Belföld

Sürgősségi beavatkozás az abortusz

Fotó: motionarray.com
2021.11.24 - 16:50
A kérésre végzett terhességmegszakítás halaszthatatlan orvosi beavatkozás — tisztázta a DSU, miután a járványhelyzet okán a kórházakban felfüggesztették a nem sürgős beavatkozásokat.

Amint arról két hónappal ezelőtt lapunk hasábjain is olvashattak, a koronavírus-járvány romániai elharapódzása nyomán a tavalyi esztendőben egyre több állami kórházban utasították vissza azokat a pácienseket, akik terhességmegszakítást kértek. Most, a negyedik hullám során ismét aktuálissá vált a probléma, ugyanis a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (DSU) ezen az őszön felfüggesztett minden olyan kórházi kivizsgálást, beutalást, műtéti beavatkozást, amelyik nem minősült sürgős, halasztást nem tűrő esetnek. A Nemek Egyenlőségéért Koalíció és más civil szervezetek ezért levélben fordultak a DSU-hoz, hogy tisztázza, a kérésre végzett terhességmegszakítások is halaszthatatlan orvosi beavatkozásnak számítanak-e.
Raed Arafat, a főigazgatóság vezetője erre reagálva tájékoztatót adott ki, melyben leszögezte: biztosított a nők azon joga, hogy eldöntsék, vállalnak gyereket vagy sem, kivéve, ha a terhesség jelentős és azonnali kockázati tényezőt jelent az anya életére. Az önkéntes vagy választható abortusz a páciens kérésére végzett terhességmegszakítást jelenti, de nem az anyát érintő okokból vagy a magzat szenvedése miatt. Ez a törvény szerint a terhesség 12. hetéig lehetséges, azaz a terhesség első trimeszterében. „Az említetteket figyelembe véve úgy gondoljuk, hogy a terhesség megszakítása a beteg kérelmére a kezelőorvos elemzése alapján olyan orvosi beavatkozás, amely nem halasztható” — derül ki a dokumentumból.
A Nemek Egyenlőségéért Koalíció tájékoztatása szerint Románia-szerte már csak 12 állami kórházban végeztek kérésre abortuszt, és a problémát súlyosbította, hogy egyre több kórház vált COVID-19-támogató kórházzá, anélkül, hogy párhuzamos hozzáférést biztosítson azon betegek számára, akik nem a COVID-19 betegség miatt szorulnak ellátásra. „A FILIA Központ által 2021 szeptemberében végzett, a nők igény szerinti abortuszhoz való hozzáféréséről szóló legfrissebb kutatása azt mutatja, hogy egyre több állami kórház utasítja vissza ennek a szolgáltatásnak az elvégzését. A COVID-19-világjárvánnyal összefüggésben hozott intézkedések hátterében az ország számos egészségügyi osztályán még elérhetetlenebbé vált az ehhez a szolgáltatáshoz való hozzáférés, ami veszélyezteti a nők választási jogát, hogy anyává váljanak-e” — állítják az aláíró szervezetek. Arra is felhívták a figyelmet, hogy Romániában a magánklinikákon sok nő számára egyszerűen nem elérhető a terhességmegszakítás a magas tarifák és a nagyon nagy távolságok miatt, és az állam kötelessége lenne ezt a szolgáltatást elérhető áron a lehető legtöbb állami kórházban biztosítani.
A civil szervezetek kihangsúlyozzák: mindenkinek alapvető joga, hogy rendelkezzék a testével. Akit a teste és sorsa fölötti rendelkezésben korlátoznak, azt a személye fölötti rendelkezésben, önmaga fölötti rendelkezésben korlátoznak. A nők önrendelkezési jogának része az is, hogy terhességükről rendelkezhetnek. A terhesség a nő testében zajló folyamat. Amíg fennáll, a terhes nő életének minden fontos vonatkozását, a nő egész identitását döntően meghatározza, ezért a róla való rendelkezés elvonása a legsúlyosabb módon érinti a nő önrendelkezését. Minden olyan esetben, amikor a terhesség a nő számára súlyos válsághelyzetet: testi vagy lelki megrendülést, társadalmi ellehetetlenülést okoz, a várandós nőnek — terhessége felismerése után, annak első szakaszában — joga van az abortuszra.

15 ezer terhességmegszakítás

Az Országos Közegészségügyi Intézet statisztikája szerint az idei első fél évben összesen 15 065 abortuszt hajtottak végre Romániában, ebből 7137-et kérésre. 2020. január–június időszakban még 18 115 hivatalosan végzett abortuszt jelentettek, 8994 kérésre történt.
Szatmár megyében az idei első fél évben 158 terhességmegszakítást végeztek, míg tavaly ugyanebben az időszakban 205-öt. Az abortuszok közül idén 50 kérésre történt.
A FILIA Központ közlése szerint Szatmár megyében főként a nőgyógyászokon múlik, hogy végeznek-e terhességmegszakítást. Ami a kórházakat illeti, az Avasfelsőfalui Városi Kórház adott pozitív választ, itt két szakemberhez lehet fordulni, a terhességmegszakítás ára pedig 200 lej — derül ki az intézmény tájékoztatásából.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Egészség

Reprodukciós egészség: jog és felelősség

A családtervezésről, a műtéti abortusz szövődményeiről és a nem kívánt terhesség megelőzésének fontosságáról, a szexuális úton terjedő betegségek megelőzéséről szól a közegészségügy februári tudatosító, tájékoztató kampánya.
Külföld

Varsóban több ezren tüntettek az abortusztilalom miatt

Varsóban több ezren tüntettek szombaton az abortusztilalom miatt, a vezető ellenzéki politikusok részvételével megtartott tiltakozást azt követően hívták össze a feminista szervezetek, hogy a dél-lengyelországi Pszczyna város kórházában elhunyt egy terhes asszony.
Egészség

Abortusz otthon — nem volt kihez fordulni

Az állami kórházak zömében nem végeznek kérésre terhességmegszakítást, a nőgyógyászok alig egyharmada végez abortuszt. Sok nő számára lehetetlen biztonságos körülmények között elvégezni ezt a beavatkozást, tavaly öt városban is otthon próbálkoztak magzatelhajtással.