Szatmárnémeti

Sugárterápiás kezelés Szatmáron

2015.01.17 - 12:44

Egy országos projekt keretében 1,5–2 éven belül sugárterápiás készüléket helyezhetnek működésbe a szatmárnémeti onkológiai osztály keretében, a beruházás 6 millió euróba kerül.

Eugeniu Avram kormánybiztos meghívására ültek tárgyalóasztalhoz a megyében működő kórházak, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hivatal (DSP) és a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CAS SM) vezetői. A kórházigazgatók beszámoltak az elmúlt év beruházásairól, az idei év célkitűzéseiről. Kivétel nélkül panaszt emeltek a kórházak alulfinanszírozottsága miatt, illetve felhívták a figyelmet az egyre mélyülő orvos-, asszisztens- és személyzethiányra. Elmondták, nagy szükség lenne új röntgenkészülékekre, illetve sterilizáló gépekre. A legtöbben arról is beszámoltak, hogy a kórházi épületek felújítása, a víz-, szennyvízhálózat, illetve a fűtésrendszer korszerűsítése elengedhetetlen. Elhangzott az is, hogy a felszerelések szempontjából lehetőség lenne új osztályok elindítására, azonban személyzethiány miatt erre egyelőre nincs sok esély.

A hiányosságok felsorakoztatását követően a DSP igazgatója, Dan Laurenţiu Cojoc számolt be arról, hogy a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal vezetőségének közreműködésével Szatmár megye is bekerült abba a nagyszabású projektbe, melynek keretében az egészségügyi minisztérium és a Világbank támogatásával sugárterápiás műszert tudnak beszerezni a szatmári onkológiai osztályra. „Első lépésben a korszerű gépezet kezelésére és karbantartására alkalmas csoportot kell összeállítani. Tudomásom szerint két nagybányai orvos aláírta a szándéknyilatkozatot, miszerint ha itt lesz a műszer, másnap munkába is állnak. A csapathoz két műszerész is csatlakozott, így már csak a négy asszisztens kiválasztása van hátra. A csapat tagjainak neveit tartalmazó listát fel kell küldeni az egészségügyi miniszterhez, aki személyesen vizsgálja felül a csapat összetételét. Amennyiben jóváhagyja az előterjesztett listát, akkor már elkezdődhet a közbeszerzési eljárás, ugyanis a finanszírozás ténye már biztos. A megyei tanács és a megyei kórház a törvényes előírásoknak megfelelően kiírja a licitet, majd kiválasztja a győztes beszállítót. Nem árt tudni, hogy a világon két cég foglalkozik hasonló műszer forgalmazásával, így abból soha nincs raktáron. A licit győztesének kihirdetését követően, hat hónap alatt állítják össze a sugárterápiás berendezést. Ezzel egy időben a megyei tanács el kell készítse a készüléknek otthont adó bunkert, mely a régi kórház udvarán kap majd helyet. Azt követően már kezdődhet az üzembe helyezés és a kezelés” — tájékoztatott Cojoc. A Szatmár Megyei Kórház menedzsere, Venemozer Erica elmondta, hogy megyénkben körülbelül 700 daganatos beteget tartanak nyilván, akik jelenleg Kolozsvárra, Nagyváradra vagy Debrecenbe kell utazzanak sugárkezelésre, de a hosszú várakozási idő miatt sokan már nem élhetnek a kezeléssel. Ezért tartják fontosnak a sugárkezelésre alkalmas készülék beszerzését. A korszerű gépezet megvásárlása — mely a diagnózis felállítására, illetve a kezelés elvégzésére is alkalmas lesz —, illetve a bunker megépítése megközelítőleg hatmillió euróba fog kerülni, s optimális esetben másfél-két éven belül már a szatmáriak szolgálatában áll majd.