Nehéz volt eldönteni: a krumpli, a szilvaízes vagy a kapros-túrós strudli a finomabb, ezért mindből repetát kellett kóstolni, nem is egyszer — de még ez sem volt elég a végső döntéshez.
Hagyományosan pünkösdvasárnap került sor a Csanálostól alig 8 kilométerre lévő vállaji parkerdőben a Strudli-fesztiválra — a svábok egyik leghíresebb ételéről elnevezett gasztronómiai (és nem csak) rendezvényt idén tizennyolcadik alkalommal rendezték meg az ezer lelkes — magyarok és kisebb részben német anyanyelvűek által lakott — községben. És bár a nap eseményei javarészt a strudli — na meg a kettes fogathajtás — körül forogtak, a Strudli-fesztivál egyúttal a történelmi Szatmár területére telepített svábok hagyományos találkozója is, hiszen betelepítésük az 1711-es szatmári béke után kezdődött el Szatmár megyében a vidék földesura, gróf Károlyi Sándor kezdeményezésére, aki az 1712-től folyamatosan érkező telepeseket többek között a nagykárolyi és a szatmárnémeti birtokain helyezte el.
A rendezvény a tűzoltók és a határrendészek kutyás- és fegyverbemutatójával vette kezdetét s ekkor kezdték a kálmándi, kaplonyi, csanálosi, vállaji, valamint a Nyíregyházi Német Önkormányzat csapatai gyúrni a strudli tésztáját. Minden csapat 30–30 kilónyi lisztet kapott a szervezőktől, ebből készítették fáradhatatlanul s a kánikulai hőségben elismerésre méltóan a krumplis, szilvaízes, túrós-kapros, aranyló strudlihegyeket — melyek pillanatok alatt tűntek el az ízlésesen megterített asztalokról s a fesztiválra kilátogatók türelmesen várták, hogy a forró olajban kisüljön az újabb adag finomság. Finomságokban, sőt ínyencségekben pedig nem volt hiány, a strudlik mellett fatüzelésű kemencében sültek a különleges pácolású csülkök és kenyérlángos, vasalták a hússzeleteket, pirították a sonkás hagymát, de piros áfonyával töltött parenyicát (sajt) is lehetett kóstolni.
Eközben egyre többen gyűltek az akadálypálya köré és izgulták végig az országszerte elismert kettes fogathajtó versenyt, amelyre több mint húsz, szebbnél szebb paripákat felvonultató fogat nevezett be Magyarország különböző régióiból. Az izgalmas, s a nézők által igen szakszerűen kommentált versenyt követően a színpadon kezdődött kulturális kavalkád — és lassan telítődött a parkerdő, hiszen nem csak a helyiek, hanem környékbeli településekről, a határ mindkét oldaláról rengetegen ezt a rendezvényt választották pünkösdvasárnapi kikapcsolódásnak — a helyi német iskola táncosainak és a mérki-vállaji kórus fellépésével, akiket Nótár Mary, Korda György és Balázs Klári, az X-Faktor győztes Opitz Barbara és a Desperadó követett a színpadon — az éjszaka pedig hagyományosan tűzijátékkal és hajnalig tartó retródiszkóval zárult. De csak azért, hogy hétfőn tovább folytatódjon az össznépi mulatság — immár strudlik nélkül.
Szabó Kinga Mária