Egészség

Súlyos betegséget továbbíthatnak a kullancsok

2014.04.07 - 11:27

Európában a kullancsok a következő betegségeket terjeszthetik emberekre: agyvelőgyulladás, Lyme-kór, váltakozó láz. Megyénkben tavaly 12 új Lyme-kóros esetet diagnosztizáltak.

 

 

Az utóbbi időben a kullancsok a városokban is elterjedtek, így mindenkire veszélyesek lehetnek, ezért a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) közleményben hívja fel a figyelmet a kullancsok által okozott veszélyre. Kiderül, a kullancs nagyon kicsi, emlősök, hüllők és madarak vérével táplálkozik, amelyektől számos baktériumot vagy vírust átvesznek. A kullancsok gyakran az embereket is megcsípik, akik áthaladnak az ő életterükön. A DSP szakembere elmondta, a kullancscsípés önmagában nem veszélyes, azonban fennáll annak a veszélye, hogy amikor az ember vérével táplálkoznak, súlyos betegséget előidéző fertőzést okozzanak áldozatuknak. A kullancsok élete a következő fejlődési szakaszokat ismeri: tojás, lárva, báb és felnőtt kullancs. Az utolsó három fejlődési ciklusuk bármelyikében csípnek és betegséget továbbíthatnak. A kullancs mérete típusától függően változik. A DSP szakemberei arra hívják fel a figyelmet, hogy a kullancsok által terjesztett leggyakoribb betegség a Lyme-kór, amely ellen humán védőoltás egyelőre nincs. A betegség legjellegzetesebb tünete a vándorló bőrpír, amely általában 7–10 napos (de minimum 48 órás) lappangási idő után, a csípés helyén jelentkezik. Kis kerek folt formájában kezdődik, majd a széli részeken terjedve, középen halványulva, gyűrűt formál. Helyi fájdalom, égő érzés, ritkán viszketés kísérheti, de felléphet magas láz, gyengeség, fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, esetleg nyirokcsomó-duzzanat, valamint idegrendszeri tünetek is. Antibiotikummal általában jól gyógyítható. Ritkábban fordul elő a kullancsok okozta vírusos agyhártya-, illetve agyvelőgyulladás. A fertőzés az esetek jelentős részében tünetmentes, kisebb részében viszont 7—14 napos lappangási időt követően influenzaszerű tünetek jelentkeznek (láz, fejfájás, izomfájdalom, rossz közérzet, étvágytalanság, émelygés, hányinger, hányás stb.). Jellemzően néhány nap múlva a panaszok megszűnnek, és teljes a gyógyulás. Minden ötödik betegnél azonban egy második, lázzal és a központi idegrendszer gyulladásával (rossz közérzet, magas láz, erős fejfájás, a nyak merevsége, hányás, tudatzavar, izombénulás) járó szakasz is követi az elsőt, a csípés utáni 3–4. héten. A kórkép védőoltással megelőzhető. Ami a kullancs elterjedését illeti, manapság megtalálható mind vidéki, mind városi környezetben, természetesen a közkedvelt kirándulóhelyeken is. Azon személyek, akik több időt töltenek vidéken, nagyobb veszélynek vannak kitéve, de a kullancscsípés veszélye a piknikező helyeken, parkokban, kertekben is fennáll.

 

Gyógyítható

Az embernek nem árt védekezni a kullancsok ellen, azt figyelembe véve, hogy hazánkban nem lehet Lyme-kór elleni oltást vásárolni, de Magyarországon bármelyik gyógyszertárban beszerezhető. A DSP szakemberei arra hívják fel a figyelmet, hogy többhetes antibiotikum-kúrával jól lehet gyógyítani a Lyme-kórt, azonban a nem megfelelő kezelés hiánya szív-, izom- és idegrendszeri betegséget okozhat. A Lyme-kór elterjedése szerencsére nem jellemző megyénkben, azonban az elmúlt években rendre jelentek meg új megbetegedések — 2010-ben 28 új eset, 2011-ben 17 új eset, 2012-ben 5 új eset, 2013-ban 12 új eset —, ezért nem árt az elővigyázatosság.