A 2017/2018-as tanévtől kezdődően megnyitja kapuit a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány tisztviselőtelepi szakkollégiuma, ahol a szakképzésben részt vevő diákok nevelők által felügyelt diákszállásra pályázhatnak, tájékoztatta lapunkat Koczinger Tibor.
Az idén 20 éves Hans Lindner Alapítvány igyekszik időszerű maradni, éppen ezért egy új, a Lindner család által támogatott projekttel folytatja munkáját. Mégpedig az új tanév kezdetéig létrehoz egy szakkollégiumot, ahová olyan diákok jelentkezését várja, akik Szatmárnémetiben tanulnak valamilyen szakoktatási intézményben. Az alapítvány célja, hogy részt vállaljon a sokoldalúan fejlett szakemberek nevelésében, csökkentse a szakemberhiányt, támogassa az álláskeresők és ezen belül a szakképzésben részt vevő diákok erőfeszítéseit, és szakmai gyakorlatot közvetítsen.
Az alapítvány a 2017/2018-es tanévben útjára indítja a Lindner Szakkollégiumot. Itt a szakképzésben részt vevő diákok számára nevelő által felügyelt diákszállást működtet, illetve több kiegészítő programot is szervez, amelyekkel a diákok fejleszthetik képességeiket, bővíthetik tudásukat, javíthatják boldogulási esélyeiket.
A szakkollégium Szatmárnémetiben működik, és segítséget nyújt a diákoknak az önellátásban, fejlesztő programokat, idegennyelv- és számítógép-kezelői oktatást szervez, megismerteti a diákokkal a környezetbarát növénytermesztést és állattenyésztést, a tartósítószermentes élelmiszerek gyártását, de a fiatalok más szakmákkal és vállalkozásokkal is ismerkedhetnek.
A kollégiumi szállásért a lakóknak fizetniük kell, de a szorgalmas és lelkes diákok szakmai ösztöndíjban részesülhetnek. A szakkollégiumba történő felvétel pályázat alapján történik. További információkkal munkanapokon 8–16 óra között a 0261–715136-os telefonszámon, személyesen az alapítvány székhelyén (Szatmárnémeti, Ceahlăului utca 38. szám), illetve e-mailben az [email protected] címen szolgálnak. A kollégiumi férőhelyekre Szatmár és más környező megyékből pályázhatnak szakiskolás és posztliceális képzésben részesülő diákok, akik valamelyik szatmári iskola szakképzésében, illetve posztliceális képzésben vesznek részt, illetve szakmai gyakorlatukat, inasságukat Szatmár megyében végzik. Az alapítvány kéri az iskolákat és vállalkozásokat, szakmai gyakorlati helyek képviselőit, hogy jelezzék a lehetőséget a fiataloknak, és bátorítsák őket, hogy pályázzanak. Jelentkezési határidő: 2017. augusztus 31.
Koczinger Tibor, az alapítvány elnöke lapunknak elmondta, hogy szeretnének kibontakozási lehetőséget adni a gyerekeknek annak érdekében, hogy a középiskolai éveket követően találják meg számításaikat egy jól jövedelmező munkahelyen, ehhez pedig arra van szükség, hogy itt helyben segítséget kapjanak.
Nem szabad elhinniük a fiataloknak azokat az üres ígéreteket, amelyek szerint mindenhol jó, csak idehaza nem, ugyanis a jó szakemberek idehaza is képesek boldogulni. Jelenleg pedig úgy tűnik, eltűntek a szakemberek. Szükség van jó asztalosokra, lakatosokra, kertészekre stb. Szükség van önállóan dolgozni és tervezni tudó szakemberekre, akiket bátran bízhatnak meg munkával a vállalatok. Éppen ezért van szükség egy olyan közegre, ahol a tanórák után is egy teljesen önellátó életmódot folytatva a tanulás mellett valamilyen szakmát is megtanulhat a diák, ezért egy öngazdálkodó campust szeretne beindítani ősztől az alapítvány.
„Itt minden olyan segítséget megkapnak majd a diákok, ami ahhoz kell, hogy egy sokoldalúan fejlődő diák a végén úgy érezze, hogy sok mindent megtanult és jó szakember vált belőle” — tette hozzá az alapítvány elnöke.
Mint elmondta, az újonnan nyíló szakkollégiumban nagyjából 15 tanuló számára lesz hely, fiúk és lányok egyaránt jelentkezhetnek, akik pedagógusi felügyelet mellett, az egész tanév idején igénybe vehetik a kollégiumi szolgáltatásokat.