Külföld

Szabadkereskedelmi egyezményt sürgetnek az EU és az USA között

2012.11.08 - 10:50

Transzatlanti szabadkereskedelmi övezet kialakítását várják Barack Obama második elnöki ciklusától német gazdasági érdekképviseletek.

Szerdán több német gazdasági szervezet vezetője sürgette, hogy mihamarabb kezdődjenek meg a tárgyalások a szabadkereskedelmi egyezményről az Európai Unió (EU) és az Egyesült Államok között. Hans-Peter Keitel, a német iparszövetség (BDI) elnöke szerint a kereskedelmi korlátok lebontása „jelentős mértékű jóléti nyereséget eredményezne mindkét félnek”. Utz Tillmann, a német vegyipari vállalatok szövetségének (VCI) vezetője hozzátette: az Európa és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi övezet létrehozása munkahelyeket teremtene és ösztönözné a gazdasági növekedést „az Atlanti-óceán mindkét partján”. A német gazdasági szervezetek mind a transzatlanti kapcsolatok erősítését várják Barack Obama második elnöki periódusától, mondta Fred Erwin, a német-amerikai kereskedelmi kamara vezetője. Obama első ciklusa alatt az Egyesült Államok csupán Panamával, Kolumbiával és Dél-Koreával kötött szabadkereskedelmi megállapodást. „Ezek az országok nem éppen a világ vezető gazdasági hatalmai” — jegyezte meg. Erwin úgy vélte, hogy Brüsszel és Washington között már 2013 első félévében megindulhatnak a tárgyalások. Az egyezmény hatására a megállapodás hatályba lépésétől számított másfél éven belül 3 százalékponttal emelkedne a gazdasági növekedés mértéke az EU-ban és Amerikában — tette hozzá.

A német autóipari szövetség (VDA) szerint nem csupán a vámok, a kvóták és más importkorlátozó eszközök hátráltatják a kereskedelmet. Az autóiparban külön probléma az óceán két partján egyformán érvényes szabványok, előírások hiánya is, ezért ezt a kérdést is fel kell venni a tárgyalások napirendjére.