A Nagykároly és Vidéke Kulturális Egyesület immár negyedik alkalommal szervezi meg a Petőfi ünnepséget és bált szeptember 21-én, szombaton — ám az idei rendezvény különlegesebb lesz az eddigieknél, hiszen nem csak Petőfi Sándor meghatározó nagykárolyi látogatására emlékeznek a szervezők, hanem egyúttal a Nagykároly és Vidéke hetilap megjelenésének 140. évfordulóját, az új évfolyam elindításának pedig 30. jubileumát ünnepelik.
A rendezvénysor idén 19 órakor, a polgármesteri hivatal (egykori Aranyszarvas fogadó) előtti téren kezdődik az 1000-szer Júlia zenés-kulturális előadással — a múltidéző műsor középppontjában ezúttal is Petőfi és Nagykárolyban megismert felesége, Szendrey Júlia szerelme áll. Az előadást ezúttal is hivatásos és amatőr színészek teszik emlékezetessé.
S hogy miért 1000-szer Júlia? Sass Károly sorai adják meg a választ: „Az 1847. év tavaszán egyszer a hivatalos óra végeztével sétálni mentem a vár alatti kertbe…Főnököm leánya együtt jött velem, s ott járkálva, közönyös dolgokról beszélgettünk, mígnem én figyelmeztettem Júliát, hogy menjünk fel, mert még az uradalmi postára kell elkészíteni a hivatalos leveleket, s azontúl még magánlevelet is akarok írni. Júlia kérdezte, hogy kinek írok, mire én azt mondtam, hogy Petőfinek. -Szokott Petőfivel levelezni? -Szoktam, mikor van tárgy, miről írni. (Júlia mélázó lett, s kételkedve kérdé tovább:) -Hát csakugyan? S megtenne-e valamit a kedvemért? -Természetesen, ha netalán üzenetet akar küldeni, levelemben megírom. Mi lenne az üzenet? (Júlia zavartan elgondolkozott….) -Kisasszony, én ha befejeztem, átadom önnek a Petőfihez írt levelemet, s azt írja a végére, amit akar. Ha velem az üzenetet nem akarja tudatni, lepecsételve adja vissza a levelet, melyet én rögtön postára adok. Ez ekképp meg is történt. Én a levelet átadtam neki, s ő azt néhány perc múlva visszahozta, anélkül, hogy lepecsételte volna. Az üzenet, melyet Júlia a levél végére írt, e két szóból állott: „1000-szer – Júlia.”
Az előadást követő Petőfi-bálon adják át az idei Nagykároly és Vidéke díjat is, — . az idei díjazott, a Nagykároly és Vidéke hetilap olvasóinak szavazatai alapján, Schuller Helmut tubaművész, a DoReMi fúvósiskola egyik alapítója, és a Pro Blasmusik fúvószenekar vezetője.
Hírszerkesztő
(Nyitókép: archív/Végh Balázs)