Szatmárnémeti

Szakmai ismeretszerzés, és ismerkedés

2017.10.28 - 10:00

A Határtalanul! program keretében debreceni diákcsoport látogatott a szatmárnémeti Constantin Brâncuşi Faipari Iskolaközpontba. A vendégek megtudták, hogy a tanintézmény az egyedüli Európában, melyet kifejezetten a famegmunkálás oktatására hoztak létre.

A Debreceni Szakképzési Centrum Povolny Ferenc Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Szakiskolája 25 diákja és két kísérő tanára háromnapos látogatásra érkezett Szatmárnémetibe, pontosabban a Constantin Brâncuşi Faipari Iskolaközpontba. A magyarországi tanintézmény küldöttsége a Határtalanul! program keretében látogatott Szatmár megyében.

A program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a magyarországi iskolák tanulói a magyar állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, így személyes tapasztalásokat szereznek a külhoni magyarságról. E pályázat elvárásai között szerepelt az is, hogy a részt vevő tanintézményekben ugyanolyan/hasonló képzéseket nyújtsák a diákoknak.

Kipróbálták a faragást

A projekt, azaz a tanulmányi kirándulás elnevezése a magyarországi Arany János-emlékévet, és a famegmunkálással kapcsolatos ismeretszerzés/oktatást alapul véve az AranyFa elnevezést viseli. Mint megtudtuk, a debreceni iskola képviselői nem először járnak a faipari iskolaközpontba, ugyanis már volt közös projektje a két intézménynek. Innen az ötlet erre az újabb együttműködésre is, tudtuk meg Méhész Balázs általános igazgatóhelyettestől, projektvezetőtől és Nagy Péter tanártól. A vendégek október 25-én érkeztek, városnézésen vettek részt, ismerkedtek egymással a két iskola képviselői. A hazai csapat nevében Daniela Şimon igazgató köszöntötte a közös munkában résztvevőket és körbevezette a vendégeket az iskolában. Pop Olivia aligazgató, szatmárnémeti koordinátor; Muszka Erika mérnök-szaktanár; a jelenleg nyugállományban lévő Győri Károly egykori aligazgató és két szakoktató: Roca Lucian és Hrenyu Péter voltak azok, akik felügyelték a diákok munkáját. Ez abból állt, hogy kipróbálták a fafaragást az iskola műhelyében, majd székelykaput is terveztek a fiatalok. Ez utóbbiról Muszka Erika tartott rövid előadást, amikor is megtudhatták a diákok, hogy székelykapukon milyen díszítéseket (faragás, festés, felirat) láthatunk, s ezek milyen jelentéstartalommal bírnak. A harmadik nap is a gyakorlat jegyében telt a diákok számára, majd a pedagógusok a januári debreceni viszontlátogatás részleteit beszélték meg, illetve kiértékelték a három nap történéseit. A tanulmányi kirándulást az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta.