tartalmaz, mint a tehéntej, valamint kevés zsiradékot. Több típusú természetes antibiotikumot és baktériumölőt találhatunk a szamártejben, valamint számos vitamint — A, B1, B2, B6, C, D, E —, ásványokat, proteineket, nyomelemeket — kalcium, magnézium, foszfor, nátrium, vas, cink. Fontos mennyiségű esszenciális zsírsavat és nagy mennyiségű Ómega 6-ot és Ómega 3-at tartalmaz. A fő probiotikum, amit a szamártej tartalmaz — Lactobacillus Plantarum —, védi a vastagbelet.
Általában kisbabáknak és gyerekeknek ajánlják, mert serkenti a növekedést, illetve azoknak a gyerekeknek, felnőtteknek, akik allergiások a tradicionális tejfélékre, mint például a tehéntej, kecsketej, szójatej. Azoknak is ajánlják, akik tartós köhögésben vagy allergiában, asztmában szenvednek, valamint azoknak a személyeknek, akik szeretnének beiktatni a táplálkozásukba egy magas proteintartalmú és nagyon alacsony zsírtartalmú élelmiszert.
Az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági szakemberek szerint egyre elterjedtebb a felhasználása a kozmetikumok készítése során is. A szamártej hihetetlen mennyiségű zsírsavat, A-, B1-, B2-, B6-, C-, D- és E-vitamint, ásványokat és proteint tartalmaz, a melyek segítenek, hogy a bőr selymes és sima legyen. A benne lévő ásványok és nyomelemek nagyon jól hidratálják és regenerálják a bőrt, tökéletes öregedésgátlók, emellett bőrnyugtató hatása és bőrszerkezet-átalakító tulajdonsága van.
Rengeteg a jótékony hatása, de az ára is ehhez mérhető — jegyzik meg a DSVSA szakemberei, a romániai termelők ugyanis egy liter friss szamártejet 100–200 lej közötti áron kínálnak. A világ legdrágább sajtja egyébként éppen szamártejből készül: egy kilogramm sajthoz 25 liter tej szükséges, így egy kilogramm szamártejsajt ára akár 1000 euró is lehet.
Bumbuluţ Krisztina